Národní institut pro kulturu (NIK) a Česká centra/České centrum Tel Aviv (ČC) ve spolupráci s rezidenčním centrem Arad Contemporary Art Center (ACAC) vypisují výběrové řízení na měsíční tvůrčí rezidenční pobyt v oblasti vizuálního umění v Izraeli, který se uskuteční v říjnu a listopadu 2025 s navazující druhou fází rezidence v průběhu roku 2026.
Rezidenční projekt v ACAC zároveň reflektuje programovou linii Českých center zastřešující téma “Safe(r) Spaces” zaměřené na problematiku bezpečí, odolnosti a vzájemného porozumění, stále aktuálnější a naléhavější nejen v oblasti Blízkého východu.
Město Arad, ležící v jižním Izraeli na pomezí Negevské a Judské pouště
nedaleko Mrtvého moře, bylo založeno v roce 1962 a v současnosti sdružuje jednu
z nejrůznorodějších izraelských populací. Je domovem širokého spektra
židovských komunit, imigrantů ze zemí bývalého Sovětského svazu a Latinské
Ameriky i beduínů, jejichž osady obklopují Arad ze všech stran. Právě poloha
města uprostřed řídce osídlené pouště definuje jeho specifický charakter
a přirozeně nastoluje otázky vztahu člověka a krajiny i vztahu ke konkrétní
kolektivní identitě.
Arad Contemporary Art Center je hlavní institucí pro současné umění v Aradu a okolních komunitách ve východním Negevu. Jeho program se zabývá estetickými, politickými, sociálními, geografickými a ekologickými otázkami vyplývajícími z prostoru působnosti. Od svého vzniku (2016) provozuje rezidenční program i galerii (300 m2), jež se nachází v ACAC a která je součástí místního komunitního života. Rezidenční program je otevřen široké škále uměleckých projevů od tvůrčí izolace až po sociálně angažované kolaborativní projekty.
Vedle mezinárodních výstav, představení, přednášek a dalších kulturních akcí realizuje také aktivity ve veřejném prostoru v podobě intervencí do městského prostředí nebo formou dialogu s nekonečnou pouští, do kterých spadá i projekt umisťování trvalých uměleckých instalací do pouštního prostoru v bezprostředním okolí města ve formě “brány”.
Od roku 2023 vznikly dvě sochy (“brány”) od umělců z Rakouska (Reinhold Zisser) a Izraele (Eitan Ben-Moshe). Obě brány se vyznačují rozdílnou estetikou, spojuje je však způsob, jakým vstupují do prostoru pouště, který nově strukturují. Narušují jeho nehostinnou rozlehlost, vizuálně ho rozdělují na prostor „před“ a „za“ a dávají svému okolí nový řád. Fungují jako samostatné umělecké objekty i jako portály, vstupní body vztahování se k nekonečné okolní krajině, k druhým i sobě samému. Svým vztahovým charakterem také upozorňují na fakt, že prázdnota pouště je pouze zdánlivá, neboť ta je domovem celé řady komunit a živočišných druhů.
Nová programová linie ČC zastřešená
tématem Safe (r) spaces reflektuje dynamickou komplexitu současného světa a
její vztah k bezpečnosti/bezpečí, odolnosti a vzájemnosti jako individuálních i
společenských fenoménů a potřeb. Prizmatem různých socio-kulturních kontextů v
místech aktuální zahraniční přítomnosti ČC a prostřednictvím vybraných
uměleckých přístupů i strategií chce dlouhodobě mapovat problematiku bezpečných
prostorů jako idejí, fyzických míst
i komunit. Konkrétními procesy, výstupy či aktivitami na platformě mezinárodní
kulturní spolupráce pak chce napomoci formovat sdílené bezpečí pro uměleckou
výměnu a inspiraci, mezigenerační dialog či společenskou změnu a stát se
prostředkem udržitelné sdílené praxe
k posílení sounáležitosti a porozumění mezi jednotlivci i společenstvími.
Rezidenční pobyt bude přípravnou a výzkumnou fází pro vznik uměleckého projektu pro nový objekt pracující se symbolikou brány, který bude probíhat v úzké spolupráci s místními komunitami a zároveň reflektovat zastřešující téma ČC bezpečných prostorů do koncové realizace s datem uskutečnění v rámci návazného pobytu v roce 2026.
Fázování
Jaká má být veřejná diplomacie v současném světě? Věrohodná, poutavá a smysluplná – prostřednictvím skvělých...
Výstava o českém grafickém designu, kterou připravili Filip Blažek a Linda Kudrnovská, je součástí multižánrového...
Válka na Ukrajině, konflikt mezi Izraelem a Íránem. Jak vypadá práce diplomatů v oblastech, kde hrozí raketové útoky?...