Díky jedinečné sbírce dostal kulturní institut České centrum Paříž nový klavír. Čeští i francouzští milovníci české vážné hudby se spojili a na nový nástroj vybrali 68 tisíc euro, tedy zhruba dva miliony korun. Přispěl i francouzský byznys.
Špičkový klavír proslulé značky Steinway & Sons se poprvé rozezněl v Janáčkově sále Českého centra v Paříži v neděli 13. října 2024. Sbírka běžela dva roky, symbolicky začala za českého předsednictví Evropské unii v roce 2022.
České centrum v Paříži, které coby součást české diplomacie propaguje českou kulturu ve Francii, dlouhodobě vychází vstříc francouzským milovníkům české vážné hudby. Ta je důležitou součástí jeho programu.
„První impuls přišel od samotných umělců, konkrétně klavíristy a skladatele Kryštofa Mařatky. Upozorňoval na to, že by jedinečné a ve Francii obdivované české hudbě slušel nový nástroj s lepším zvukem. A tak se rozběhla sbírka, která svým způsobem navazuje na naši kulturní tradici, nejznámější je jistě sbírka na Národní divadlo,“ říká ředitel Českého centra v Paříži Jiří Hnilica.
K významným donátorům nového klavíru patří česká mecenáška Karla Lažanská, dále například francouzská lékařka s českými kořeny Carola Wastiaux, která zároveň sbírku administrovala. Přispěla i francouzská společnost Veolia, která působí v oblasti vodního hospodářství také v Česku. Prezidentkou Association Piano Paris Prague, jež sbírku organizovala, je Markéta Hodoušová, ta ve Francii coby kulturní manažerka propaguje českou a středoevropskou kinematografii
„Všem dárcům patří naše vřelé poděkování. To, že se podařilo vybrat tuto ambiciózní částku, která umožnila pořídit opravdu špičkový klavír, odráží také to, jak vysokému kreditu se česká hudba ve Francii těší,“ dodává ředitel Českého centra Hnilica.
V průběhu slavnostního večera se prostřídala prezentace geneze projektu Asociace Piano Paris Prague, která sbírku organizovala, s hudbou. Zazněla klavírní tvorba českých klasiků, modernistů a dvě světové premiéry dvou přítomných skladatelů Kryštofa Mařatky a Jana Duška napsané přímo pro příležitost tohoto koncertu. V rámci společenského programu se hrály a zpívaly lidové písně.
„Cílem sbírky nebylo jen získání prvotřídního klavíru, ale následně iniciovat koncerty česko-francouzského charakteru. A finančně podpořit i mladá hudební talenty. Proto se Asociace Piano Paris Prague obrací na všechny filantropy, instituce, nadace, fondy, firmy a vůbec jednotlivce, kteří si uvědomují poslání reprezentace české hudby, českého umění a české kultury ve světě na té nejvyšší úrovni,“ uvedl skladatel Kryštof Mařatka.
V úterý 12. listopadu uvedou v Londýně v rámci multižánrového festivalu Made in Prague herec Karel Roden a tvůrci...
Česká centra společně s Nadací Karel Komárek Family Foundation (NKKFF) povyšují podporu českých hudebních talentů na...
Za účasti premiéra Petra Fialy, představitelů srbské vlády a generální ředitelky kulturního institutu Česká centra...