V Tchaj-peji nově působí České centrum. Představí příběhy Česka ve fotografiích

Výstavou ikonických českých fotografií zahajuje svou činnost České centrum v Tchaj-peji. Vedle tradičního uměleckého dědictví bude představovat současnou českou tvorbu a hodnoty, z nichž vychází. České centrum dále rozšíří a doplní již probíhající kulturní aktivity České ekonomické a kulturní kanceláře působící v Tchaj-peji.

Tisková zpráva ze dne 14. 6. 2024, Česká centra 

Vernisáž výstavy Krátké příběhy české fotografie proběhla v pátek 14. června 2024 v tchajpejském kulturním a kreativním parku Songshan, v budově bývalé tabákové továrny. Zahájení se zúčastnila generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková a vedoucí České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji David Steinke. Speciálním hostem byl první místopředseda Senátu Jiří Drahoš, který Tchaj-pej navštívil v těchto dnech v čele senátní delegace. Na akci zavítala i vice-prezidentka Tchaj-wanu Hsiao Bi-khim.

„Posláním Českého centra Tchaj-pej je prohlubovat porozumění tchajwanské veřejnosti vůči tradiční a zejména současné české kultuře. Chceme být v Tchaj-peji vidět a slyšet, lépe se poznat a prezentovat českou kulturu v širším historickém a společenském kontextu. V neposlední řadě si bereme za své spoluvytvářet prostředí pro ekonomické příležitosti,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Česká centra naváží na kulturní aktivity České ekonomické a kulturní kanceláře působící v Tchaj-peji.

„Dokladem velmi dobrého jména české kultury na Tchaj-wanu jsou například vyprodané koncertní síně, když hrají čeští hudebníci nebo když zní česká hudba. Opírat se o ikony, jakými jsou Dvořák, Kafka či Mucha, chceme i nadále, šanci uspět ale rozhodně má i výběr současné české kultury a umění,“ říká její vedoucí David Steinke.

Fotografickou výstavu uvedl přímo na místě také první místopředseda Senátu Jiří Drahoš.

Těší mě, že zahájením aktivit Českého centra v Tchaj-peji došlo k posílení naší přítomnosti na Tchaj-wanu. Jde o další z důkazů skvělé úrovně česko-tchajwanských vztahů,“ uvedl.

Výstavu Krátké příběhy české fotografiekurátorsky připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Uvádí ji slavný černobílý snímek fotografa Jana Saudka, na němž drží muž v náručí novorozeně. Tchaj-pej se díky výstavě seznámí také s fotografickou tvorbou proslulého malíře Alfonse Muchy, mystickým světem fotografa Františka Drtikola či historickými snímky Josefa Koudelky, který pro svět zdokumentoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

„Své působení zahajujeme výstavou, díky které nahlédneme do příběhů psaných českou fotografií od secese po současnost. Představíme tak české tvůrce, kteří zanechali trvalou stopu ve světě, a zároveň přiblížíme nedávnou českou historii,“ říká ředitelka Českého centra Tchaj-pej Markéta Záhumenská.

V budoucnu má České centrum v Tchaj-peji v plánu například aktivity propojené s projektem Rok české hudby, který právě probíhá, interaktivní akci věnovanou světoznámému pražskému rodákovi Franzi Kafkovi či přiblížení dramatika a prvního českého prezidenta Václava Havla.

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí. V současnosti působí ve 28 destinacích na čtyřech kontinentech světa.

Mohlo by vás zajímat

12. 11. Tisková zpráva
© Mark Allan

Londýn žije českou kulturou: Festival Made in Prague uvádí českou hudbu i filmové premiéry

V úterý 12. listopadu uvedou v Londýně v rámci multižánrového festivalu Made in Prague herec Karel Roden a tvůrci...

8. 11. Tisková zpráva
© Jan Hromádko

České hudební naděje se představí v Belgii. Vystoupí v prestižním koncertním sále Flagey

Česká centra společně s Nadací Karel Komárek Family Foundation (NKKFF) povyšují podporu českých hudebních talentů na...

6. 11. Tisková zpráva
© Česká centra

Premiér Petr Fiala slavnostně otevřel České centrum Bělehrad. V nové budově se snoubí historie i budoucnost česko-srbských vztahů

Za účasti premiéra Petra Fialy, představitelů srbské vlády a generální ředitelky kulturního institutu Česká centra...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu