Životopisný román o nepolapitelném převaděči,
který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek,
svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší
literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit
hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru
1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný
lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé
železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v
roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.
Soutěž proběhla v úzké spolupráci s Českými centry v zahraničí a zastupitelskými úřady MZV. Uchazeči ze 17 zemí přeložili text z knihy Davida Jana Žáka Návrat krále Šumavy, životopisného románu o „nepolapitelném převaděči“ Josefu Hasilovi (Labyrint, 2012). Na základě vyhodnocení celkem 90 překladů místními odborníky byli vybráni nejlepší překladatelé ze 13 zemí.
Každý oceněný překladatel získal symbolickou doživotní průkazku do Moravské zemské knihovny a dostal pozvání na několikadenní návštěvu ČR spojenou s účastí na Bohemistickém semináři, pořádaném Ministerstvem kultury České republiky.
Bohemistický seminář, organizovaný nakladatelstvím Větrné mlýny, proběhl 11.– 15. července 2015 v literárních zastávkách Brno (Měsíc autorského čtení), Stará Říše (J. Florian), Petrkov (B. Reynek), Lipnice (J. Hašek), Sázava (P. Kohout a J. Mašínová) a Praha (P. Placák, D. J. Žák).
Během semináře účastníci poznali soudobý literární život a vypravili se za katolickou literaturou do Staré Říše a Petrkova. Program zahrnoval i setkání se spisovateli, autorská čtení, teoretické literárně-historické přednášky a možnost seznámit se s literárním provozem nakladatelství Fra, Labyrint a Revolver Revue a významných institucí v ČR.