Datum události: 13. - 12. 6. 2021 Uzavření výstavních prostor pro Česká centra (ČC) ve světě zdaleka nepřinesl konec výstavní činnosti! Aktivity úspěšně „žijí“ dál v on-line prostředí, a to včetně výstav. Na duben je nyní nově připravena site-specific instalace UNES-CO české umělkyně Kateřiny Šedé, která je odborníky právem považovaná za jeden z nejvýznamnějších talentů současně výtvarné scény. Historicky první virtuální výstava organizovaná Českými centry se pro veřejnost otevírá v úterý 13. dubna 2021 na webových stránkách – https://bit.ly/3dd7E6S a spolu s Českým centrem Vídeň ji prezentuje dalších jedenáct evropských poboček sítě ČC, v létě se pak přidává ČC New York a později i ČC Soul.
Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 13. 4. 2021
ZAZVONIT NA INTERNETOVOU BRÁNU…
Výstava tvorby přední české umělkyně Kateřiny Šedé je koncipována jako showroom mezinárodní společnosti UNES-CO, která se zabývá negativními dopady masové turistiky na historické centrum Českého Krumlova. Společnost UNES-CO se dlouhodobě zkoumá fenomény, kvůli nimž se z historických měst zapsaných na seznam UNESCO stávají prázdné kulisy bez známek „normálního“ života. „Mám pocit, že lidi filtrují svoje problémy a svoje frustrace, až za tím může být nejenom nějaký zájem, ale třeba i nadšení. K tomu se musím nějak prokousat. U někoho to jde, u někoho to nejde. Ale rozhodně nedává smysl se odradit hned tou první negací,“ prohlásila Kateřina Šedá.
ANEŽKA JABŮRKOVÁ, tvůrkyně on-line prezentace, ČESKÉ CENTRUM VÍDEŇ:
„Naše snaha byla zpřístupnit výstavu pro co nejvíce lidí. Důležité však pro nás nebylo ukázat, jak jsme ji instalovali v prostoru, ale zprostředkovat její myšlenky. V určité chvíli jsem si uvědomila, že České centrum Vídeň prezentovalo již mnoho skvělých českých umělců, avšak dokumentace k proběhlé výstavě nedokázala zprostředkovat její obsah. Proto jsme se rozhodli použít formu virtuální výstavy s doprovodnými videi a texty a tímto způsobem program archivovat.“
KATEŘINA ŠEDÁ, UMĚLKYNĚ NEVŠEDNOSTI
Vizuální
umělkyně Kateřina Šedá se o téma vyloučené lokality zajímá dlouhodobě. Je známá
díky sociálně angažovaným projektům, do nichž zapojuje až stovky zájemců –
neumělců. Její práce jsou charakteristické dvěma aspekty: Jsou dlouhodobé a odehrávají
se ve zcela neuměleckém prostředí. Její veřejná díla doplňuje rozsáhlý výzkum
dané problematiky
a nejinak je tomu i v případě výstavy UNES-CO. Šedá klade otázky a
současně hledá odpovědi: „Co si o projektu mysleli obyvatelé Krumlova?“, „Jaké
byly reakce na Facebooku?“, „Jak vypadal život rodin ve městě?“
Spolu se Českým centrem Vídeň se do jejího sdílení aktuálně zapojují Česká centra v Athénách, Budapešti, Rotterdamu, Sofii, Varšavě, Praze, Stockholmu, Bratislavě a v Mnichově. V létě se přidává také České centrum New York a pro České centrum Soul vzniká vlastní jazyková mutace.
Výstava je aktuálně k vidění zde.
Kateřina Šedá (1977) získala za svoji
práci řadu ocenění – Cenu Jindřicha Chalupeckého (Česká republika), Essl Award
(Rakousko), Fluxus Award (Německo), Contemporary Art Society Award (Velká
Británie), TAKU Production Prize (Finsko) ad. Vystavovala po celém světě, mimo
jiné na documentě 12 v Kasselu, Manifestě 7 v Bolzanu a Benátském
Bienále. Jako první Češka měla samostatnou výstavu v galerii Tate Modern
v Londýně.
_________________________________________________________
Tiskovou zprávu si můžete stáhnout níže.
Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...
Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...
Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...