Výtvarné intervence českých vizuálních umělců do veřejného prostoru vybraných zahraničních měst (metropole i regiony) realizované ve spolupráci s místními partnery dle zastřešujícího zadání, které reflektuje společné téma Sousedství-komunita-vzájemnost i obecné principy zosobněné programy Českých center připravenými při příležitosti českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022 (např. udržitelnost, přístupnost).
Přední čeští výtvarníci, ilustrátoři, umělci, designéři i komiksoví tvůrci vytvořili volnou sérii velkoplošných murálových maleb vznikajících v konkrétním kontextu místa (topograficky i příležitostí), které zůstávají ve veřejném prostoru dané země. Realizace zahrnují i použití typografické zkratky či alternativu mobilního díla, které má putovní ambici.
Téma Sousedství-komunita-vzájemnost se vztahuje k potřebě sounáležitosti, porozumění a zároveň kontinuální spolupráci pro žitou každodennost. Důležitým aspektem je péče o veřejný prostor, jemuž může být vhodně zvolenou uměleckou formou vdechnut nový rozměr pro zkvalitnění života v městském prostředí. Reciproční složka projektu propojuje české umění se zahraničním ve spojení s místními samosprávami či festivalovými akcemi.
Projekt vznikl v koprodukci Českých center a festivalu LUSTR a prezentuje nejen evropské hodnoty dialogu, solidarity a vzájemnosti, ale také mladé české tvůrce a současnou podobu české ilustrace.
Aleksi Ivanov je bulharský kurátor, ilustrátor a muralista. Své první kroky v muralovém umění započal v roce 2003, kdy experimentoval s tehdy nevyhovujícími technikami a médii. Ivanov se snaží zapojit do street artu a současného muralismu umělce, kteří mají rozpoznatelné styly, ale nemají v tomto směru zkušenosti a zázemí. Zajímá se i o sociální, kulturní a ekologická témata a precizně pracuje s prostorem, kde tvoří svá díla. Společně s kolegou umělcem Nikolajem Petrovem - Glow a architektem Nikolou Vasilevem je spoluzakladatelem nadace Citywise.
FCB: facebook.com/aleksi.varna
IG: aleksi_varna
Patří mezi nejznámější a nejvytíženější české ilustrátory. Vystudovala ilustraci a grafiku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Po studiích s kamarádem Lukem Tomskim založila ilustrátorské duo Tomski&Polanski. Její rukopis je založený na robustní figurální stylizaci a barevných plochách, hravosti a jednoduchosti. Věnuje se hlavně knižní a magazínové ilustraci, z velkoplošných maleb na zdi má ale obzvláštní radost.
IG: ilonapolanski
Ilustrátorka z Prahy. Je absolventkou ateliéru mediální ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Věnuje se především tvorbě figurálních ilustrací se zaměřením na stylizaci a emoce postav, vše čistě v digitálním prostředí za použití textur a výrazných barev. Je autorkou komiksu v oceňované knize IOGI a muralu cvičících postav v Plzni. Její tvorbu a ilustrace lze vidět dále v knihách, časopisech a na sociálních sítích.
WEB: Daniela Herodesová
Absolvent grafického designu na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a jeden z nejoceňovanějších českých ilustrátorů současnosti. Rád pracuje s papírem, vydal autorskou knižní hru Alfabeta (2018), která děti učí písmena, ale také rozvíjí estetické cítění a jemnou motoriku při stříhání a lepení. Ilustruje pro knižní produkci i komerční značky, soustředí se především na dětské publikum. Vytvořil už několik murálových maleb, ta největší se nachází v kampusu univerzity v Ústí nad Labem a zabírá celý bok třípatrového domu.
WEB: patrikantczak.com
Grafický designér a vizuální umělec na volné noze. Aktivně se věnuje graffiti** a tvorbě ve veřejném prostoru. Estetické cítění však uplatňuje i v jiných příbuzných disciplínách - návrzích uživatelských prostředí, webových stránek, logotypů a vizuálních identit. V roce 2020 úspěšně zakončil studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kde pozornost soustředil zejména na průmyslový a produktový design.
WEB: tomasstary.cz
Ilustrátorka a absolventka ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. V současné době se věnuje přípravě ilustrací pro knihy a časopisy, ale také vlastní autorské tvorbě – interiérovým sítotiskovým grafikám, plakátům a blahopřáním. V rámci cen Czech Grand Design byla už čtyřikrát nominována v kategorii Ilustrátor roku, dlouhodobě patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším ilustrátorům v České republice. Její jednoduchá stylizace vycházející z čistých monochromních ploch a ráda pracuje s mytologickými náměty.
IG: maria.makeeva
Vystudoval v ateliéru Ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze, věnuje se převážně knižní ilustraci a grafice, zvláště tisku z výšky a svátečně litografii. Rád pracuje s velkoformátovými tisky, například s dřevořezy vytvářenými pilou a frézou. Se sérií velkoplošných maleb zpodobňujících současné konspirační teorie Ne-u-vě-ři-tel-ná fantasmagorie byl nominován na titul Ilustrátor roku 2021 v rámci cen Czech Grand Design. Kromě velkoplošných realizací se ale věnuje především knižní ilustraci a koketuje s komiksem.
