Dokážete poznat fake news? Zničí falešné zprávy demokracii? A je boj proti dezinformacím cenzurou? Tyto a další aktuální otázky se staly předmětem debat konaných v Českém centrum Berlín a Českém centru Mnichov.
Téma „fake news“ je aktuální nejen v Česku, ale v celé řadě dalších zemí. Ve spolupráci s Radio Prague International jsme iniciovali pilotní sérii debat v Německu a Rakousku na téma kdo – jak – proč a za jakým účelem (ne)vytváří mediální realitu, jak daleko lze zajít v manipulaci veřejného mínění či jak se ve spletité problematice orientovat.
První dvě debaty se uskutečnily v Berlíně a Mnichově a třetí se chystá na podzim ve Vídni.
V Berlíně téma probrali Jakub Grim (iROZHLAS), Prof. Dr. Ulrike Klinger (Univerzita Viadrina) a Helena Truchla (Německý Spolkový sněm, vědecká pracovnice).
A v Mnichově se na věc zblízka podívali rovněž Jakub Grim (iROZHLAS) společně s Gudrun Riedl (BR24) a Petrem Janem Vinšem (Prague Security Studies Institute).
Dnes patří podle průzkumů Český rozhlas k nejdůvěryhodnějším médiím v Česku. U příležitosti výročí přišli datoví žurnalisté Českého rozhlasu s několika projekty, jejichž cílem je boj proti fake news. I ty představili v rámci debat věnované tomuto nebezpečnému trendu současnosti.
Válka na Ukrajině, konflikt mezi Izraelem a Íránem. Jak vypadá práce diplomatů v oblastech, kde hrozí raketové útoky?...
Druhým ročníkem úspěšně pokračovala na Ukrajině iniciativa Umělci po škole – Ukrajina, realizovaná pod záštitou...
Úspěšná země má svůj příběh o tom, v čem je dobrá. A umí ho vyprávět. Právě takový teď hledáme a potřebujeme k tomu i...