Národní institut pro kulturu (NIK) a Česká centra/České centrem Mnichov ve spolupráci s kulturním centrem města Mnichov LUISE vypisují výběrové řízení na kurátorsko-tvůrčí rezidenční pobyt v oblasti fotografie, který se uskuteční v listopadu a prosinci 2025. Rezident bude s místní komunitou pod záštitou hostující organizace LUISE pracovat na společném projektu reflektujícím téma “Safe/r Spaces” zaměřeném na problematiku bezpečí, odolnosti a vzájemného porozumění v rámci městského prostoru.
Kulturní centrum LUISE se nachází v centru Mnichova, kde funguje jako kulturní platforma pro místní komunitu. Nabízí rozmanitý program participativních formátů ze všech oblastí kultury a pro všechny věkové i sociální skupiny. Rezident v úvodu pobytu zrealizuje workshop pro zainteresovanou širokou veřejnost (včetně krátkého úvodu do pouliční fotografie). Účastníci workshopu budou společně s rezidentem v první části jeho rezidence mapovat veřejná místa města, která jsou považovaná za safe spaces anebo kde téma (ne)bezpečnost hraje roli. Druhá část rezidence bude zaměřena na finalizaci souboru snímků pro pop-up výstavu ve foyeru kulturního centra LUISE pod kurátorskou supervizí rezidenta, včetně úvodního shrnujícího textu. Součástí vernisáže bude komentovaná prohlídka a setkání s místní veřejností. Projekt bude otevřený pro další možnosti prezentace či obsahové rozšíření. Během pobytu budou rezidentovi k dispozici prostory kulturního centra LUISE (na setkávání, práci, sklad apod.).
Nová programová linie Českých center zastřešená tématem safe/r spaces reflektuje dynamickou komplexitu současného světa a její vztah k bezpečnosti/bezpečí, odolnosti a vzájemnosti jako individuálních i společenských fenoménů a potřeb. Prizmatem různých socio-kulturních kontextů v místech aktuální zahraniční přítomnosti ČC a prostřednictvím vybraných uměleckých přístupů i strategií chce dlouhodobě mapovat problematiku bezpečných prostorů jako idejí, fyzických míst i komunit. Konkrétními procesy, výstupy či aktivitami na platformě mezinárodní kulturní spolupráce pak chce napomoci formovat sdílené bezpečí pro uměleckou výměnu a inspiraci, mezigenerační dialog či společenskou změnu a stát se prostředkem udržitelné sdílené praxe k posílení sounáležitosti a porozumění mezi jednotlivci i společenstvími.
Markéta Černá – cernamarketa77@gmail.com / Národní institut pro kulturu
Frances Jackson – jackson@czechcentres.cz / České centrum Mnichov
Česká centra/České centrum Tchaj-pej (ČC/ČCT), Česká ekonomická a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (ČEKK) a Magistrát...
Národní institut pro kulturu (NIK) a Česká centra/České centrum Tel Aviv (ČC) ve spolupráci s rezidenčním centrem...
Jaká má být veřejná diplomacie v současném světě? Věrohodná, poutavá a smysluplná – prostřednictvím skvělých...