Vasil Dimitrov: Dvořákovy skladby jsou součástí světového hudebního dědictví

  • 12. 10. 2023
  • Novinka
  • 4 min. čtení
© Anastasiia Artemyak

Dvořákova Praha je jedním z největších festivalů klasické hudby v ČR. Mimořádně kvalitní program i kulisy podzimní Prahy lákají nejen milovníky hudby, ale také hudební profesionály a profesionálky. České centrum Sofie letos na festival pozvalo ředitele European Music Festivalu Vasila Dimitrova, aby mohl zažít neopakovatelnou atmosféru hudebního svátku na vlastní kůži a navázal nová česko-bulharská partnerství. Zeptali jsme se ho, jak na něj Dvořákova Praha zapůsobila.

Mohl byste se nám krátce představit?

Provozuji soukromé rádiové stanice a pořádám festivaly v Bulharsku.

Jsem ředitelem dvou společností. Jednak Fresh Radio Group, která je jednou z největších rádiových společností v Bulharsku. Provozujeme pět stanic – Classik A, Fresh, FM+, Melody a Z-ROCK. FM+, kterou jsme založili v roce 1992, je nejstarší soukromou rádiovou stanicí v Bulharsku. 

Classic A byla založena v roce 1994 pod názvem Classic FM a je jedinou stanicí v Bulharsku, která je zaměřená na klasickou hudbu. Je vlastně nepřímo spojená s Prahou, protože v letech 1994-2001 vysílala na frekvencích Rádia Svobodná Evropa, které se v roce 1995 přestěhovalo z Mnichova do Prahy. Naše nahrávky programů o klasické hudbě jsme tak posílali do Prahy a odtamtud jsme je vysílali v Bulharsku. Díky práci jsem tedy byl v Praze několikrát. Moje láska k vašemu hlavnímu městu tak trvá už celých dvacet pět let!

Naše druhá společnost se jmenuje Cantus Firmus. Je to koncertní a festivalová agentura s dlouhou historií sahající do roku 1994. V roce 2001 jsme založili European Music Festival, který je dnes jedním z nejvýznamnějších bulharských festivalů klasické hudby. Bulharskému publiku se představili takoví hudebníci jako Maxim Vengerov, Pinchas Zukerman, Shlomo Mintz, Midori, Joshua Bell, Gidon Kremer, Gil Shaham a mnoho dalších.

V roce 2002 jsme založili Orchestr Rádia Classic FM, který se dnes jmenuje Cantus Firmus Orchestra. Je stálým orchestrem při European Music Festivalu. Každoročně má také koncerty v koncertní síni Bulgaria Hall v Sofii. V roce 2006 jsme uspořádali Mezinárodní dirigentskou soutěž Gennadije Rožděstvenského. Maestro Rožděstvenskij byl předsedou mezinárodní poroty a soutěže se zúčastnilo přes 120 účastníků z celého světa.

Cantus Firmus také organizuje Soutěž pro mladé hudebníky o cenu Cantus Firmus. První ročník se konal před třemi lety jako národní a příští ročník už plánujeme jako mezinárodní. Cantus Firmus podporuje mladé hudebníky skrze vysílání na rádiu Classic A a YouTube kanálu Cantus Firmus, kde jsou ke zhlédnutí videa všech účastníků soutěže.

V Bulharsku jsou festivaly sdružené pod Bulharskou festivalovou asociací, která je členem Asociace evropských festivalů. Já jsem od roku 2011 jejím předsedou. 

Co pro Vás bylo největším zážitkem na festivalu Dvořákova Praha?  

Vysoká kvalita programu i organizace festivalu Dvořákova Praha na mě udělaly velký dojem.

Tělesa jako jsou Česká filharmonie a Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Vídeňští filharmonikové, Izraelská filharmonie, Tonhalle-Orchester z Curychu nebo Plzeňská filharmonie jsou velmi významné a pouze festival vysoké kvality, jakým je právě Dvořákova Praha, si může dovolit připravit tak bohatý program.

To stejné mohu říct o sólistech a dirigentech – Gil Shaham, Paavo Järvi, Kian Soltani, Jan Kučera, András Schiff... To, že se všichni tito nadaní hudebníci představili pražskému publiku, je hudebním svátkem a obohacuje jak diváky, tak celé město.  

Měl jsem velké štěstí, že jsem se mohl zúčastnit koncertu České filharmonie pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila a klavíristy Borise Giltburga. Špičková kvalita filharmonie na mě udělala velký dojem. Sólista Boris Giltburg byl výborný a všichni společně ukázali publiku, jak skvělá je Rachmaninova hudba!

Druhým koncertem, kterého jsem se zúčastnil, byl Belcea Quartet s klavíristou Bertrandem Chamayou. Jsou perfektně sehraní. Hudba v jejich podání zní jako by hrál jeden, a to myslím v tom nejlepším slova smyslu!

Navíc Rudolfinum, kde se festival odehrává, je architektonickým a akustickým skvostem.

Které české skladatele máte rád a proč?

Jsem vystudovaným dirigentem orchestru a opery. Jedním z mých oblíbených skladatelů je Antonín Dvořák. Jeho skladby jsou součástí světového hudebního dědictví. Mám rád Novosvětskou symfonii, kterou jsem také několikrát dirigoval. Dalším mým oblíbencem je Bedřich Smetana. Oba jsou mi blízcí svou citlivou hudbou. Hrajeme je na rádiu Classic A každý den už 25 let. Díky tomu mají posluchači klasické hudby v Bulharsku možnost si je poslechnout i mimo koncertní síně.

Rád bych poděkoval Českému centru Sofie za pozvání na festival Dvořákova Praha. I když jsem už zpět v Sofii, každý den na něj i na zlatou Prahu vzpomínám!

Děkujeme festivalu Dvořákova Praha za spolupráci při organizaci cesty.

Kurátorskými cestami hudebních profesionálů a profesionálek se připravujeme na nadcházející Rok české hudby.

Mohlo by vás zajímat

20. 11. Novinka
© Amálie Najmanová

Amálie a Matěj o stáži v Českém centru Sofie

Do Sofie jsme přijížděli s nulovým očekáváním a po 4 měsících odjížděli nadšení. Bulharsko se pro nás stalo srdcovou...

19. 11. Novinka
© Archive Itamar Cohen

Rozhovor s Itamarem Shlomo Cohenem o Prague Music Week a mezinárodní hudební spolupráci

Posledním kurátorem pozvaným do Česka v rámci Roku české hudby na mezinárodní festival Prague Music Week je Itamar...

18. 11. Novinka
Open call: Program udržitelných rezidencí CYCLE UP!

Open call: Program udržitelných rezidencí CYCLE UP!

Věříme, že umění by se mělo podílet na vytváření představ o budoucnosti, a řešit tak problémy udržitelné městské...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu