Myšlenky Adolfa Loose, vizionáře v oblasti moderního života, dodnes hluboce ovlivňují způsob, jakým žijeme. Povýšil funkci nad módu, a nikdy tak nevyšel z módy. V sérii on-linových příspěvků a událostí si připomeneme od roku 2021 150. výročí jeho narození.
Průběžně byly uvedeny streamované prohlídky Loosových realizací v Čechách, výtvarnou soutěž, debaty, ale i odborné posty od kurátora Filipa Šenka a stále rezonující Loosovy citáty. To vše najdete na Facebooku: stačí se přihlásit k odběru !
Na projekt v roce 2021 volně navazuje paralelní projekt Českých center LOOS AND PILSEN.
Projekt začal 18. 6. 2020 streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu Překvapivé stavby na Mall TV. Ten byl zároveň součástí on-linové verze prestižního Londýnského festivalu architektury (London Festival of Architecture).
23. 7. 2020 jsme navštívili Loosův interiér Bauerova zámečku v Brně, kterým provedla architektka Lenka Štěpánková.
20. 8. 2020 jsme uvedli ve spolupráci s Mall TV premiéru otitulkovaného dílu pořadu Adama Gebriana „Překvapivé stavby“, nesoucí název Plzeňské interiéry.
3. 12. 2020 jsme uvedli poslední ale ikonickou stavbu Adolfa Loose Mullerovu vilu a to ve spolupráci TV Architect premiéru otitulkovaného dílu pořadu Zdeňka Lukeše – Skryté poklady architektury, který můžete zhlédnout zde.
SOUTĚŽ: Dotvoř 3D pohlednici vily Adolfa Loose
Pro
veřejnost jsme připravili i soutěž, kde výtvarně zpracovali trojrozměrnou
pohlednici s námětem jedné ze slavných Loosových vil na základě šablony připravené
Terezou Hradilkovou / Porigami.cz.
Speciální cenu za originální zpracování a symbolické propojení obou vil získala Amalia Panagiotopoulou (Αμαλία Παναγιωτοπούλου ) z Řecka.
Tereza Hradilková spojila své záliby – architekturu, kterou vystudovala, a práci s papírem pod značkou Porigami.cz. Autorka začala s papírem experimentovat v době svého pobytu vJaponsku v letech 2007 - 2008. Později v Hong Kongu pracovala v mezinárodním architektonickém ateliéru, ale
brzy se rozhodla papíru věnovat naplno, a v zakázkové tvorbě přání,
pozvánek či instalací pokračuje i od návratu do Prahy. Její trojrozměrné pozvánky, PFa další papírové instalace oslovují širokou škálu zákazníků, kteří
oceňují její osobitou estetiku. V poslední době ji také oslovila tvorba
pro děti.
Adolf Loos (1870–1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se zároveň také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech.
Jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt ve Spojených státech
amerických (1893–1896), kde na něj zapůsobila inovační účinnost
amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu
kontroverzních esejí.
Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž vykládá nedostatek ozdobných prvků v architektuře jako známku duchovní síly.
Adolf Loos vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jejž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze.
Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner.