Handmade Dreams

Výstava Handmade Dreams (2016–2020) představila v kurátorském výběru Petra Nového (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru nalezly i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Jednalo se o druhou výstavu ze série dlouhodobé propagace českého skla Českými centry.

Česká bižuterie - symbol kvality

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety. Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovedností a unikátní technologické znalostí výrobců ze severu Čech proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld. Největší výrobce bižuterie v České republice, skupina Preciosa, byla hlavním partnerem výstavy.

Na Jablonecku působí další desítky dalších společností. Bylo nám ctí z nich na výstavě představit firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou mírou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony měly ve výběru své důležité místo; na výstavě byly zastoupeny SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řade se návštěvník seznámil i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských značek (ZORYA a LLEV studio).

3. června 2016 se v rámci výstavy uskutečnil workshop pro děti z komponentů firmy Presiosa Ornela ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Fotografie z workshopu Experimentální šperk naleznete zde.

Více informací o projektu: Mgr. Sandra Karácsony, T: +420 234 668 328, karacsony@czech.cz

Kurátor: PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátor: Česká centra, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou,  Ministerstvo
zahraničních věcí ČR

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: Czech Tourism, AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela,
Ralton,  Šenýr Bijoux, LLEV (Designové studio), ZORYA (Šperkařské studio), Mistr
křišťálu (soutěž po designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie),
SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec - Šperk & bižuterie
(ateliér)

Architektura: Qubus studio / Jakub Berdych

Grafika: Štěpán Malovec

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu