Rozhovor s ilustrátorkou Renátou Fučíkovou

  • 06. 11. 2024
  • Novinka
  • 4 min. čtení
České hrdinky © Ivo Chupetlovski

Významná česká ilustrátorka, autorka knih a výtvarnice, která se věnuje zejména historickým a literárním tématům. Její ilustrace často provázejí knihy pro děti a mládež zaměřené na výrazné české osobnosti a události. Renáta Fučíková spolupracuje s Českými centry na řadě projektů, které popularizují českou kulturu a historii v zahraničí, včetně putovních výstav a knižních prezentací. Mezi takové projekty patří například série České hrdinky, která představuje význačné ženy české historie i současnosti.

Ilustrovaná mozaika příběhů velikých českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň – vznikla pod Vaším vedením se studenty a studentkami Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Jak probíhal výběr výsledných 50 osobností? Měla jste jasnou představu o tom, koho zařadit nebo studenti přicházeli se svou vlastní inspirací?

Na projektu jsme začali pracovat už začátkem roku 2018. Téma ženského hrdinství jsem v ateliéru zvolila zejména proto, že u nás převažují dívky. Hledala jsem úkol, který by je mohl nějak obohatit. Nyní se zdá, že moji studenti vlastně obohatili svět velkými příběhy naší historie a současnosti.

Na začátku jsme se věnovali ženské tematice obecně. Zabývali jsme se specifiky, jako jsou účesy, prádlo, líčení, a samozřejmě i důležitými aspekty života ženy – těhotenstvím, mateřstvím, menstruací a stárnutím. Zobrazovali jsme také portréty fiktivních ženských hrdinek z oper, filmů a románů, a nakonec i skutečných hrdinek.

České hrdinky doslova obletěly svět. Prostřednictvím Českých center a zastupitelských úřadů se výstava konala v řadě zemí po celém světě a v ​některých se rozrostla i o portréty místních osobností. Vznikl tak zajímavý soubor například česko-řeckých, egyptských, nigerijských, gruzínských, hongkongských, lucemburských nebo pákistánských slavných žen. Čím si vysvětlujete tento úspěch?

Myslím, že to je naprosto univerzální téma. Vždyť ženy tvoří polovinu populace v jakékoliv zemi. Jejich příběhy zajímají nejen ženy samotné, ale samozřejmě i muže. A jejich příběhy inspirují. Na mnoha místech světa, na různých kontinentech, vznikly paralelní verze výstavy portrétů. V Pákistánu dokonce vznikla kniha s příběhy tamních ženských osobností. Mám opravdu radost, že se nám společně s Českými centry podařilo přispět k lepšímu poznání historie a k určitému posílení sebevědomí.

Spolupráce s Českými centry pokračuje i v letošním roce, a to panelovou výstavou s názvem Franz Kafka: člověk své i naší Renáta Fučíková doby, která je věnována 100. výročí úmrtí pražského spisovatele. Kromě světových metropolí (výstava byla přeložena například do arménštiny, čínštiny, japonštiny, řečtiny, srbštiny a mnoha dalších jazyků) byla expozice v létě k vidění také v Praze. Texty Radka Malého jste doprovodila výraznými a sugestivními ilustracemi. Jak se Vám s tímto tématem pracovalo a kdo je pro Vás Franz Kafka?

Sama bych se do takového tématu byla nikdy nepustila, to Radek Malý zpracoval příběh Franze Kafky. Nabídl mi rukopis knihy, který jsem ilustrovala a doplnila komiksovými adaptacemi slavných povídek. Kniha vyšla už v roce 2017 a získala národní cenu Zlatá stuha, za ilustrace jsem obdržela Grand Prix na bienále v Záhřebu.

Ke kafkovskému výročí jsme knihu přetavili v panelovou výstavu. Radek Malý, oceňovaný autor a literární teoretik, své původní texty lehce upravil a roztřídil. Grafický designér Filip Heyduk pak novým způsobem seskládal moje ilustrace. Vznikl tak soubor dvaceti panelů, který divákům jakéhokoliv věku přiblíží Kafkův svět.

Věnujete se především historickým tématům, která se však svou podstatou velmi zásadně dotýkají i současnosti. Příkladem je zbrusu nová série portrétů významných osobností, kterou pod Vaším vedením zpracovali studenti a studentky ateliéru Didaktické ilustrace. Série nese název Tažní ptáci – příběhy české migrace. Jaké osobnosti a příběhy nám tento projekt přináší?

Žijeme už několik let v období migrační krize, která je způsobena mnoha fenomény, především globálním oteplováním a válečnými konflikty. Je možné, že nás čeká nové stěhování národů. Migrace tu však byla vždy, a to právě chceme se studenty sdělit českým divákům. Zároveň chceme zahraniční diváky ujistit, že naše země byla domovem pro mnoho uprchlíků a že od nás do exilu odešla řada významných osobností. Zpracovali jsme portréty zajímavých postav židovské diaspory, českého nekatolického exilu, vystěhovalecké vlny 19. století a velký soubor portrétů českého exilu, uprchlíků před totalitními režimy. Snažíme se také představit několik portrétů současných expatů. Souhrnně to bude přehlídka osobností ze všech oblastí činnosti – umění, vědy, politiky a dalších.

Co byste vzkázala kolegyním a kolegům v Českých centrech? Co považujete při prezentaci naší země a našich hodnot za podstatné?

Netroufám si nějak zobecňovat. Sama přistupuju k projektům intuitivně, jeden vyplývá z druhého, nechávám se inspirovat lidmi, s nimiž se setkávám. Myslím, že důležitá bude asi reakce na atmosféru a zájem v dané zemi. Ale to zástupci Českých center určitě dobře vědí. Přeju jim hodně úspěchů v reprezentaci naší kultury a hodnot.

Mohlo by vás zajímat

11. 12. Novinka
© Adéla Vosičková

K Roku české hudby zveme i zahraniční hudební profesionály

V rámci Roku české hudby podporujeme jenom koncertní vystoupení v sítí Českých center, ale také rozvoj spolupráce se...

10. 12. Novinka
Hledáme ředitele/ředitelku Českého centra Paříž

Hledáme ředitele/ředitelku Českého centra Paříž

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa ředitel/ředitelka Českého centra Paříž.

3. 12. Novinka
80. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

80. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

Elitní světové orchestry, návraty slavných osobností a ansámblů, nové tváře v českých a festivalových debutech,...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu