V Sofii dne 21. 5. 2024 byl tým Českého centra v Sofii oceněn čestným odznakem „Zlaté pero“ za svůj významný přínos pro bulharskou kulturu a umění. Tento prestižní odznak byl založen v roce 1996 Akademií kultury a umění – nadace Cantus Firmus a Galerie Makta a je udělován jako výraz uznání výjimečným kulturním osobnostem. Ocenění „Zlaté pero“, které laureáti každoročně obdrží, je zlatá brož vyrobená z 24karátového zlata. Udělení této ceny je výrazem vysokého ocenění za dlouholetou a významnou činnost v oblasti kultury a umění.
Slavnostní
ceremoniál se konal v Národním hudebním divadle "Stefan Makedonski" v
Sofii a byl pod záštitou starosty města Sofie, Vasila Terzieva. Ocenění byla
předávána 24 kulturním osobnostem v předvečer Dne bulharské kultury a
písemnictví, který se slaví 24. května. Tento den je v Bulharsku státním
svátkem. Celý ceremoniál bude vysílán 24. května v Bulharské státní televizi u
příležitosti Dne kultury a písemnictví.
Mezi předávajícími byli významní představitelé společensko-politického a kulturního života v Bulharsku, včetně bývalé evropské komisařky a místopředsedkyně vlády Mariya Gabriel, pověřeného ministra kultury Naydena Todorova, pověřeného ministra cestovního ruchu Evtima Milosheva, předsedy Komise pro vzdělávání, kulturu, vědu a kulturní rozmanitost při magistrátu města Sofie Miroslava Borshoshe, rektora Národní hudební akademie "Prof. P. Vladigerov" Prof. Sava Dimitrova, generálního ředitele Bulharské tiskové agentury Kirila Valcheva nebo také čestného profesora Nové bulharské univerzity Ludmila Angelova.
Za tým Českého centra v Sofii ocenění převzala vedoucí programového úseku, Silvia Deribeeva. Generální ředitel Bulharské tiskové agentury Kiril Valchev, který ocenění předával ve svém projevu zdůraznil, že toto ocenění neoslavuje pouze 75. výročí jedné z nejstarších kulturních institucí České republiky v zahraničí, ale oslavuje také ty, které bychom mohli nazvat 'bulharskými Čechy', kteří mají velký přínos historii naší země. Zmínil například historika Konstantina Irečka, bratry Proškovi, malíře Ivana Mrkvičku či architekta Antonína Koláře, který vytvořil první urbanistický plán Sofie a nechal zde vystavit například Vojenský klub, Vojenskou akademii či hotel "Bulharsko".
„Velmi bych si přál, abychom čerpali z českých zkušeností v tom, jak prezentují svou zemi v zahraničí. A aby Bulhaři dokázali dělat totéž tak dobře jako to dělají Česká centra,“ dodal Kiril Valchev.
Tým Českého centra v Sofii je hrdý na toto ocenění a bude i nadále aktivně přispívat k rozvoji a podpoře kultury a umění.
The Made in Prague Festival returns to the UK capital with the best of contemporary Czech culture showcased in...
The Czech Centre in Taipei starts its activities with an exhibition of iconic Czech photographs. In addition to the...
As part of the Year of Czech Music, National Museum of the Czech Republic prepared a project for opera lovers that...