České centrum Sofie:
Očekávejte: Na niti. 1968. Jedna opravdová historie.

  • 28. 07. 2021
  • Novinka
  • 3 min. čtení

V září 2021 se mezi bulharskými tituly objeví nový komiksový projekt. Půjde o grafickou novelu Veselina Pramatarova vyprávějící příběh tří bulharských studentů – Eduarda Genova, Aleksandra Dimitrova a Valentina Radeva – kteří v roce 1968 protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Projekt vznikl z iniciativy Českého centra ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Sofii a Velvyslanectví Slovenské republiky v Sofii. Podpořen byl také Telenorem Bulgaria a Zastoupením Evropské komise v Bulharsku. Publikace vyjde díky Nakladatelství KIBEA.

Mediálními partnery projektu jsou: Program Christo Botev Bulharského národního rozhlasu, noviny Literaturen vestnik, mediální platformy Az četa a Въпреки.com (văpreki.com).

„Tento komiks je určen současným Bulharům... Pointa, epilog komiksu je o nitkách, které nás vodí. O pohnutkách, které vedou k našim činům.“ (Veselin Pramatarov.)

Eduard Genov (in memoriam), Aleksandăr Dimitrov a Valentin Radev (in memoriam) obdrželi v roce 2018 ocenění od České i Slovenské republiky. Cenu za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv jim udělil Ústav pro studium totalitních režimů společně se Senátem Parlamentu České republiky. 

U příležitosti 50letého výročí protestu tří studentů historie Sofijské univerzity sv. Klimenta Ochridského proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jim prezident Slovenské republiky Andrej Kiska udělil vysoké státní vyznamenání. Oficiální udílení vyznamenání proběhlo na Velvyslanectví Slovenské republiky v Sofii dne 16. listopadu v předvečer Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii. Vysoké státní vyznamenání Slovenské republiky, Řád bílého dvojkříže občanské skupiny III. třídy, předal velvyslanec Slovenské republiky Jeho Excelence Manuel Korček panu Aleksandru Dimitrovovi osobně, řády pro Eduarda Genova a Valentina Radeva převzali jejich synové in memoriam.

Představení a vydání příběhu těchto tří studentů komiksovou formou nebylo zvoleno náhodně. Komiks jako umělecké a zároveň vzdělávací médium je v České republice i v řadě dalších zemí čím dál rozšířenější, v Bulharsku však takto stabilní pozici stále hledá. Konzultant komiksu, Dr. Anton Stajkov, odborník na oblast komiksu a místopředseda Svazu bulharských umělců zdůrazňuje, že vlastní politický komiks v Bulharsku dosud chybí: „Částečně existuje propagandistický komiks, v Bulharsku byl však komiks během posledního století považován především za dětskou tvorbu, za umění dobrodružných příběhů, fantastiky...“

Publikace Na niti. 1968. Jedna opravdová historie. vznikla společnými silami několika institucí: České centrum, Velvyslanectví České republiky v Bulharsku, Velvyslanectví Slovenské republiky v Bulharsku, Telenor Bulgaria, Zastoupení Evropské komise v Bulharsku, Nakladatelství KIBEA. V rámci projektu bude uspořádáno představení knihy v Sofii a v dalších bulharských městech. Zvláštní pozornost bude věnována dětem školního věku – žákům základních a středních škol, pro které budou uspořádána setkání s Aleksandrem Dimitrovem, jediným přeživším ze tří protestujících. Na stránkách Českého centra budou postupně publikovány informace o přípravě projektu, partnerech, rozhovorech s účastníky a autory, informace o pořadatelském týmu aj.

  • Více informací o projektu: České centrum Sofie
  • 25. stránka komiksu „Na niti. 1968. Jedna opravdová historie“ je k dispozici ke stažení 🠓

Mohlo by vás zajímat

13. 2. Novinka
Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.

10. 2. Novinka
České hrdinky v Kuvajtu

České hrdinky v Kuvajtu

Výstava České hrdinky, kterou již několik let úspěšně propagují Česká centra po celém světě, se minulý týden...

6. 2. Novinka
Open Call: Terra incognita

Open Call: Terra incognita

Galerie současného umění v Opolí vyhlašuje otevřenou výzvu na uměleckou rezidenci „Terra incognita“.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu