Česká hudba nejen v obrazech

  • 02. 05. 2024
  • Novinka
  • 4 min. čtení
Výstava Le Son comme médium platique © ČC Paříž

Česká centra oslavují Rok české hudby nejen sérií koncertů, ale představí téma zahraničnímu publiku i prostřednictvím vizuálního umění.

Ve spolupráci s Národním muzeem putuje již od roku 2023 po Českých centrech v zahraničí výstava Slavní čeští skladatelé, která neotřelou formou komiksu prezentuje život a dílo Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a samozřejmě i Bedřicha Smetany, od jehož narození letos uplynulo 200 let. Důležitou součástí expozice jsou i poslechové stanice, kde má návštěvník možnost seznámit se s nahrávkami z děl těchto velikánů světové hudby. Výstavu v loňském roce měli možnost vidět návštěvníci v Severní Americe, Řecku, Jižní Koreji a Francii. Letos poputuje dál – na Slovensko, do Egypta, Belgie či Japonska.

Fotografická výstava zachycující slavné hudební osobnosti se představila v Paris-Prague Jazz Club, který je návštěvníky vyhledávanou součástí Českého centra Paříž. Kurátor výstavy, hudební publicista Ondřej Bezr, vybral záběry od tří generací fotografů, kteří pořídili koncertní snímky světoznámých umělců přijíždějících po roce 1989 na naše pódia. Další fotografie významných hudebníků – průřez snímků z let 2014 až 2023 – se představí i v rámci v maďarského Budapest Jazz Festu ve veřejném prostoru na oblíbeném Hunyadi tér, tentokrát ve výběru Patrika Marka, zakladatele Jazz World Photo.

Jednou z největších událostí však bude výstava s názvem České primadony v MET, která v Českém centru New York představí české pěvkyně, jež během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších operních domů světa – v Metropolitní opeře v New Yorku. K vidění budou unikátní originální kostýmy Marii Jeritzy a Jarmily Novotné z Archivu Metropolitní opery a zcela mimořádně kostýmy Emmy Destinnové ze sbírek českého Národního muzea. Výstavu doplňuje videoprojekce s rozhovory se současnými pěvkyněmi, archivní snímky ze sbírek Národního filmového archivu a textové panely s reprodukcemi dobových fotografií. Výstava bude zahájena 22. května za přítomnosti generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše a zástupce Archivu Metropolitní opery a svým zpěvem ji otevře operní pěvkyně Eliška Weissová.

Na osobnosti Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka se rozhodli zaměřit v Českém centru Sofie. Jako první uvedou výstavu české ilustrátorky Renáty Fučíkové Antonín Dvořák – život a hudba v obrazech. Výstava, kterou připravili ve spolupráci s Památníkem Antonína Dvořáka, vypráví komiksovým způsobem o životě a tvorbě tohoto skladatele. Expozice následně poputuje po dalších bulharských městech (Balčik, Šabla, Plovdiv a Šumen). Leoše Janáčka pak představí rovnou ve dvou výstavách, a to Leoš Janáček a jeho drazí, která bude ke zhlédnutí v parku před budovou Českého centra. Druhá, Jak se žilo u Janáčků, bude zahájena 22. června za přítomnosti autorky výstavy Venduly Chalánkové.

Animované filmy uvedené autorky budou jako doprovodný program výstavy i součástí festivalu Meetings of Young European Cinema. Obě expozice budou navíc doprovázet i workshopy a speciální ochutnávka podle Mářiny kuchařky (recepty hospodyně v rodině Leoše Janáčka).

Zcela jiný typ výstavy uvádí v březnu a dubnu České centrum Paříž, které ve spolupráci s Galerií Gambit a Art Prague připravili projekt s názvem Zvuk jako výtvarné médium, kde představují fenomén zvuku ve vizuálním projevu tří předních českých současných výtvarníků: Michala Cimaly, Martina Janíčka a Petra Nikla. Expozice se zabývá otázkou materiality zvuku a způsobů jeho reprezentace. Ukazuje díla, v nichž jsou zvukový a plastický rozměr konstitutivně propojeny, aniž by využívala elektroniku nebo jinou formu audiovizuální technologie. Zvuk nabývá podoby konkrétního, hmotného objektu.

Koncem roku se newyorskému publiku otevře výstava, která se připravuje zvlášť pro Rok české hudby, Smetanovu Litomyšl a Nadaci Pražského jara. Velkoformátové portrétní fotografie Štěpánky Stein a Vendy Mlejnské s názvem Allegro Forte představí 25 nejvýznamnějších českých interpretů hudby a ambasadorů projektu Smetana 200. Cílem je vytvoření souboru portrétů hudebnic a hudebníků aktivních v našem kulturním prostředí, jejichž práce se dotýká a zásadně ovlivňuje současný svět hudby. Autorka si speciálně vybírala lokace v Česku, která mají zajímavou energii, jsou zároveň něčím nové, současné a reflektují jedinečnost genia loci.

Mohlo by vás zajímat

20. 11. Novinka
© Amálie Najmanová

Amálie a Matěj o stáži v Českém centru Sofie

Do Sofie jsme přijížděli s nulovým očekáváním a po 4 měsících odjížděli nadšení. Bulharsko se pro nás stalo srdcovou...

19. 11. Novinka
© Archive Itamar Cohen

Rozhovor s Itamarem Shlomo Cohenem o Prague Music Week a mezinárodní hudební spolupráci

Posledním kurátorem pozvaným do Česka v rámci Roku české hudby na mezinárodní festival Prague Music Week je Itamar...

18. 11. Novinka
Open call: Program udržitelných rezidencí CYCLE UP!

Open call: Program udržitelných rezidencí CYCLE UP!

Věříme, že umění by se mělo podílet na vytváření představ o budoucnosti, a řešit tak problémy udržitelné městské...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu