České sklo očima kurátorek z jižní Evropy

  • 13. 10. 2021
  • Novinka
  • 4 min. čtení
Kurátorky a zástupkyně Českých center před AZ Design Studio, Nový Bor Foto: © Paloma Pastor

Datum události: 30. 9. - 3. 10. 2021 První říjnový víkend se na severu Čech nesl ve znamení skla. Na XIV. Mezinárodní sklářské symposium v Novém Boru (IGS) se sešlo celkem 46 českých i zahraničních umělců a umělkyň, aby v dílnách významných českých skláren a za pomoci těch nejlepších řemeslníků dali divákům nahlédnout pod pokličku svého umění. Po celý víkend byly otevřeny místní sklárny, muzea a studia, takže návštěvníci měli možnost zblízka sledovat proces tvorby uměleckého skla od návrhu po hotový produkt. Na IGS, které se koná jednou za tři roky, a je naprosto výjimečnou událostí, pozvala Česká centra pět kurátorek působících ve významných kulturních institucích v Itálii, Portugalsku a Španělsku, které úzce spolupracují s Českými centry v Madridu a Miláně, aby mohly načerpat inspiraci a získat nové kontakty pro uvedení projektů souvisejících s českým sklem ve svých zemích.

Pozvání Českých center přijaly: Tania Rosa Martinho (ředitelka Muzea skla v Marinha Grande, Portugalsko), Maria Luisa Martinez (ředitelka Muzea skla v Alcorcónu, Španělsko), Gala Fernandéz (kurátorka, designérka, Itálie/Španělsko), Paloma Pastor Paloma Pastor Rey de Viñas (ředitelka Technologického muzea skla v Segovii, Španělsko), Francesca Giubilei (zakladatelka Venice Design Biennial).

Kurátorky se v doprovodu zástupkyň Českých center zúčastnily slavnostního zahájení IGS, které proběhlo v cenami ověnčeném Skleněném domě, sídle firmy Lasvit v Novém Boru. Během večera byl uveden do síně slávy IGS významný sklářský výtvarník Vladimír Kopecký. 

Následovaly dva dny plné návštěv jednotlivých skláren, sklářských škol, muzeí a studií. Kurátorky měly možnost zblízka sledovat například práci světově proslulého sklářského umělce Martina Janeckého, navštívit prostory firem Lasvit, Ajeto, Preciosa Lighting nebo Novotný Glass.

Delegace se setkala a jednala také se zástupci a zástupkyněmi významných českých institucí – s Helenou Königsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, s Petrem Novým, hlavním kurátorem Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a s Pavlem Kopřivou, ředitelem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

Vrcholem programu byla výstava prací, které během tří dnů na IGS vznikly. K vidění je momentálně ve Sklářském muzeu v Novém Boru, časem se přesune do Liberce a také do Prahy.   

Všechny kurátorky byly nadšené jak kvalitou českého skla, tak samotným programem. Přinášíme reakce dvou z nich:

Francesca Giubilei, zakladatelka Benátského bienále designu a kurátorka, říká: „Bylo mi ctí být součástí evropské delegace, která přijela do České republiky na Mezinárodní sklářské symposium. Jako Benátčanka a akademička v oboru současného uměleckého skla mám dobré znalosti, především co se týče techniky foukaného skla užívané v Muranu. Možnost zblízka vidět kvalitu a techniku výroby broušeného českého skla pro mě bylo fascinující. Inspirující bylo i to, s jakou otevřeností se skláři dělili o své znalosti, jelikož v Muranu je stále dost složité se do skláren dostat a sledovat proces výroby na vlastní oči. Způsob, jakým české sklářství dosáhlo věhlasu a jak se rozvíjelo nejen v minulosti, ale i dnes, by měl být pro Benátky inspirací. Doufám, že tyto dvě výjimečné sklářské tradice dokážou najít společnou řeč, spolupracovat a vyměňovat si informace tak, aby se ještě více rozšířilo povědomí o sklu jako o materiálu vhodném pro současný design, architekturu i umění.“

Paloma Pastor, ředitelka Technologického muzea skla v Segovii, dodává:
„Celý program IGS vysoce předčil má očekávání. Jménem Královské sklárny v La Granja gratuluji organizátorům XIV. Mezinárodního sklářského symposia v Novém Boru. Symposium bylo skvěle zorganizované a představilo mezinárodní umělce, tiskové konference, muzea, galerie, sklárny a umožnilo setkání s řediteli skláren i kurátory. Díky tomu jsme měli příležitost vzájemně sdílet projekty, nápady a znalosti. Celý program byl úžasný, a to především díky propojení a spolupráci státních i soukromých institucí. Ráda bych poděkovala Českým centrům a organizátorům IGS za pozvání na tuto výjimečnou událost.“

Česká centra děkují pořadatelům IGS za bezchybnou organizaci a všem zúčastněným institucím, sklárnám i umělcům za vřelé přivítání a výbornou reprezentaci českého skla. Na viděnou na IGS 2024!

Mohlo by vás zajímat

18. 2. Novinka
© Leon Aguilar, Francisco Javier

Rozhovor s kurátorkou Lenkou Lindaurovou

Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...

17. 2. Novinka
Newsletter Českých center – únor 2025

Newsletter Českých center – únor 2025

Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....

13. 2. Novinka
Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu