Český rozhlas podepsal 18. dubna 2024 Memorandum o spolupráci s Českými centry. Generální ředitelé, René Zavoral (ČRo) a Jitka Pánek Jurková (ČC), věří, že obě instituce mají podobné poslání, při jehož šíření bude vzájemná výměna maximálně ku prospěchu.
Vedle obecného rámce – propagace dobrého jména ČR v zahraničí, společného rozvoje mezinárodní spolupráce a významu kulturní diplomacie – cílí deklarace i na konkrétnější formy vztahů. Český rozhlas a Česká centra chtějí sdílet relevantní projekty, programy, zaměřené například na kulturu, fake news nebo stále aktuálnější umělou inteligenci.
„Chci zdůraznit odhodlání Českého rozhlasu podílet se s Českými centry na aktivitách a projektech, které budou přínosné a obohacující pro veřejnost. Spolupráce obou institucí znamená významný potenciál pro oslovování nového publika a představování toho nejlepšího, co Česká republika nabízí,“ komentoval podpis spolupráce generální ředitel ČRo René Zavoral.
Zcela nepostradatelná je linka mezi Českými centry a Radio Prague International při oslovování posluchačů v zahraničí, propagace české kultury a vědy, a to převážně v oblastech, které RPI jazykově pokrývá (angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština a ukrajinština).
„Propojení s Českým rozhlasem je pro nás velmi cenné: téměř po celém světě vypráví zájemcům o Česko příběhy skrze Radio Prague International. Jsem ráda, že Memorandum rýsuje společnou cestu kupředu v komunikaci se zahraničním publikem. Právě teď pro něj například spolu s ČRo vytváříme podcast o zajímavých tvářích současné české hudby,“ uvedla Jitka Pánek Jurková, generální ředitelka Českých center.
Česká centra a Český rozhlas již spolupracují na vzniku několika původních projektů, sdílení relevantních programů nebo obsahové spolupráci pro daná témata či oblasti. Z projektové práce lze zmínit například partnerské propojení s Radiem Prague International na realizaci podcastů Czech Next Wave či Dialogues Paris-Praguenebo videoprezentací zaměřených na současnou gamingovou scénu pod názvemInfinite Universes. V letošním roce se pak společně věnují Roku české hudby, pro který byla přichystána podcastová série Faces of Czech Music. Aktuálně se také jedná o zahraničních příležitostech pro uplatnění vítězů soutěže Concertino Praha.
Významnou je také každoroční spolupráce na zviditelnění a šíření povědomí o projektu Noc literatury. Jedná se o veřejná čtení, jejichž prostřednictvím se představuje tvorba současných evropských autorů, a jejich návštěvnická atraktivita spočívá ve spojení literatury, známých hereckých osobností a netradičních míst. Čte se zároveň v Praze a ve více než 80 městech a obcích Česka. Projekt se také v různých modifikacích realizuje v zahraniční síti Českých center.
Memorandum o spolupráci je uzavřeno na 3 roky od okamžiku podpisu.
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.