24. únor 2022 zůstane vepsán do našich životů již napořád. Zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zasáhla snad každého. Pomoc Českých center lidem zasaženým válkou byla pod vedením Ondřeje Černého, generálního ředitele Českých center, spuštěna prakticky ihned. Česká centra pomáhají. České centrum Kyjev pracuje dál. Jak? Jaké jsou jeho aktuální priority a výzvy? A jak osobně, profesně i lidsky vnímají proměnu kolegyně z Českého centra Kyjev? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídaly Radka Rubilina, ředitelka ČC Kyjev, Hanna Turlo, koordinátorka rezidenčních pobytů a Anastasiia Artemyak, programová koordinátorka, která v současné době působí na pražském ústředí Českých center v oddělení kulturní diplomacie.
Je tomu tak. Během prvního měsíce od začátku války jsme zvládli několik zásadních úkolů, které reagovaly na potřeby a možnosti našich ukrajinských kolegů a kolegyň. Šlo především o rychlou evakuaci těch, kdo se rozhodli odjet z Ukrajiny, řešíme finanční zabezpečení všech našich pracovníků – jak na Ukrajině, tak i evakuovaných kolegů do České republiky. Na pořadu dne je rovněž širší, střednědobá pomoc pro prchající umělce a umělkyně, tzv. umělecké rezidence v ČR.
Cílenou, individuální podporu ukrajinských uprchlíků spojených s kulturou. Pomáháme jejich propojení s českými kolegy tak, aby byli schopni najít práci ve svém oboru. Na první tři měsíce získávají od ČC stipendium. Dlouhodobou pomoc jsme pojali jako podporu nově příchozích při jejich integraci do české společnosti. Nabízíme jim integrační jazykové kurzy, v nichž se seznámí s dvaceti modelovými životními situacemi.
Zachovat chladnou hlavu.
Intenzivně hledám fondy a nadace, které by chtěly individuálně a adresně podporovat umělce a umělkyně, kteří zůstali na Ukrajině. Většina z nich přišla o všechny pravidelné příjmy, galerie jsou zavřené, mnozí z nich působí jako dobrovolníci v uprchlických centrech ve Lvově, Užhorodu, Černovicích... Nutně potřebují alespoň základní finanční podporu. ČC mají seznamy umělců, se nimiž jsme spolupracovali. Dokážeme k nim dostat peníze na Ukrajinu, ale chybí nám fondy.
Hodně mužů odešlo bojovat, přímo do armády nebo do domobrany. Ti, kdo nechtěli či nemohou bojovat, často pracují jako dobrovolníci. Na Ukrajině je bohužel stále poměrně rozšířený zvyk, že auta řídí muži, nikoli ženy. Umělci proto převážejí humanitární pomoc, osoby a všechno, co je třeba odvézt takříkajíc odněkud někam. Ale umělkyně také nezahálejí. Vznikají u nich spontánní shromaždiště, kde mohou běženci přespávat. Všechny, které znám, jsou napojeny na distribuci humanitární pomoci. Spolu s ostatními nastupují na služby a „šichty“ v rámci pomoci běžencům z východní a centrální části Ukrajiny. Vznikají také nová díla. Dokumentaristé se snaží točit, fotografové riskují život, aby se svět dozvěděl, jak to na Ukrajině doopravdy vypadá. Bohužel právě před několika dny jeden dvaadvacetiletý fotograf přišel při výkonu své práce o život. Hodně výtvarníků teď kreslí. Pracují s dostupným materiálem, publikují svá díla na sociálních sítích.
Krátce po začátku války jsem v pořadu na Vltavě mluvila o tom, jak se nám podařilo vytvořit systém pomoci utečencům v ČR. Prioritou je nerozmělňovat úsilí do mnoha různých aktivit, soustředit se na to, co jako kulturní institut dokážeme – v tom pak dál pokračovat. V našem případě jde tedy o rychlé spuštění rezidencí pro ukrajinské umělce a metodicky dobře propracované integrační jazykové kurzy. S první stipendistkou jsme začali pracovat 28. února, tedy 4 dny po začátku války. Pilotní jazykové kurzy se otevřely 21.3. V rozhovoru na Vltavě také zaznělo, že středně- a dlouhodobá pomoc musí být systematická a adresná. A to je sdělení, které u mnoha organizací rezonovalo.
Poprvé jsem si prožila životní situaci, kdy to, co jsem dlouho budovala, se mi během pár hodin zhroutilo jako dům z karet. Jediné, co se naopak upevnilo, byly vazby mezi lidmi – především mezi kolegy na Ukrajině i tady, v Čechách. Pokud se podařilo něco nového vytvořit (jsem přesvědčena, že se tak stalo), pak to vyrostlo z pevného podloží důvěry a vzájemného respektu.
Prostřednictvím médií sledujeme válku na Ukrajině prakticky v reálném čase a s velkým respektem vnímáme zprávy o nezlomném hrdinství Ukrajiny čelit ruské agresi. Jsme s vámi!
24. únor 2022 zůstane vepsán do našich životů již napořád. Zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zasáhla snad každého. Po...
24. únor 2022 zůstane vepsán do našich životů již napořád. Zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zasáhla snad každého. Po...
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.