Tvorba a rezistence - Terezín v evropské paměti

  • 24. 03. 2022
  • Novinka
  • 3 min. čtení
© Defontaines

České centrum Paříž ve spolupráci s uměleckým kolektivem Rés(O)nances a Památníkem Terezín uvádí letos na jaře nový projekt s názvem „Tvorba a rezistence. Terezín v evropské paměti“.

Česká část projektu začala tradičním vyhlášením výtvarné soutěže, které se prostřednictvím pařížského rektorátu mohou letos zúčastnit všechny pařížské vzdělávací instituce. České centrum Paříž je jedním z partnerů této události a při této příležitosti (ve spolupráci s partnery) připravilo řadu akcí. V prostorách centra se tak od dubna do května představí putovní výstava Památníku Terezín "Helga Weissová-Hosková", reflektující dětskýma očima život v terezínskem ghettu, dále výstava o hudbě v nacistickém koncentračním táboře - Terezín", jejímž autorem je dirigent a ředitel projektu Voix étouffées Amaury du Closel, uveden zde bude i fotografický projekt Richarda Homoly "Svědectví terezínských zdí".

„Terezín symbolizuje mnohem více než jen jednu stránku českých učebnic dějepisu, je skutečným bodem zlomu celé jedné epochy moderní Evropy, místem evropské paměti par excellence. Celý projekt byl inspirován naší vnitřní potřebou důstojně připomenout výročí tragického roku 1942,“ uvedl Jiří Hnilica, ředitel Českého centra Paříž: „Současně jsme chtěli obohatit střídající se česko-francouzské předsednictví EU o projekt, který bude mít nejen několik rovin a přesah i k soudobému umění, ale uskuteční se paralelně v obou zemích. Chceme takto Terezín ‚vrátit‘ do evropské paměti,“ dodává.

České centrum Paříž pak ve spolupráci s Památníkem Šoa připravuje na 20. a 21. května Forum Terezín. Na programu jsou setkání, besedy k tématu „Historie a paměť" či „Tvorba a rezistence". Další akcí, do které je aktivně zapojeno je vyhlášení dětské výtvarné soutěže Památníku Terezín „Malovat a (pře)žít - 2022". Tato událost je organizovaná paralelně v České republice a ve Francii (zde rovněž ve spolupráci s Památníkem Šoa). A v Paříži bude téma „Terezín“ připomínáno také v sobotu 21. května  v rámci světové premiéry nové Skladby pro hlas a ansámbl Jana Krejčíka, která je ozvěnou tvorby terezínských umělců a byla zkomponovaná pro tento projekt. Při této příležitosti zazní skladby terezínských skladatelů a tvůrců utlačovaných nacistickým režimem v dialogu se současnou hudební tvorbou. Působivá hudební setkání pak z Paříže přesunou do Prahy (10. června) a do Terezína (11. června). Koncerty jsou pořádány ve spolupráci s  Voix Etouffées, Rés(O)nances a Institutem terezínských skladatelů. V Terezíně bude k vidění také výtvarná instalace nazvaná „Navzdory všemu tvořit" na které se autorsky spolu s Dominikem Defontaines  podílí Marie Kopecká Verhoeven z Českého centra Paříž.

Tvorba a rezistence - Terezín v evropské paměti vznikl jako společný projekt těchto partnerů:

Velvyslanectví České republiky v Paříži, České centrum Paříž, Umělecký kolektiv Résonances, Památník Terezín, Institut terezínských skladatelů, Památník ticha Bubny,  Nadační fond Arnošta Lustiga, Forum Voix Etouffées, Mémorial de la Shoah, Rectorat de Paris, Fond de dotation Eur’Art,  Fondation pour la Mémoire de la Shoah 

Mohlo by vás zajímat

1. 4. Novinka
Hledáme ředitele/ředitelku Českého centra Budapešť

Hledáme ředitele/ředitelku Českého centra Budapešť

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa ředitel/ředitelka Českého centra Budapešť.

31. 3. Novinka
Open Call na rezidenci: Obnovení postindustriální budoucnosti

Open Call na rezidenci: Obnovení postindustriální budoucnosti

Reclaiming Post-Industrial Futures je multirezidenční program, který zkoumá zapomenutá místa průmyslového dědictví v...

18. 3. Novinka
Mila Kostiana © Umělecké střevo

Umělci po škole: Kreativita a inspirace pro ukrajinské žáky

Projekt Umělci po škole pokračuje i v roce 2025. Ve spolupráci s platformou Máš umělecké střevo? propojuje současné...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu