Italský bohemista a historik Alessandro Catalano v letošním roce vyhrál prestižní cenu Premia Bohemica. Tento profesor české literatury na padovské univerzitě významným způsobem přispívá k šíření české literatury a kultury v Itálii. Kromě svého pedagogického působení se věnuje i překladům knih českých autorů, např. Michala Viewegha, Patrika Ouředníka či Karla Čapka. Cenu Premia Bohemica uděluje na základě pověření ministra kultury České republiky od roku 2017 Moravská zemská knihovna v Brně.
„Prestiž ocenění je dána nejenom skutečností, že je udělováno z pověření Ministerstva kultury, ale především jejími laureáty. Jsou to přitom lidé, kteří zajišťují kulturní výměnu mezi národy a jsou tak vlastně ambasadory českého státu. A pro český stát je jistě ctí, že mezi jedny z nejaktivnějších patří i profesor Catalano.“
Cena je určena zahraničnímu bohemistovi nebo překladateli, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury. O udělení ceny rozhoduje komise složená z předních literárních vědců z univerzitních i akademických pracovišť v České republice a z dřívějších laureátů ceny. Udílením ceny Premia Bohemica vyjadřuje Ministerstvo kultury úctu k práci zahraničních bohemistů a překladatelů, kteří pomáhají šířit prostřednictvím české literatury povědomí o české kultuře a společnosti, a upevňují tak pozici České republiky ve světě.
Alessandro Catalano (1970), o němž profesor Jiří Pelán, emeritní profesor Univerzity Karlovy, říká že „je to člověk vzácných osobních kvalit: srdečný, otevřený, spolehlivý, mimořádně vzdělaný a vždy nakloněný smysluplné spolupráci,“ vystudoval cizí jazyky a cizí literatury na římské univerzitě La Sapienza. Doktorát ze slovanských studií Catalano obhájil na této univerzitě v roce 2001 na základě disertační práce o české protireformaci a osobnosti kardinála Harracha (La Boemia e la riconquista delle coscienze: Ernst Adalbert von Harrach (1598–1667) e la controriforma tra Roma, Vienna e Praga), která později vyšla i knižně. Od roku 2001 přednášel Catalano na florentské univerzitě, později pak na univerzitě v Pise a od roku 2006 působí jako profesor české literatury na univerzitě v Padově.
K získání ceny Premia Bohemica srdečně gratulujeme!
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.