430 let od narození Jana Ámose Komenského

  • 28. 03. 2022
  • Novinka
  • 3 min. čtení

Česká centra ve světě připomínají výročí 430 let od narození Jana Ámose Komenského.

ČC Rotterdam

V sobotu 12. 3. se ve Velkém kostele svatého Víta (Grote Kerk) v nizozemském Naardenu uskutečnil každoroční Den Komenského (Comeniusdag). V jeho průběhu byly předány ceny Komenského za rok 2020 a 2021. Laureátem ceny Komenského za r. 2020 byl český filosof, kněz, spisovatel a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík. Prof. Halík v Naardenu převzal cenu, kterou získal již v roce 2020, ale z důvodu koronavirové pandemie mu nebyla dosud osobně předána.

Součástí připomínky odkazu J. A. Komenského v Nizozemí byla rovněž minikonference na téma Komenského usilování o lidskost kultury, která proběhla 23. 3. v prostorách radnice v Naardenu. V rámci sympozia řečníci diskutovali o snaze o humanitu kultury z různých úhlů pohledu, součástí programu byl také křest knihy “Om de menselijkheid van de cultuur” (Za humanitu kultury) profesora politické filozofie Henka Woldringa.

ČC Budapešť

České centrum Budapešť připomene osobnost J. A. Komenského komponovaným večerem / participativní performancí, kterou společně uspořádá ČC Budapešť, Univerzita Tokaj-Hegyalja a výtvarný umělec Pavel Sterec dne 31. 3. 2022 ve městě Sárospatak. Událost aktualizuje vybrané myšlenky J. A. Komenského a zkoumá, jakou úlohu má v dnešní společnosti neutilitární vzdělávání. Společně s hosty z řad místních obyvatel proběhne diskuse o vzdělávání jako hodnotě, která se nemusí odrazit v uplatnění na trhu práce nebo společenské prestiži, a přesto má svou hodnotu a místo ve společnosti.

ČC Bratislava

28. března, v den 430. výročí Komenského narození, byla v prostorech Univerzitní knihovny v Bratislavě slavnostně otevřena výstava Labyrint světa, jež propojuje nadčasové myšlenky Komenského Labyrintu světa a ráje srdce s ilustracemi českého grafika Miroslava Huptycha. Velkoformátové výstavní bannery jsou doplněny vitrínami s nejvzácnějšími vydáními Komenského tisků ze 17. a 18. století z fondu bratislavské Univerzitní knihovny. V loňském roce již byla výstava k vidění např. ve slovenských Košicích nebo v polském Lešně.

Evropa, ve které chci žít. Evropa v roce 2050 

Ke Komenského odkazu se hlásí také mezinárodní projekt: „Evropa, ve které chci žít. Evropa 2050“, určený pro žáky ZŠ a studenty středních a vysokých škol  z  ČR i ze zahraničí, aktuálně připravovaný  v partnerství s Univerzitou Karlovou a W&Art z.s. u příležitosti předsednictví ČR v Radě EU.

Do projektu, jehož silnými stránkami jsou mezinárodní a edukativní rozměr a mezigenerační dialog, se zapojuje více než desítka zahraničních ČC. Jeho hlavním cílem je  vytvoření prostoru pro otevřený dialog nad klíčovými tématy spojenými s otázkou udržitelného způsobu života v evropské budoucnosti. Nastupující generace dostává prostor kreativně ztvárnit své představy a názory, jak by mělo vypadat jejich okolí a mezilidské vztahy v roce 2050, tedy v době jejich budoucího produktivního věku. Pedagogické vedení pomůže diskutované myšlenky nasměrovat do srozumitelného a zároveň osobitého tvůrčího sdělení, přičemž se mohou projevit specifické kulturní kontexty v přístupu k danému tématu. 

Mohlo by vás zajímat

18. 2. Novinka
© Leon Aguilar, Francisco Javier

Rozhovor s kurátorkou Lenkou Lindaurovou

Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...

17. 2. Novinka
Newsletter Českých center – únor 2025

Newsletter Českých center – únor 2025

Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....

13. 2. Novinka
Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu