Přinášíme vám příspěvek Martina Krafla z Českého literárního centra do ankety Českých center.
„Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu!“ Tato slova Václava Havla, dosud největšího „vyslance“ Česka v zahraničí, si během pandemie často připomínám. 85 let od Havlova narození a 10 let od jeho úmrtí inspirují jak České literární centrum (ČLC), sekci Moravské zemské knihovny, tak Česká centra v roce 2021 k řadě akcí. Naděje je symbolickým motivem právě začínajícího roku – všichni netrpělivě čekáme na návrat k normalitě a na oživení kultury, jež v roce právě skončeném zažila těžké časy.
Už druhým rokem je tým ČLC na základě Memoranda o spolupráci s Českými centry v úzkém kontaktu s jejich pobočkami v zahraničí. Potěšilo mě, že jsme po roku komiksu opět našli shodu v tematickém zaměření pro oblast literatury a společně se pokusíme oživit zájem o českou poezii. Zaměříme se i na česká díla v překladu, a to nejen na tradičních veletrzích v Lipsku, Frankfurtu a Londýně, ale také v Paříži, kam se po skoro deseti letech vrátíme, a ve Varšavě v roli hostující země. Budeme rovněž hlavním hostem komiksového festivalu Lakes v britském Kendalu a chystáme se na festival Poezie a vína do Slovinska.
Naším nejdůležitějším společným projektem je překladatelská soutěž Cena Susanny Roth, díky které motivujeme bohemisty a objevujeme bilingvní talenty mezi těmi, jež baví překládat. Nedávno vydaná publikace o soutěži shrnuje její první úspěšnou „pětiletku“ a připomíná, že už se některým jejím výhercům podařilo na knižním trhu prosadit. I v tom vidím naději, že naše společná spolupráce má smysl! A za to všem, kteří se na tom podílejí, děkuji!
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.