Datum události: 11. 9. 2021 Reynolds KORANTENG, moderátor: „20. výročí 11. září si nepřipomínají pouze Američané. Hrstka vybraných hostů se mohla zúčastnit vzpomínkového večera i v Českém centru v New Yorku.“
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Jeho součástí byla virtuální výstava nebo digitální show s názvem Requiem 2021.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Dechberoucí hudba, při které se v rytmu střídají záběry města, které nikdy nespí, a moderní grafikou. České centrum v New Yorku připravilo pozvaným netradiční zážitek. Známé skladby Juraje Filase, které zazněly například i v newyorské Carnegie Hall, poprvé doplnil videomapping.
Stanislav KOTYZA, operní zpěvák
To jsou vlastně nové styly, jak vyjádřit umění dnešní doby pomocí nejnovější techniky. A jsem hrozně rád, že se nám toto povedlo.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka'
Představení bylo věnované obětem útoků z 11. září včetně dvou Čechů Aleny Sešínové a Lukáše Rambouska. Tvůrci ale nechtěli v divácích vyvolat pouze smutek. Vzpomínalo se i na vlnu solidarity, která se ve světě po tragédii zdvihla, nebo na záchranáře, kteří na místě neohroženě zasahovali.
Anna Eva KOTYZOVÁ, režisérka Requiem 2021
Je to neskutečně, že už bylo 20 let. Já jsem byla malá, když se to stalo, ale teď musíme si to pořád pamatovat.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Přípravy trvaly půl roku. Původně měl přitom vzpomínkový večer vypadat úplně jinak.
Miroslav KONVALINA, ředitel Českého centra v New Yorku
Původně ten celý koncert měl být v Central parku, měli tam zpívat pěvci Metropolitní opery a hrát velký orchestr na hudbu Juraje Pilase, českého umělce.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Koronavirová pandemie ale velkolepé plány zhatila. Ceremoniál se musel rozdělit na 2 samostatné večery. Každého se totiž mohlo zúčastnit maximálně 80 lidí. Pozvání přijali lidé z řad umělců, diplomatů a dalších významných osobností. Z New Yorku Kateřina Vodvářková, televize Nova.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
A kolegyně Kateřina Vodvářková je teď s námi ve spojení. Katko, ty sleduje přípravy na zítřejší pietní akci v New Yorku, jaká jsou bezpečnostní opatření v okolí místa, kde dříve stála slavná Dvojčata?
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Hezký večer. My jsme právě teď u památníku obětí 11. září a oproti včerejšku tu přibyly železné ploty, které budou zítra vlastně ceremoniál chránit před veřejností. Kolem místa, kde stála Dvojčata, vznikne několik set metrů dlouhá zóna, do které budou moci vstoupit pouze příbuzní obětí a vybraní hosté. Všichni budou muset projít u vstupu bezpečnostní kontrolou, platí také zákaz vnášení různých nebezpečných předmětů podobně jako při nástupu do letadla. Návštěvníci sem zatím smějí, vstup do těchto místech se začne omezovat až během dnešního odpoledne, oproti včerejšku jsme si také všimli zvýšeného množství ozbrojených složek, které památník obcházejí a hlídají. Nad hlavou nám také létají vrtulníky a samozřejmě tu přibývá přítomných televizních štábů. Připomínková akce u Dvojčat k dvacátému výročí začne zítra v 8 hodin ráno místního času, českého času ve 14 hodin odpoledne a my ji budeme živě vysílat na TN Live. V New Yorku se ale během zítřka budou konat i další vzpomínkové akce, mimo jiné se za soumraku tradičně rozsvítí i 2 světelné paprsky směrem k nebi, které symbolizují zničené mrakodrapy. My jsme si o událostech 11. září povídali také s Čechem a Slovenkou, kteří právě v osudný den pracovali přímo na Manhattanu. Co viděli a jak na 11. září vzpomínají, na to se podívejte v reportáži. Lubomír Biedrawa pracoval 11. září 2001 na střeše výškové budovy. S kolegy se bavili o tom, co je ten den v práci čeká.
Lubomír BIEDRAWA, svědek útoku na Dvojčata
Jsme si všimli toho, že to prostě letělo nízko, že to bylo jako hlučné, velké letadlo na to, aby bylo tak nízko.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Zaujalo je také, že letadlo neletělo rovně, ale naklánělo se ze strany na stranu. Připadalo jim, že má problémy s navigací.
Lubomír BIEDRAWA, svědek útoku na Dvojčata
Na tu dálku to vypadalo, že je přeletí. Ale v tom momentě, jak se k nim dostalo, tak vlastně mě upoutal ten záblesk, ta ohnivá koule, jak to narazilo do nich, no a během pár sekund k nám došel ten zvuk.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
V první chvíli nedokázal pan Lubomír věřit tomu, co se děje.
Lubomír BIEDRAWA, svědek útoku na Dvojčata
Máte pocit, že se díváte na /nesrozumitelné/, že se natáčí nějaký film.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Po pár vteřinách ale Newyorčanům došlo, že výbuch byl skutečný. Své o tom ví i Viera Horničárová, která ten den pracovala na Manhattanu v nemocnici jako zdravotní sestra.
Viera HORNIČÁROVÁ, zdravotní sestra
Máme takový ten emergency telefon na stěně, ten telefon zazvonil a jedna asistentka to zdvihla a povídala, přerušte, vzbuďte pacienta, my máme trauma pacienty z Wallstreet centra, budou vyvážet a zrušte procedury. Teď, jak to říkám, tak mi jde hudí kůže po zádech.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
S kolegy v nemocnici čekala na nápor zraněných.
Viera HORNIČÁROVÁ, zdravotní sestra
Jsme čekali, ale nikdo nedošel, protože všichni zahynuli přímo tam.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Nefungovala doprava ani telefony. Nikdo nevěděl, zda město nečeká další útok.
Lubomír BIEDRAWA, svědek útoku na Dvojčata
A lidé panikařili, vlastně nevěděli, co se děje.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Paní Viera měla doma za řekou tehdy osmiměsíčního syna. Neexistoval způsob, jak by zjistila, zda je v pořádku. Domů se dostala až pozdě večer.
Viera HORNIČÁROVÁ, zdravotní sestra
Tak to jsem byla, jako kdyby se znovu narodila.
Kateřina VODVÁŘKOVÁ, redaktorka
Oba dva poté z New Yorku odjeli pryč.
Viera HORNIČÁROVÁ, zdravotní sestra
Potom jsem už do New Yorku nešla as měsíc. Jsem se bála jít.
Lubomír BIEDRAWA, svědek útoku na Dvojčata
Bylo to takové napnuté tady. Člověk nevěděl, co se stane. Co bude.
Viera HORNIČÁROVÁ, zdravotní sestra
Náš život tady v New Yorku a v Americe se navždy změnil.
České centrum New York uvede dva pietní večery, které mají připomenout 20. výročí teroristických útoků 11. září 2001 ...
Při příležitosti připomenutí 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy americké připravuje České centrum New Y...
Pražský Festival tanečních filmů, zaměřený na dance for camera filmy, připravil přehlídku českých tanečních filmů „na...
Ve čtvrtek 26. srpna se na střeše České národní budovy na Manhattanu představí výběr českých tanečních filmů, přičemž...
U Čechů je potřeba posilovat národní sebevědomí, aby si uvědomili, na co mohou být hrdí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz...
Výstava nazvaná Franz Kafka: člověk své i naší doby byla ve čtvrtek 1. srpna 2024 slavnostně zahájena na Mariánském...
Muniční iniciativa, prezident Petr Pavel, barokní kostely i videohry. To vše je součást české kulturní diplomacie,...