Vědkyně Kristýna Holanová z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR si staví svoje vlastní optické mikroskopy, díky kterým zkoumá vlastnosti proteinů a molekul. V loňském roce získala cenu Českých center v národním kole soutěže v popularizaci vědy FameLab Czech Republic 2021 a v dubnu 2022 odjela na rezidenční pobyt spoluorganizovaný Českým centrem Řím. Je nadšenou popularizátorkou svého vědního oboru, takže nakonec mám pocit, že mluvíme o „velké skládačce,“ a ne o technicky komplikovaných optických mikroskopech.
Podle maminky jsem byla vždycky „ukecané” dítě a šla mi matematika a fyzika. Na střední škole jsem jela na tábor „Tudy cesta nevede, ale vy ji najdete“ od Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, kde byl skvělý kolektiv lidí a přednášky vysokoškolské matematiky a fyziky. S celou řadou kamarádů z tohoto tábora jsem se později potkala v prvním ročníku na „Jaderce“. I když rodiče říkají, že netuší po kom jsem, tak mě vždy ve všem podporovali.
Ano, nedávno jsem byla s kolegou v TV pořadu Sama doma, kde jsme dostali příležitost pozvat lidi k našemu stánku na Veletrhu vědy 2022. Možnost být součástí živého vysílaní byl úžasný zážitek, i když jsem byla nervózní. Detaily se ladily i na poslední chvíli, ale všichni z pořadu byli milí a vše nám vysvětlili. Jsme teď televizní hvězdy (úsměv).
Říká se, že věda je komplikovaná a vědci mají „svůj jazyk”, ale i vědci z různých oborů (fyzika, biologie, chemie) si nerozumí a musí své vysvětlení přizpůsobit jako komukoliv jinému.
Se základním optickým mikroskopem se dnes potkal skoro každý, když pozoroval například jednobunečné organismy (prvoky) ve vodě, které jsou přibližně tisíckrát menší než mravenec. Můžete i vidět, že mají vnitřní strukturu – organely. V našich pokročilých optických mikroskopech se dokážeme podívat i na proteiny, které jsou jestě tisíckrát menší – desítky nanometrů.
Záhy jsem si uvědomila, že čistá teorie (matematika a fyzika) není úplně můj obor. Chtěla jsem dělat i něco rukama v laborce. Na „Jaderce“ jsem původně zkoumala hologramy (úplné 3D obrazy). Bohužel můj školitel odcházel z fakulty a musela jsem si najít novou laboratoř. Naštěstí, vytvoření hologramu se částečně podobá stavění optického mikroskopu a v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR se otevírala nová vědecká skupina.
Naše mikroskopy dokáží pozorovat molekuly proteinů velmi rychle a ve 3D, čímž posouváme naše pochopení biofyzikálních procesů uvnitř buňky.
Většina vědců si mikroskopy nestaví sama, ale využívají komerční přístroje. V naší skupině je vylepšování pokročilých optických mikroskopů hlavní náplní práce. A kdo by nechtěl mít řešení „velké skládačky“ jako náplň práce (smích).
Navštívila jsem prestižní European Molecular Biology Laboratory (EMBL)v Římě, kde se například snaží pochopit, co děje v mozku myši, když se vyděsí. Dále jsem navštívila Univerzitu Sapienza, kde vytvářejí nové optické mikroskopy pro neurobiologii. Například, detekují změny v lidském oku, aby lékaři dokázali detekovat Alzheimerovu chorobu deset let předtím, než se reálně projeví příznaky a začít včasnou léčbu. A nabídli mi i práci.
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.