Pro Belgičany představuje ztělesněním jejich smyslu pro humor i citu pro vlastní řád. Existuje okolo něj řada legend, ale ačkoliv soška čůrajícího chlapečka vznikla v 17. století, odkazuje až k antickému Cupidovi a má představovat jeho poťouchlou povahu.
Poprvé se začal čůrající chlapeček převlékat za časů francouzského krále Ludvíka XV., který jako kompenzaci za invazi svého vojska do Belgie věnoval sošce, stojící v centru městě, opravdu opulentní šat.
Od té doby se šatník čůrajícího chlapeček rozrostl na úctyhodných 1047 kostýmů, které se nachází ve speciálním muzeu. Každá země, která mu kostým věnovala, může dvakrát ročně požádat městkou radu, aby soše jejich národní šat oblékla, děje se tak většinou u příležitostí státních svátků a jiných oslav.
Ještě před několika týdny ale takzvanému Manekken Pis (tak se socha jmenuje v nizozemštině) český kostým chyběl.
„Věděli jsme, že mu byl věnován místními běžci kostým Emila Zátopka, ale chybělo něco přímo českého,“ rekapituluje ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková. Společně s velvyslanectvím České republiky v Belgii se dva roky snažili, aby i naše země mohla kostým pro chlapečka věnovat. Postup to ale není snadný: návrh schvaluje speciální rada. Kostým nesmí být nábožensky nebo politicky jednostranný. „Poté, co byl náš návrh schválený, oblékač čůrajícího chlapečka vyzkouší již hotový kostým na speciální maketě,“ popisuje Jitka Pánek Jurková, která je sama nadšenou podporovatelkou českého designu. Proto chtěla, aby oblek pro sochu nevycházel tradičně z kroje, ale byl něčím invenční. „Vybrali jsme proto modrotisk, který představuje tradiční řemeslou techniku střední Evropy, která je chráněná UNESCEM. Zároveň jsme chtěli dát najevo, že je stále aktuální a současná,“ říká Pánek Jurková.
Celý článek si můžete přečíst zde.
U Čechů je potřeba posilovat národní sebevědomí, aby si uvědomili, na co mohou být hrdí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz...
Výstava nazvaná Franz Kafka: člověk své i naší doby byla ve čtvrtek 1. srpna 2024 slavnostně zahájena na Mariánském...
Muniční iniciativa, prezident Petr Pavel, barokní kostely i videohry. To vše je součást české kulturní diplomacie,...