24. únor 2022 zůstane vepsán do našich životů již napořád. Zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zasáhla snad každého. Pomoc Českých center lidem zasaženým válkou byla pod vedením Ondřeje Černého, generálního ředitele Českých center, spuštěna prakticky ihned. Česká centra pomáhají. České centrum Kyjev pracuje dál. Jak? Jaké jsou jeho aktuální priority a výzvy? A jak osobně, profesně i lidsky vnímají proměnu kolegyně z Českého centra Kyjev? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídaly Radka Rubilina, ředitelka ČC Kyjev, Hanna Turlo, koordinátorka rezidenčních pobytů a Anastasiia Artemyak, programová koordinátorka, která v současné době působí na pražském ústředí Českých center v oddělení kulturní diplomacie.
Na 24. únor byla naplánovaná premiéra mé divadelní hry „Missing“ (Chybějící) v kyjevském divadle ProEnglish Theatre. Pět měsíců jsme nacvičovali hru o rodině, jak ji vnímají různé generace na Ukrajině. Hlavní postava, divadelní herec Pavel, teď bojuje v ukrajinské armádě. Z divadla se stal protiletecký kryt.
Především obrovskou podporu a možnost pracovat i nadále ve své profesi. Dostala jsem možnost najít si nové kontakty v českých kulturních institucích, dostala jsem nabídky na dlouhodobou spolupráci. Ať už se válka na Ukrajině bude vyvíjet jakkoli a já třeba brzy odjedu zase domů, tahle spolupráce bude pokračovat i poté, až válka skončí.
V rámci rezidencí koordinuji ostatní stipendisty. To je pro mě opravdu důležité: jsem v kontaktu s ostatními představiteli ukrajinské kultury, kteří se dostali do podobně složité životní situace jako já. Oni také potřebují podporu, tak jako jsem ji nutně potřebovala já. Práce s ostatními mi dodává sílu a motivaci.
Minimálně jednou týdně se propojuji s účastníky rezidencí, zjišťuji, jak daleko jsou s projektem, který budou během tří měsíců realizovat. Mají dost potřeb, které se daří díky českým organizacím a partnerům pokrývat. Řešíme praktické věci – jak se zaregistrovat, kde bydlet, jak si otevřít účet v bance; řešíme i jejich koncepce, realizaci a odhad vlastních možností v novém prostředí, mediální výstupy a všechno, co díky jejich práci na české kulturní scéně vzniká.
Přijeli jsme nad ránem z Brna a vystoupili na úplném konci cesty, ve vesnici, o níž jsme netušili, že existuje. Přijali nás na statek, protože jsem s sebou přivezla nejen svou maminku, ale taky naše čtyři kočky a psa. Rozhlédla se kolem a začala se po náročné cestě uklidňovat – všechno je u vás tak podobné tomu, co známe na Ukrajině! Náš jazyk, kopečky a lesy, políčka – to všechno je mi blízké.
Vůbec jsem ale nečekala, že na vesnici i v nejbližším malém městečku najdu tolik tvůrčích osobností. Z Brna nás vezl dobrovolník – bubeník ve slavné kapele. Naši domácí hrají oba – na elektrickou kytaru a space drum. Jejich syn vystupuje se sborem. Soused píše vlastní písně, první návštěva byla kapela z Rožnova. Na benefičním koncertu ve Valašském Meziříčí mě ohromilo, jak na jednom pódiu vystupovala mládež, sbory i skuteční matadoři české folkové scény.
Celkově ale považuji za největší životní zkušenost, že jsem se setkala s těmito lidmi. Od začátku se mnou mluvili jako rovný s rovným. Jsem jim za jejich přístup ke mně, k mamince i obecně k životu velmi vděčná.
Chystám se v jednom pražském divadle režírovat hru v žánru „dokumentární divadlo“ – hru ztvárňující skutečné události. Podkladem se staly rozhovory s Čechy a Češkami, kteří běžencům nabídli pomoc, především ubytování. Hra bude na tento křehký moment nahlížet ze strany nově příchozích i těch, komu se do života verval úplně nový kulturní element.
Chybí mi hlavně rituály, to, co dělalo Kyjev mým Kyjevem. Po každé zkoušce v našem divadle jsme chodili v plné sestavě na kávu do kiosku přes ulici. O kafe moc nešlo, spíš o to, že jakkoli bouřlivě jsme na zkoušce debatovali o naší hře, ta věta „Jdeme na kafe?“ všechny spory uklidňovala, hru jsme nechávali za sebou a ke kiosku už přicházeli jako úplně normální známí, kteří si povídají o tom, jak se mají.
Praha je krásné město, za jiných okolností bych tady nadšeně pobíhala ulicemi a nevynechala jedinou premiéru místních divadel. Ale chybí mi tady pocit „domova“. Celý můj život zůstal v Kyjevě, a neopouští mě myšlenka na to, že začínám všechno znova, od začátku.
Prostřednictvím médií sledujeme válku na Ukrajině prakticky v reálném čase a s velkým respektem vnímáme zprávy o nezlomném hrdinství Ukrajiny čelit ruské agresi. Jsme s vámi!
24. únor 2022 zůstane vepsán do našich životů již napořád. Zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zasáhla snad každého. Po...
24. únor 2022 zůstane vepsán do našich životů již napořád. Zpráva o ruské invazi na Ukrajinu zasáhla snad každého. Po...
Děkujeme vám za přízeň a podporu v roce 2024. Česká centra vám přejí klidné a radostné vánoční svátky a vše dobré do...
Rok české hudby, zahájený newyorským recitálem Petra Nekorance, uzavře mladá a úspěšná mezzosopranistka Bella...
V rámci Roku české hudby podporujeme jenom koncertní vystoupení v sítí Českých center, ale také rozvoj spolupráce se...