Českým centrům v zahraničí od ledna a února letošního roku šéfují noví ředitelé. Kristýna Halounová (Brusel), Radka Rubilina (Sofie), Tereza Soušková (Kyjev), Tereza Svášková (Káhira), Petr Vlček (Varšava). Všichni s sebou přinášejí řadu zkušeností z oblasti kultury, jejího managementu i nevšední akademické zájmy.
Tisková zpráva ze dne 15. 3. 2023, Česká centra - ústředí
Kristýna Halounová vystudovala obor Mezinárodní studia – Diplomacie na pražské Vysoké škole ekonomické a Kurátorská studia na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Mezi lety 2016 – 2020 působila jako asistující kurátorka a projektová manažerka v Kunsthalle Praha a od roku 2020 do roku 2022 vedla programové oddělení Nadace Proměny Karla Komárka, která se zabývá projekty ve veřejném prostoru. Působila také v týmu Společnosti Jindřicha Chalupeckého (2016) a od roku 2013 byla designérkou oděvní značky Veršatyl, kterou založila.
„Hodlám nadále posilovat roli Českého centra Brusel jako významného partnera a věnovat se především současným tématům, která aktuálně rezonují jak v českém, tak v belgickém, velmi mezinárodním a též mnohonárodnostním prostředí,“ uvedla Kristýna Halounová.
Programovou náplň (na pozadí témat zaměřených např. na vybrané cíle udržitelnosti Agendy 2030) hodlá tvořit ve spolupráci s českými partnery z řad kreativních profesí, institucí, firem, vědců a odborníků s propojením na belgickou scénu.
Tereza Svášková vystudovala blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni. Absolvovala řadu zahraničních studijních stáží, mimo jiné v Sýrii, Libanonu, Jordánsku, Ománu či Portugalsku. V roce 2010 založila a následně 12 let vedla Festival arabské kultury, tzv. ARABFEST. Podílela se také na činnosti nakladatelství Dar Ibn Rushd nebo na festivalu Finále Plzeň. V letech 2013-2016 byla koordinátorkou uměleckého rezidenčního programu OPEN A.i.R. v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Mezi lety 2016-2022 pracovala v Informačním a poradenském centru Západočeské univerzity v Plzni, kde se věnovala poradenství a projektové činnosti.
Svoji vizi o činnosti prvního Českého centra v Africe nastiňuje Tereza následovně: „Přeji si, aby se České centrum Káhira stalo nedílnou součástí egyptské kulturní mapy a prostřednictvím formátově i obsahově pestrého programu jsme dokázali představit českou kulturu přístupným způsobem opravdu široké veřejnosti.“
Za zásadní považuje aktivní zapojení místní komunity a podporu česko-egyptských kulturních výměn, ať už se jedná o spolupráci v oblasti vzdělávání nebo uměleckých pobytů.
Tereza Soušková vystudovala politologii a východoevropská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po celou svoji kariéru se specializuje na region východní Evropy a Kavkazu. Absolvovala studijní pobyty v Rusku, USA, Arménii a na Ukrajině. Její bohaté pracovní zkušenosti zahrnují práci pro státní sféru jak v Česku, tak v zahraničí, neziskový i soukromý sektor a rovněž akademickou sféru. Působila také jako projektová manažerka organizace Gulag.cz. Obecně se zabývala projekty na popularizaci společenských a kulturních témat zemí východní Evropy a Kavkazu a působila jako expertka na otázky postsovětského regionu.
„Ukrajina je důležitým a strategickým partnerem nejen České republiky, ale i západního demokratického světa. Mým cílem je přispět k obnově nezávislé Ukrajiny po válce a šíření dobrého jména naší republiky prostřednictvím kulturní diplomacie,“ sdělila Tereza Soušková, která do Českých center přichází z pozice šéfredaktorky časopisu Mezinárodní politika.
Radka Rubilina, studovala rusistiku na FF UK v Praze a absolvovala doktorát na katedře literární vědy na univerzitě v Konstanz v Německu. Svůj profesní život strávila především v zemích bývalého Sovětského svazu a věnovala se problematice lidských práv. V Arménii pracovala pro Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, v Gruzii působila jako poradce pro lidská práva v misi EU. Jako vystudovaná rusistka publikuje pravidelně články o současné ruské literatuře. Od roku 2020 vedla České centrum v Kyjevě, a to i během prvního válečného roku. Od ledna letošního roku působí v Sofii.
„Galerie a kinosál Českého centra Sofie tvoří z této instituce živé prostředí, ve kterém se potkávají partneři z nejrůznějších odvětví umění – od designu po literaturu. Jako nová ředitelka se budu snažit hlouběji zapojit bulharskou občanskou společnost do aktivit Českého centra a vykročit s českým uměním do veřejného prostoru,“ řekla Radka Rubilina.
Petr Vlček vystudoval polonistiku a filmovou vědu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Dříve působil jako vedoucí produkce Mezinárodního filmového festivalu Academia Film Olomouc. Poté působil na FAMU, kde zastával mimo jiné i funkci proděkana pro studijní záležitosti. Dlouhodobě spolupracuje rovněž s festivalem Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Příležitostně překládá z polského jazyka a publikuje. Dlouhodobě se věnuje česko-polským vztahům, zejména v oblasti audiovize.
„Těší mě, že česko-polské umělecké kontakty jsou stále živé a že česká kultura je v Polsku přítomná. Totéž se týká i oblastí jako je věda či vzdělávání. Tyto vztahy je ale potřeba i nadále podporovat, přiživovat a prohlubovat,“ prohlásil Petr Vlček, který svou programovou nabídku hodlá více orientovat na mladé publikum. Prioritou by měly být akce a prezentace umění ve veřejném prostoru. „Doufám, že se mi s celým týmem podaří takovou koncepci v následujících letech naplnit a česko-polský kulturní dialog dál aktivně rozvíjet,“ uzavírá Petr Vlček.
Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...
Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...
Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...