WEB: jakobbach.tumblr.com
IG: jakubbachorik
Grafická designérka a typografka. Věnuje se československému písmomalířství, kaligrafii a letteringu. Ve své doktorské práci v ateliéru Tvorby písma a typografie na pražské UMPRUM se zabývala kultivováním přístupu k psaní, psacímu písmu a osobnímu rukopisu. Je editorkou a autorkou řady knih, zejména TYPO9010 (2015) a Jaroslav Benda 1882–1970 (2019). Přednáší na typografických konferencích a pořádá workshopy v zahraničí. Působí v písmolijně Briefcase Type Foundry, kde pracuje na nových písmech.
WEB: petra-d.com
IG: petra.typo
Ilustrátor a grafik pracující většinou s kresbou a kolážemi. Jeho styl vyniká osobitostí rukopisu, hravostí, lehkostí a smyslem pro humor. Dohromady s Lukášem Beranem spoluzaložil studio Černý beran, od roku 2017 pracuje samostatně ve Studiu Bunkr a působí také jako pedagog. Rád tvoří analogově, rukama, obzvláště oblíbenou má techniku monotypu.
IG: studiobunkr
Kanadský streetartový umělec s českými kořeny. V současné době žije v Praze a se svým ateliérem se usadil ve vysočanském uměleckém centru Pragovka Art District. Jeho rodiče pocházejí z Československa, odkud do Kanady počátkem sedmdesátých let emigrovali. Narodil se ve městě London v kanadské provincii Ontario a studoval na Ontario College of Art and Design University v Torontu. V roce 2012 se přestěhoval do USA, kde vystavoval svá díla v Bostonu a New Yorku. O tři roky později se rozhodl vrátit ke svým původním kořenům a usadil se v České republice. Vystavuje po celé Evropě a rozvíjí svou tvorbu zaměřenou na téma „Místa a tváře“.
WEB: davidstrauzz.com
IG: davidstrauzz
Bývalý street artista a absolvent Ateliéru malby Jiřího Černického a Marka Meduny na UMPRUM v Praze. Patří mezi skupinu malířů, kteří se setkali právě v tomto ateliéru a společně vytvořili svébytný vizuální jazyk příznačný pro celou jednu generační linii. Tu lze formálně definovat především rozmáchle gestickým rukopisem, rozpoznatelným tvaroslovím a respektem k základním barvám barevného spektra. Stylizací vychází z geometrických tvarů, často pracuje abstraktně. Žije střídavě v Praze a v Athénách.
WEB: davidkrnansky.com
IG: david_krnansky
Ilustrátorka s řeckými kořeny. První zkušenosti získala jako studentka ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. Patří mezi nejvýraznější a nejoceňovanější současné české ilustrátory, mimo jiné je nositelkou titulu Ilustrátor roku 2019 (ceny Czech Grand Design). Ilustrovala řadu knih pro děti i dospělé, vytváří plakáty pro hudební kluby, obzvláštní slabost má pro ilustrované atlasy a travellogy. Její styl vyniká mírou detailu, velkou propracovaností a nápaditými kompozicemi využívajícími dekorativní zacházení se zobrazením.
WEB: nikolalogosova.cz
IG: nikola.logosova
Grafický designér a vizuální umělec na volné noze. Aktivně se věnuje graffiti a tvorbě ve veřejném prostoru. Estetické cítění však uplatňuje i v jiných příbuzných disciplínách - návrzích uživatelských prostředí, webových stránek, logotypů a vizuálních identit. V roce 2020 úspěšně zakončil studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kde pozornost soustředil zejména na průmyslový a produktový design.
WEB: tomasstary.cz
Grafická designérka a typografka. Věnuje se československému písmomalířství, kaligrafii a letteringu. Ve své doktorské práci v ateliéru Tvorby písma a typografie na pražské UMPRUM se zabývala kultivováním přístupu k psaní, psacímu písmu a osobnímu rukopisu. Je editorkou a autorkou řady knih, zejména TYPO9010 (2015) a Jaroslav Benda 1882–1970 (2019). Přednáší na typografických konferencích a pořádá workshopy v zahraničí. Působí v písmolijně Briefcase Type Foundry, kde pracuje na nových písmech.
WEB: petra-d.com
IG: petra.typo
Výtvarní umělci a ilustrátoři. Potkali se během studií na Akademii výtvarných umění v Praze a působí tvůrčí duo. Společně byli třikrát nominovaní na prestižní uměleckou Cenu Jindřicha Chalupeckého, jejich knihy byly oceněny například také Der Deutsche Jugendliteraturpreis, Bologna Ragazzi Award nebo Bologna Children’s Book Fair. Oba se věnují především ilustraci a volnému umění. David je také autorem řady knih pro děti, Jiří vydal úspěšný autobiografický komiks Single (2019). Za ilustrace knihy Město pro každého (2021) získali společně ocenění Ilustrátor roku 2021 v rámci ankety Czech Grand Design. Rádi experimentují, zkouší nové věci a vynalézají.
WEB: bohmfranta.net