Výroba foukaných skleněných vánočních ozdob v českých zemích dlouholetou tradici a ve světě nejen mnoho obdivovatelů, ale i sběratelů. Výstava představuje nejen tradiční skleněné vánoční ozdoby, jejich základní tvary a techniky, ale i nejnovější trendy v oboru – vše z produkce českých firem.
Zvláštní kapitolu tvoří perličkové vánoční ozdoby z Poniklé, které jsou specifickou výrobní technologií aplikovanou pouze v ČR. Proto byly v roce 2020 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). Rukodělná kvalita, nápaditost dekoru, tradice i jedinečnost řemeslného postupu jsou přednosti, které z českých skleněných vánočních ozdob učinily světoznámý pojem.
Výstava prezentuje skleněné ozdoby sedmi českých firem:
Z HISTORIE ČESKÝCH SKLENĚNÝCH VÁNOČNÍCH OZDOB
První české skleněné vánoční ozdoby vznikly před polovinou 19. století v Jizerských horách, přesto se ještě na počátku 20. století v Čechách zhotovovaly pouze okrajově. Skláři na severu Čech raději vyráběli vnitřně stříbřené perle, které se ve velkém odbývaly zejména v Indii. Až když před první světovou válkou české výrobky z tohoto trhu vytlačila levnější konkurence, přivedly plné sklady místní podnikatele na myšlenku sestavovat z nich skleněné vánoční ozdoby, již tehdy oblíbené v Evropě i Severní Americe. Zrodil se tak originální typ ozdob z dutých perlí – jablonecké vánoční ozdoby. A brzy se objevily též ozdoby navlékané ze sekaných skleněných perliček.
Po roce 1918 se krize ve foukaných perlích nakrátko vytratila, následoval však strmý pád. Východisko ze svízelné situace nabídl Sklářský ústav v Hradci Králové. Protože se v Československu tradiční foukané vánoční ozdoby zhotovovaly jen v zanedbatelné míře, rozhodl se ústav situaci změnit a v létě roku 1931 bylo s jeho podporou založeno Sklářské družstvo pro výrobu foukaných vánočních ozdob. Zatímco dříve se foukané vánoční ozdoby do Československa dovážely z Německa, nově se naopak exportovaly – zejména do USA. Zhruba polovina produkce mířila na domácí trh. Na světové výstavě v Bruselu získaly československé ozdoby prestižní cenu Grand Prix (1935), stejně tak jako v Paříži (1937).
Po komunistickém převratu v roce 1948 byla výroba vánočních ozdob znárodněna a monopol na jejich vývoz získal státní podnik Jablonex. Výroba i obchod úspěšně pokračovaly, stejně tak jako výstavní úspěchy (Grand Prix na EXPO´58 v Bruselu). Období řízeného hospodářství trvalo více než čtyři desetiletí. Až když po sametové revoluci v 90. letech státní podniky zanikly nebo přešly do soukromých rukou, obnovilo se konkurenční prostředí a české skleněné vánoční ozdoby se vydaly do světa v mnohem větší pestrosti vzorů a dekorů nežli kdy dříve.
Chcete-li začít zvyk nekonečný
okurka ze skla je příběh vděčný.
Noc před Vánoci na strom se věší
tajně, když spánek vše živé těší.
A brzy ráno, kdo první ji spatří
tomu pak dárek pro nálezce patří.
Každý rok mohou okurku hledat
rodiče s dětmi a třeba i děda.