Udržitelnost (2022)


Vystavující umělci


Veronika Bromová

Fotografka a vizuální umělkyně. Absolvovala ateliér ilustrace a grafiky vedený prof. Jiřím Šalamounem na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Její tvorba je primárně spjata s instalací, fotografií či performancí. Věnuje se galerijní a pedagogické činnosti, ale také arteterapii a psychoterapii. Má za sebou řadu výstav, publikací i kurátorských zkušeností, opakovaně byla mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého; v roce 1999 reprezentovala Českou republiku na mezinárodním bienále v Benátkách. Mezi lety 2002 až 2011 vedla Ateliér nových médií 2 na Akademii výtvarných umění v Praze. Ve východních Čechách organizuje v Galerii Kabinet Chaos celoroční výstavní, vzdělávací a kulturní program.

Vizuální umělkyně. Pracují spolu jako autorská dvojice od roku 2014, kdy se setkaly na společné výstavě Netlač řeku, teče sama v pražské galerii Berlínskej model. Autorky jsou absolventkami ateliéru fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, přičemž obě podnikly mezioborové stáže – Fastrová v ateliéru sochařství a Pošová v ateliéru animace. Obě autorky spojují témata věnující se vztahu mezi přírodou a kulturou, dopadem lidské existence na zvířata a přírodu, a také je fascinuje symbol hada. Své projekty často staví na principech recyklace a udržitelnosti, tedy na uvědomělém přístupu k výběru materiálů a jejich následné zpracování.

Ilustrátorka a vizuální umělkyně. Absolventka ateliéru ilustrace na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Během studií absolvovala stáž v ateliéru sochy a rok se věnovala malbě na pražské Akademii výtvarných umění. Vystavuje samostatně i v rámci kolektivních prezentací, vytvořila také řadu autorských knih. Pozornosti se dostalo její bakalářské práci Metanoia – sérii secondandových mikin s ručně vyšívanou ilustrací, jíž odkazovala ke kritice fast fashion a dalším problémům současnosti. S tématy udržitelnosti, etiky či vzájemnosti pracuje ve svých mnohovrstevnatých dílech a instalacích, typických svou poetikou a snoubících v sobě zájem o materiál, ilustraci i řemeslo.

Multimediální umělkyně (socha, objekty, videa). Studovala knižní vazbu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a sochařství a intermediální tvorbu na pražské Akademii výtvarných umění. Pohybuje se napříč spektrem tvorby, edukace a osvěty, všechny aktivity se však týkají vztahu člověka k environmentální problematice, udržitelnému způsobu vývoje okolního světa a zlepšení prostředí jak vnějšího, tak vnitřního – psychického. Její tvorba reaguje na současný život v otevřenosti, neurčitosti, křehkosti a tajemství a předkládá příběh života, včetně komunitních projektů, aktivismu, ale zároveň pradávných mýtů a vnitřní spirituality.

Zahradní architektka a performerka. Vystudovala zahradní architekturu, kromě navrhování zahrad se však posunula k performancím, odkazujícím převážně na krajinu, rostliny, vzpomínky a rituály, které oživuje a přirozeně vrací do života současného člověka. Její práce vychází z expertního zkoumání krajiny a rostlin i z reflexí vztahů a zvyků mezi jejich tradičním pojetím a současnou hodnotou. Právě s láskou ke květinám, přírodě a městu v roce 2011 spolu založila výtvarně-ekologickou platformu Efemér. Od roku 2015 působí pod touto značkou sama a více se zaměřuje na její výtvarnou složku. Pěstuje vlastní květiny, z nichž vytváří výtvarné objekty s funkcí estetického předmětu, ale i kulturního artefaktu, který využívá jakožto možnost objevování a zkoumání krajiny a lokální flóry.

Sochařka. Absolvovala v sochařském ateliéru Lukáše Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze. Jejím dlouhodobým zájmem je téma suburbanizace, jehož problematiku a strukturovanou chaotičnost implementuje do sochařsko-vizuálního projevu. Fascinace trvalými záznamy a nesmazatelnými stopami po lidské existenci pro ni vytváří úrodné tvůrčí pole, které člověk obdělává sám tím, co činí. Svou prací přímo nekritizuje stav věcí, ale snaží se zprostředkovat téma, které se v současné době zdá být jedním ze zásadních. Spatřuje důležitost v kráse okamžiku, jelikož pomíjivost věcí se děje z jednoho prostého důvodu. Dává životu smysl.

Malířka, hudebnice a multimediální výtvarnice. Absolventka intermediálního ateliéru Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze se již mnoho let zabývá jakýmsi podhoubím – vlastním, ale i tím, co je pod povrchem země, a věcmi, které ji přitahují. Její výsadní technikou je akvarel, jehož technologii a výrazové možnosti rozvíjí osobitou cestou – výrobou vlastních barev, netradičními formáty, analytickými studiemi i abstraktními kompozicemi. Velkoformátové akvarely jsou volně inspirované plenérovými studiemi konkrétních krajin či plodnic (hub), nebo vlastními sny. Abstraktní varianty souvisejí s hlubokou mytologií a fascinací světem pod povrchem. Mezi její další ústřední téma patří krajiny, které maluje převážně v plenéru, při cestách nejen českou krajinou.

Sochař. Vystudoval pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru sochy pod vedením Kurta Gebauera a poté Dominika Langa a Edith Jeřábkové. Jeho tvůrčí práce má těžiště v historických, figurálních vzorech – od románských a gotických příkladů po sociální civilismus v moderním sochařství poloviny dvacátého století. Zajímá se o současné projevy sochařského umění ve vztahu k veřejnému prostoru a možnosti kontextuálního zapojení sochy do nově vznikající architektury a přírodních celků. V posledních letech jeho práci charakterizují také environmentální sochařské přesahy související s tématem klimatické krize a snahou o udržitelnost přírodních zdrojů, kterým se intenzivně věnuje a zapojuje je do své tvorby.

Multidisciplinární umělkyně z Ukrajiny. Absolvovala Národní akademii výtvarného umění a architektury v Kyjevě a Jan van Eyck Academy v Nizozemsku. Její umělecká praxe zahrnuje performance, kresbu, média založená na čase, kurátorství a spolupráci. Zkoumá komplexní problémy od konzumu po rostlinnou kulturu, od feminismu po život v konfliktních zónách. Vyrostla v Doněcké oblasti známé těžbou uhlí, bydlí a tvoří ve vsi Muzyči nedaleko Kyjeva.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu