EUNIC Cluster Praha
V rámci sítě EUNIC byl cluster
v Praze založen jako jeden z prvních již
v roce 2006. V současné době cluster čítá 16 řádných členů,
jednoho přidruženého člena (British Council) a několik partnerů včetně
Zastoupení Evropské komise v ČR. Od září 2023 clusteru na rok předsedá Institut Cervantes.
Cluster Praha se každoročně věnuje několika již zavedeným projektům s významnými místními partnery
- Noc literatury – Literární projekt pořádaný již od roku 2006 s cílem přiblížit širokému publiku současnou evropskou literaturu prostřednictvím veřejných čtení na zajímavých pražských místech.
- Diploma Selection – Mezinárodní soutěž představující v rámci festivalu Designblok tvorbu nejtalentovanějších evropských diplomantů v oboru produktového a módního designu.
- Evropský den jazyků – Akce oslavující jazykovou rozmanitost v Evropě a podporující učení se cizím jazykům s cílem zvýšit vícejazyčnost a mezikulturní porozumění.
Kromě těchto pravidelných projektů členové clusteru Praha spolupracují také na nových projektech a iniciativách, které jsou často podpořeny z interního finančního nástroje EUNIC Cluster Fund.
- Nature Future – Mladá evropská fotografie – K příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie, Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry sdruženými v clusteru EUNIC Praha, včetně Českých center, zorganizoval fotografickou výstavu, kterou na téma ekologie kurátorsky připravil francouzský Collectif Fetart. Výstava byla k vidění v parku Kampa od května do srpna 2022.
- Dig Deep – Výstava současného vizuálního umění zorganizovaná Slovenským institutem v Praze ve spolupráci s Českými centry, Polským institutem a Maďarským kulturním centrem. V rámci výstavy se představily umělkyně ze zemí V4 a umělkyně z Ukrajiny. Projekt získal záštitu EUNIC clusteru Praha. Výstava byla k vidění v nových prostorech Slovenského institutu v Praze od srpna do září 2023.
- Sharing Ukrainian Stories in Prague – Unikátní projekt poskytující platformu pro svědectví o situaci a životě na Ukrajině, ale také o životě těch, kteří se stali oběťmi války, a těch, kteří museli ze své země uprchnout. Projekt probíhající pod vedením Francouzského institutu v Praze od listopadu 2023 do června 2024 získal podporu z Culture of Solidarity – EUNIC Ukraine Fund.