Lavičky Václava Havla ve světě

  • 09. 11. 2021
  • Novinka
  • 3 min. čtení
Ředitelka Českého centra Athény Lucie Kuligová a Dagmar Veškrnová © České centrum Athény

Datum události: 09. 11. 2021 11:00 Myšlenka „Havel´s Place“ v podobě dvou křesel a kulatého stolečku umístěného pod českým národním stromem, lípou, je všeobecně vnímána jako významná pocta památce Václava Havla. Autorem netradičního památníku je designér Bořek Šípek, tehdejší hlavní architekt Správy Pražského hradu, který originální projekt realizoval na podnět Petra Gandaloviče, velvyslance ČR v USA. „Posezení pod lípou“ má sloužit jako místo vyzývající k přemítání, navazování kontaktů, vedení dialogu či naslouchání myšlenkám druhých. Celý projekt zaštiťuje Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

První dvě lavičky byly umístěny v roce 2013, a to ve Washingtonu a Dublinu, dnes je jich v Česku i ve světě několik desítek. Projekt se i díky spolupráci s Českými centry již v minulosti rozšiřoval také do vybraných měst, například do Haagu (2014), Tel Avivu (2015), Milána (2019). Významnou roli vždy hrála také velvyslanectví České republiky v daných teritoriích. V roce 2020 došlo na slavnostní odhalení Lavičky v Bratislavě na Vajanském nábřeží u Dunaje. Slovenskou instalaci inicioval Místní úřad Bratislava – Staré Město. Inaugurace proběhla za účasti zástupců Českého centra Bratislava. V říjnu letošního roku přibyla další lavička také v Bruselu, přičemž plán na její instalaci v belgickém hlavním městě inicioval Magistrát hl. m. Prahy prostřednictvím Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu. Záměr byl následně partnersky realizován společně s Velvyslanectvím ČR v Belgii a městem Brusel, které pro umístění příhodně nabídlo Park Leopold v bezprostřední blízkosti hlavní budovy Evropského parlamentu.

Zatím poslední metropolí se stanou Athény. Umístění v pořadí 41. lavičky iniciovalo a organizuje České centrum Athény ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Athénách a za podpory Athens Culture Net Magistrátu města Athény. „Lavička bude umístěna na symbolické místo v Parku Svobody, které v sobě propojuje kulturní i politický prvek. Nachází se zde Muzeum prezidenta Eleftheriose Kyriakou Venizelose a Centrum hudby a umění, které sloužilo jako věznice pro politické vězně  v letech řecké diktatury 1967–1974,“ uvedla Lucie Kuligová, ředitelka Českého centra Athény. Slavnostní odhalení se uskuteční 9. 11. 2021 za přítomnosti Jakuba Karfíka, velvyslance ČR v Řecku, Kostase Bacoyannise, starosty města Athén a  Dagmar Havlové.

Lavičky Václava Havla/přehled:

Více informací o události:

Galerie 🠓

Mohlo by vás zajímat

18. 2. Novinka
© Leon Aguilar, Francisco Javier

Rozhovor s kurátorkou Lenkou Lindaurovou

Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...

17. 2. Novinka
Newsletter Českých center – únor 2025

Newsletter Českých center – únor 2025

Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....

13. 2. Novinka
Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu