Datum události: 12. 1. 2021 - 8. 3. 2021 Umění a kultura jsou mocnou zbraní diplomacie – od jazzových turné Louise Armstronga po novou pobočku Louvru v Abu Dhabí. Svou roli hrají i v české zahraniční politice. Nový podcast Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky v sérii pěti dílů odhalí klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. Pozve exkluzivní hosty, kteří okomentují, jak je tomu dnes. Od 12. ledna 2021 nás uslyšíte na všech podcastových platformách. Na projektu se spolu s Českými centry podílely Institut mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů.
Autorkou podcastu je Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel. Dlouhodobě se zabývá výzkumem kulturní diplomacie, především jejími současnými trendy a popularizací dané oblasti. Nový podcast tak rozhodně nevznikl náhodou. Měl by ukázat souvislosti mezi zahraniční politikou a uměním.
JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:
„Kulturní diplomacie nás obklopuje v běžném životě, jen si toho možná nejsme vědomi. Státy používají kulturu k tomu, aby vyprávěly svůj příběh zahraničnímu publiku. Historie kulturní diplomacie je barvitá, plná jazzu a konfliktů, setkávání ředitelů galerií a špionů. V podcastu chceme ukázat, kde se vzalo přesvědčení, že umění může výrazně ovlivnit mezinárodní vztahy, a proč je důležité o kultuře jako prostředku zahraniční politiky vědět i dnes.“
Petr Drulák, Ústav mezinárodních vztahů:
„Podcast Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky je prvním komplexním oknem do světa, kde spolu umění a zahraniční politika mohou, pokud jsou správně uchopeny, v symbióze hrát důležitou roli.“
Série se dotkne mimo jiné angažmá americké CIA v propagaci abstraktního expresionismu, ambicí nastupujících velmocí typu Číny na poli kulturní diplomacie nebo inovativních trendů nastolovaných skandinávskými státy. Zaměří se ale i na českou kulturní diplomacii.
Eliška Tomalová, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK:
„Chtěli jsme se posluchačům přiblížit také praktický rozměr kulturní diplomacie: Kdo rozhoduje o tom, který orchestr bude zemi reprezentovat? Jakou roli přitom hrají sami umělci? Jak kulturní diplomacii ovlivnila pandemie Covid-19?“
V pěti dílech, které budou od 12. 1. 2021 do 8. 3. 2021 postupně publikovány na všech podcastových platformách, se série bude věnovat původu kulturní diplomacie, jejímu praktickému fungování, novým trendům a v detailu i České republice. V každém díle vystoupí několik exkluzivních hostů – od diplomatů přes umělce po odborníky na vybraná témata.
Podcasty jsou k dispozici na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.
Tisková zpráva je k dispozici ke stažení níže:
Je umění prostředkem k celosvětovému míru, pozlátkem mezinárodní politiky nebo krycí legendou tajných agentů?
Jazz a Pollockovy obrazy měly posílit image USA jako leadera svobodného světa, Oasis zase zmodernizovat obraz Velké B...
Vítejte v podcastu Faces of Czech Music, ve kterém vám představujeme hudební talenty, které naše země nabízí. V...
Vítejte v podcastu Faces of Czech Music, ve kterém vám představujeme hudební talenty, které naše země nabízí. Dvořák,...
Vítejte v podcastu Faces of Czech Music, ve kterém vám představujeme hudební talenty, které naše země nabízí. V této...