On-line přednáška o češtině Mgr. Marty Šimečkové, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky přes platformu Zoom a paralelně streamovaná na facebooku Českých center.
Nářečí a vůbec běžnou mluvu lze dokumentovat různými způsoby, přičemž tím optimálním je pořizování audiálních (popř. audiovizuálních) záznamů. V takovém případě jsou totiž zaznamenány veškeré výslovnostní rozdíly, a to včetně diferenčních hlásek, které nejsou součástí spisovného jazyka, nebo specifických prozodických prostředků, jako je přízvuk nebo intonace, což jsou jazykové prostředky v písmě zachytitelné jen s obtížemi. Z toho důvodu je nedílnou součástí práce dialektologů z Ústavu pro jazyk český AV ČR mapování nářečí cestou audiozáznamů a zároveň i systematické rozšiřování v současnosti největší sbírky takovýchto dokumentů u nás – Archivu zvukových záznamů nářečních promluv.
V přednášce bude tento archiv představen z hlediska jeho historie se zvláštním zřetelem k metodám využívaným při sběru nářečního materiálu v minulosti s přesahem do současnosti. Posluchači budou obeznámeni mj. s postupem digitalizace starších nahrávek, se zásadami jejich katalogizace nebo budováním moderní databáze, jež je předpokladem pro vytvoření online nářeční fonotéky. Zájemci o nářeční nahrávky budou mít také možnost dozvědět se o již zveřejněných záznamech v podobě samostatných zvukových nosičů, mobilních aplikací ap. Zvláštní pozornost bude věnována zvukovému archivu Veslovech.cz, který byl zpřístupněn v roce 2022 jako jeden z výstupů výzkumného programu Odolná společnost pro 21. století SAV21 a jehož obsahem jsou kratší nahrávky odrážející vnímání válečných a jiných krizí českým obyvatelstvem.
Mgr. Marta Šimečková, Ph.D., vystudovala češtinu a latinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2011 pracuje v dialektologickém oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde se podílí na tvorbě Slovníku nářečí českého jazyka. Mezi její vědecké zájmy patří dialektologie a historická jazykovědná bohemistika. Je autorkou monografie Dynamika kulturní češtiny 16. – 18. století. Čtyři případové studie z roviny hláskosloví (2022), nyní pracuje na slovníku centrálních středomoravských nářečí. Soustavně se věnuje popularizační činnosti.