Na Tchaj-wanu se v rámci aktivit kulturního institutu Česká centra představí současné výtvarné umění z Česka. Ve středu prezentace je objekt Jana Kadlece – zmenšenina originální desetimetrové sochy Copy složené z videokazet. Odkazuje ke společenským změnám v Česku v 90. letech.
Tisková zpráva ze dne 25. 10. 2024, Česká centra
Významný asijský veletrh Art Taipei se otevře v pátek 25. října a potrvá do pondělí 28. října. Odehraje se v prostorách Taipei World Center a česká prezentace vizuálního umění, pod vedením kurátorky Lenky Lindaurové, tu proběhne poprvé v souvislosti s působením Českého centra Tchaj-pej. To zahájilo činnost letos v červnu.
Celkem se na přehlídce představí 11 českých umělkyň a umělců. Název výstavy Rozmanitost příběhů naznačuje rozdíly kultur i to, co je v době globalizace spojuje. Zároveň vyjadřuje kurátorský výběr napříč generacemi.
„Věřím, že každý návštěvník Art Taipei si na výstavě najde svůj vlastní český příběh. Představí se tu současná česká výtvarná scéna, což souzní s naší ambicí seznamovat Tchaj-wan s moderním českým uměním a jeho prostřednictvím i s Českem 21. století. Vystavená umělecká díla ale také otevírají aktuální společenská témata, jako jsou moderní způsoby komunikace či vztahy člověka a přírody,“ říká ředitelka Českého centra Tchaj-pej Markéta Záhumenská.
V Tchaj-peji bude k vidění tvorba Jana Kadlece, Jana Kalába, Markéty Vaňkové, Terezy Štětinové, Natálie Perkof, Richarda Loskota, Pavla Mrkuse, Mileny Dopitové, Jiřího Matějů a Matěje Macháčka. Součástí výstavy jsou i obrazy japonské malířky Moemi Yamamoto, která vystudovala a žije v Česku.
Ve středu expozice je plastika Copy od Jana Kadlece, která je zmenšenou kopií desetimetrové sochy vytvořené z VHS videokazet. Ta odkazuje k velkému filmovému boomu v Česku v 90. letech minulého století. Je nostalgickou vzpomínkou na dobu ikonických západních hrdinů, kdy se slavné filmy přepisovaly, a k divákovi se dostávala kopie kopií, deformovaný svět hollywoodského lesku a slávy.
„Vyprávění příběhů o neznámých a dalekých krajinách skončila s globalizací. S ní ale zároveň přišla vyšší úroveň vzájemného poznání. Nicméně i v současné realitě existují kulturní rozdíly, díky výtvarnému umění je však můžeme překonávat. Výstava odpovídá na otázku, jaké je Česko, malá a vzdálená země: je zajímavé a mnohovrstevnaté,“ říká kurátorka výstava Lenka Lindaurová.
České centrum Tchaj-pej zahájilo činnost v červnu letošního roku. Od té doby pod jeho záštitou proběhla také výstava fotografií Krátké příběhy české fotografie či expozice Kafka na Tchaj-wanu.
V úterý 12. listopadu uvedou v Londýně v rámci multižánrového festivalu Made in Prague herec Karel Roden a tvůrci...
Česká centra společně s Nadací Karel Komárek Family Foundation (NKKFF) povyšují podporu českých hudebních talentů na...
Za účasti premiéra Petra Fialy, představitelů srbské vlády a generální ředitelky kulturního institutu Česká centra...