Španělský promotér Luis Escudera na Světovém romském festivalu Khamoro

  • 25. 06. 2023
  • Novinka
  • 4 min. čtení

České centrum Madrid se rozhodlo příští Rok české hudby věnovat romské hudbě. Česká centra u té příležitosti pozvala promotéra Luise Escudera na Světový romský festival Khamoro do Prahy.

Luis Escudera je španělský promotér romské hudby, který se specializuje zejména na flamenco. Rozhodli jsme se ho vyslat do Prahy, aby se osobně seznámil s českou uměleckou scénou a vytipoval umělce z Česka k účasti na festivalu, který organizuje ve španělské Huesce. V rámci Roku hudby se České centrum Madrid hodlá zaměřit právě na romskou hudbu a propojení obou scén. Luis se přijel také inspirovat festivalem Khamoro. Následovat bude ještě cesta věhlasného romského skladatele a hudebníka Paka Suaréze, s kterým ve spolupráci s Romskou asociací v Madridu rozvíjíme projekty na příští rok, které by měli pokračovat i v dalších letech. Paco by měl při své cestě navázat také osobní kontakt s Muzeem romské kultury, s nimiž České centrum Madrid rozvíjí spolupráci ve Španělsku.dodává Jana Polívková, ředitelka Českého centra Madrid.

O další návštěvě již zmíněného romského skladatele Paka Suaréze Vás budeme informovat v dalším článku z kurátorských cest při příležitosti Roku české hudby. 

Luis Escudera

Mohl byste se prosím v krátkosti představit? 

„Jmenuji se Luis Escudero a jsem manažer a kulturní mediátor ze Španělska. Již 23 let se věnuji uměleckým aktivitám v oblasti world music, zejména co se týče spojení světa flamenca a romské kultury. Měl jsem tu čest reprezentovat Španělsko na mezinárodních fórech, například na turné s názvem España Fantástica v Číně v roce 2019, kde jsem spolupracoval mj. s čínským národním baletem v Hangzhou. Zúčastnil jsem se také Evropského hlavního města kultury, Pafos 2017 (Kypr). Mojí vášní je šíření flamenca a romské kultury na mezinárodní úrovni, abych omezil negativní stereotypizaci a posílil pozitivní myšlenky romského národa / kultury.“

Která část z festivalu Khamoro se Vám nejvíce líbila? 

„To je těžké říci. Festival Khamoro je nejucelenějším festivalem romské kultury na světě, přijíždějí na něj umělci ze všech oborů z celého světa. Možná bych zvolil konferenci významných osobností (mj. Ian Hancock) a obzvlášť mě těší spolupráce s mládeží, například v rámci defilé po Praze, protože je to způsob, jak zviditelnit naši kulturu a nadchnout jí naši budoucnost, kterou pro nás představují právě děti.“

Zaujala Vás některá z hudebních představení, které jste měl možnost si poslechnout první večer? 

„Moc se mi líbilo představení Marcely, a to také díky její velké osobnosti, barevnosti její skupiny, fantastickému tanci. Líbily se mi i další skupiny z Maďarska (Le Rom), Rumunska (Mahala Rai) a hlavně srbský Marko Sabanovič. Druhý večer jsem samozřejmě sledoval online a líbil se mi All Star Band.“

Jaký je Váš názor na festival? 

„Khamoro je považován za mezinárodní festival díky kvalitě programu a prestiži aktivit a domnívám se, že bychom měli podporovat spolupráci s tímto festivalem i v jiných zemích, aby vznikly partnerské festivaly. Letos festival slaví 25 let, a to díky lásce, kterou k romskému kolektivu chovají ředitelé Jelena a Džemil Silajdžić. Hluboce si přeji, abychom mohli spolupracovat na mých návrzích, pokud je budou považovat za zajímavé.“

Jak byste popsal Váš pobyt v Praze? 

„Je to nádherné město a překvapila mě jeho architektura, gastronomie a množství kultury, kterou můžete cítit ve vzduchu, díky velkolepým kulturním prostorům, divadlům, operám. O svých návštěvách píši na sociálních sítích a všichni komentují, že se do Prahy chtějí přijet podívat také.“

Na čem nyní pracuješ? 

„Nyní pracuji na mnoha inkluzivních uměleckých vzdělávacích projektech pro Romy ve Španělsku a na festivalech World Music. Například s dirigentem Paco Suárezem chceme podpořit vznik evropského orchestru, který by byl fúzí flamenca a romské klasické hudby. Také mám velký projekt pro významné televizní platformy, v němž chci vysvětlit historickou cestu Romů / romské kultury napříč různými zeměmi také s důrazem na romskou hudbu a tím bych chtěl světu ukázat reálnou historii naší kultury, která je pro mnohé neznámá a zahrnuje takové osobnosti jako např. Janos Bihari, Django Reindhart, Charles Chaplin, Yul Brynner a spousta dalších.“

„Moc rád bych se vrátil do Prahy a připravil program pro španělské umělce v nádherných pražských prostorách a také bych byl rád, kdyby k nám do Španělska přijeli skvělí čeští umělci.“

„Obzvláště bych chtěl poděkovat Českému centru Madrid za pozvání k podpoře kulturních vazeb mezi Španělskem a Českem a za náklonnost, které se mi po celou dobu dostávalo a díky které jsem se od první minuty cítil jako člen rodiny. Ze srdce Vám děkuji.“

Za rozhovor děkujeme Alžbětě Rychtárové.

Mohlo by vás zajímat

21. 6. Novinky

Mezinárodní muzikologická konference Smetana a evropská opera

Příští rok oslavíme velké 200. výročí narození českého hudebního velikána Bedřicha Smetany.

5. 6. Novinky

Pražské jaro navštívili zahraniční novináři

Rok 2024 se bude nést ve znamení hudby, tzv. Rok české hudby propagujeme v Českých centrech již od roku 2004 a rok 20...

Mohlo by vás zajímat

20. 11. Novinka
© Amálie Najmanová

Amálie a Matěj o stáži v Českém centru Sofie

Do Sofie jsme přijížděli s nulovým očekáváním a po 4 měsících odjížděli nadšení. Bulharsko se pro nás stalo srdcovou...

19. 11. Novinka
© Archive Itamar Cohen

Rozhovor s Itamarem Shlomo Cohenem o Prague Music Week a mezinárodní hudební spolupráci

Posledním kurátorem pozvaným do Česka v rámci Roku české hudby na mezinárodní festival Prague Music Week je Itamar...

18. 11. Novinka
Open call: Program udržitelných rezidencí CYCLE UP!

Open call: Program udržitelných rezidencí CYCLE UP!

Věříme, že umění by se mělo podílet na vytváření představ o budoucnosti, a řešit tak problémy udržitelné městské...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu