Rezidenční pobyt Kariny Kottové a Piotra Sikory v Les Orangeries de Bierbais

  • 10. 10. 2023
  • Novinka
  • 3 min. čtení
© Karina Kottová

Během letošního srpna se uskutečnil rezidenční pobyt kurátorské dvojice Kariny Kottové (Společnost Jindřicha Chalupeckého) a Piotra Sikory (Meetfactory) v belgické organizaci Les Orangeries de Bierbais. Tuto nově vznikající platformu pro současné umění organizuje kolektiv PhD in One Night ve spolupráci s nadací Fondation La Nacelle. Rezidenci organizačně podpořilo České centrum Brusel a finančně ústředí Českých center.

Jedinečné prostory budov historické oranžerie a přilehlé rozsáhlé pozemky bývalého zámeckého parku se proměnily v místo setkávání mezinárodních umělkyň a umělců, výzkumníků, kolektivů a veřejnosti. Mezi ústřední témata patřila udržitelnost, neformální vzdělávání a sebevzdělávání, institucionální fungování i zahradničení vystavěné na principech permakultury, sdílení a mezinárodní výměna ve specifických podmínkách mimo hlavní kulturní centra, vztah města a venkova, centra a periferie.

A co o rezidenčním pobytu říkají sami aktéři Karina Kottová a Piotr Sikora?

Na rezidenci jsme byli pozváni především proto, abychom lépe poznali principy fungování tohoto místa a společně s organizátory vytvořili vizi rozvoje této organizace pro další období. Společně jsme procházeli možná mezinárodní partnerství, způsoby práce a péče o hostující umělkyně a umělce, finanční strategie a fundraising, způsoby práce s veřejností apod. Zároveň jsme se zapojili do kolektivních aktivit sdílených všemi rezidenty, jako je práce na permakulturní zahradě, nebo společné kruhové zahradě, do které každý rezident nebo rezidentka přispěje vlastním dílem. Naším příspěvkem byl vodní prvek, malé jezírko. Vzhledem k tomu, že jsme se rezidence účastnili s našimi dvěma syny, měli jsme také možnost prozkoumat jak tyto prostory a jejich organizace fungují pro potenciální budoucí rezidence pro rodiny – řada institucí se snaží na tuto formu adaptovat, ale přicházejí na mnohá praktická úskalí." 

A dále dodávají:

V návaznosti na naši rezidenci jsme podali grantovou žádost v rámci Národního plánu obnovy, a v příštím roce bychom rádi do Bierbais vyslali několik českých umělkyň, umělců a kolektivů zabývajících se vztahem umění a přírody, ekologickým aktivismem a dalšími souvisejícími tématy. Součástí tohoto výběru je také rodina s dítětem a další pečující osoby. Připravujeme zároveň další formy spolupráce, například v rámci platformy Islands of Kinship, kterou organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého."

Oba se závěrem shodují, že:

Les Orangeries de Bierbais je zcela jedinečným místem pro umělecké a výzkumné rezidence a věříme, že skrze větší mezinárodní zasíťování má velký potenciál stát se součástí progresivní institucionální komunity. Děkujeme za podporu našeho pobytu!"  

 

 

Mohlo by vás zajímat

18. 2. Novinka
© Leon Aguilar, Francisco Javier

Rozhovor s kurátorkou Lenkou Lindaurovou

Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...

17. 2. Novinka
Newsletter Českých center – únor 2025

Newsletter Českých center – únor 2025

Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....

13. 2. Novinka
Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu