Franz Kafka (2024)

Právník, úředník v pojišťovně i vegetarián a jeden z nejzásadnějších spisovatelů 20. století – Franz Kafka. Celosvětově uznávaný ikonický autor, jehož mnohovrstevnaté dílo a bohatý vnitřní svět nepřestávají inspirovat i v současnosti. V roce 2024 uplyne 100 let od Kafkova úmrtí a při této příležitosti se Artmat & Česká centra rozhodly jeho odkaz připomenout prostřednictvím speciální edice mini uměleckých děl současných českých výtvarných umělců/umělkyň. V té se společně s nimi zamýšlí, co v současnosti znamená pojem Franz Kafka a v čem je jeho dílo stále tak fascinující.

Motivy, s nimiž Kafka pracoval – jako jsou existenciální tíseň, bezvýchodné situace nebo rozpolcená identita, která se v autorových románech a povídkách prolínala s absurditou a bezmocí – mají srozumitelnost i pro svět 21. století. Dokazuje to i přídavné jméno „kafkovský“, běžně používané také v řadě dalších jazyků (v angličtině např. Kafkaesque) a označující situace úzkostné, nelogické i podivné – často v souvislosti s kritickou úvahou nad byrokratickým systémem, který Kafka hojně tematizoval. Známost Kafkova literárního díla přinesla také určité zlidovění a apropriaci jeho myšlenek a neposledně také proměnu na vyprázdněnou ikonu nebo atrakci pro turisty.

Vystavující umělci

Ke spolupráci pro tuto edici byli přizváni umělci a umělkyně Eva Maceková, Tomáš Motal, Ondřej Trnka a tvůrčí dvojice Daniel Vlček & Antonín Gazda, v jejichž tvorbě se odráží myšlenky existencionalismu, vnitřní nejistoty, vrstvení stavů či dekadentní tendence. Tyto atributy nesou i Kafkova díla, pro která byla typická právě nejednoznačnost významů provázaná s pocity izolovanosti, vyčlenění a hledání spravedlnosti ve světě, kde zpravidla nelze dostatečně ovlivnit okolní dění. Autoři nad svými díly přemýšlejí v širších souvislostech a upozorňují na témata pro ně často skrytá i neuchopitelná, tak jako v dílech prezentujících se v edici pro Artmat a Česká centra.   

Eva Maceková

Ilustrátorka a grafička původem ze Slovenska. Vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze. V současnosti tvoří a působí v Praze, přičemž je pro její práci charakteristická různorodost technik: věnuje se jak malbě, tak ilustraci a grafice či ruční práci s textilem. Její bezprostřední rukopis se vyznačuje silnou kresebností a barevností. Vystavovala v řadě českých galerií i v zahraničí. Byla nominována na ceny Czech Grand Design v kategorii Ilustrátorka roku (2018). Je autorkou knih pro děti 12 hodin s Oskarem (2012), která byla oceněna v rámci Nejkrásnější české knihy roku 2012 v kategorii Literatura pro děti a mládež, a Prázdniny s Oskarem (2018).

Vystudovaný umělecký řezbář a absolvent Ateliéru malby Fakulty umění Ostravské univerzity. Hudebník, textař a frontman kapely Schwarzprior, příležitostný herec a autor komiksů, které jsou jeho hlavním výtvarným prostředkem, přičemž z komiksové estetiky vycházejí i jeho kresby a ilustrace. Jeho tvorbu charakterizuje spletitý myšlenkový narativ, ponurá a mysteriózní atmosféra, černý humor, ironie, špína a industrial. Posedlost bizarností lidského pokolení, brakovým pojetím, ironií, body hororem a white trash estetikou. Hrdiny jsou ztroskotanci, zbloudilé charaktery bez perspektivy.

Vizuální umělec a grafik. Vystudoval ateliér textilu na UMPRUM v Praze. Za své studentské práce obdržel Cenu Josefa Hlávky. Při pobytu v Japonsku (2004-2005, 2008.) pracoval jako grafický designer v 21st Century Museum of Contemporary Art v Kanazawě a pro NTT DoCoMo. Poté založil grafické studio ONKUBATOR. Miluje textilní i jiné materiály, ze kterých vytváří multi-materiálové objekty, kreslí, maluje, performuje AKA HONZA BEDNÁŘ. Bydlí a pracuje v romantické staročeské chalupě, kde ve svém volném čase zachraňuje a vykrmuje zesláblý hmyz. Je sběratelem japonských plyšových medvídků.

Daniel Vlček – malíř, hudebník a experimentátor. Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho umělecká praxe odráží osobní střet s technologií, projevující se v meditativním procesu opakovaného kreslení čar, podobnému hlubokému snění.

Antonín Gazda experimentátor, edukátor, elektroinženýr, hudebník a také multimediální umělec. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze, kde založil projekt HLUCH. Je tváří Mňau Labs, součástí Noise Kitchen a působí v umělecké iniciativě Petrohradská kolektiv.


×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu