Eventovou sérií „Focus on Ukraine“ nebo dokumentem „Válečný zpravodaj“ připomínají Česká centra tři roky ruské agrese na Ukrajině

Kulturní institut Česká centra si připomíná tři roky od začátku plné ruské invaze na Ukrajinu. Na válečný konflikt, který trvá už více než 1000 dní, upozorňuje naše mise například promítáním dokumentárního snímku Válečný zpravodaj, panelovou diskuzí o vlivu ruské propagandy nebo výstavou tradičního ukrajinského lidového malířství. Eventovou sérií Focus on Ukraine připomene dlouhotrvající ruskou agresi České centrum Budapešť. Zároveň celé tři roky bez přestávky působí Česká centra přímo na Ukrajině, kde se aktivně podílí na podpoře ukrajinské kultury a umělecké scény a zmírnění následků války na život ukrajinské společnosti.

„Místo Českých center je tam, kde se vede zápas o kulturní hodnoty, otevřený dialog a svobodu. Naší přítomností na Ukrajině nejen vyjadřujeme solidaritu s tamní společností, ale také aktivně přispíváme k uchování její kultury a umění v těch nejtěžších chvílích. Právě kultura je silným nástrojem odolnosti a identity, a proto se snažíme, aby měla svůj hlas i uprostřed války,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

České centrum Kyjev
společně s městem Kutná hora a Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR připravilo v kutnohorském Spolkovém domě výstavu ukrajinské umělkyně Halyny Nazarenko, která pracuje s tradičním lidovým malířstvím, tzv. petrykivskou malbou či petrykivkou. Ta se dříve používala pro výzdobu budov, hudebních nástrojů, předmětů každodenního života.

„Ukrajinci si výročí ruské invaze připomínat nemusí, protože jí žijí každým dnem. Válka je už strašně dlouhá a vyčerpávající. Proto jsem ráda, že se nám do Česka povedlo přivézt něco pozitivního než jen zprávy o obětech na životech. Tyto krásné barevné malby v marasmu a depresi války ukazují, že kultura má na světě i v srdcích Ukrajinek a Ukrajinců své místo a že je nepostradatelnou složkou jejich duše i identity,“vysvětluje Tereza Soušková, ředitelka Českého centra Kyjev.

Promítání dokumentu Válečný zpravodajo reportérovi Martinu Dorazínovi do svých programů zařadila Česká centra Paříž, Vídeň, Londýn a Varšava. České centrum Sofie do konce února ve své Window Gallery vystavuje díla ukrajinského ikonopisce Danyla Movchana a na vyjádření evropské podpory ukrajinskému umění a lidem na Ukrajině uvedlo performanci ukrajinské tanečnice Yany Reutové. Ta před válkou utekla do Prahy, kde úzce spolupracuje například s divadlem PONEC a Česká centra jí podpořila několikaměsíčním stipendiem.

Eventovou sérií Focus on Ukrainepřipomene dlouhotrvající válečný konflikt České centrum Budapešť. Na programu je například výstava Kramatorsk: město na frontové linii. Hlasy ukrajinských žen nebo expertní panelová diskuze na téma vlivu ruských dezinformací na podporu Ukrajiny a výsledek války.

„České centrum Budapešť je hrdým iniciátorem a koordinátorem rozsáhlé akce budapešťského clusteru EUNIC pod souhrnným názvem Focus on Ukraine. V těsné spolupráci se zastupitelským úřadem Ukrajiny v Maďarsku, zastupitelským úřadem Česka a jedenácti ambasádami a kulturními instituty jsme přišli s konceptem eventové série. Jejím cílem je zvýšit viditelnost katastrofy spojené s pokračující ruskou invazí na Ukrajinu u široké maďarské veřejnosti. I vzhledem k událostem posledních týdnů vnímáme význam této připomínky jako dalece přesahující symbolické gesto solidarity,“ dodává ředitelka Českého centra Budapešť Adéla Gálová.

Působení Českého centra v Kyjevě, přímo v dějišti válečného konfliktu, přináší také nové výzvy pro fungování kulturní diplomacie v současném světě. Práce v tomto prostředí je psychicky i fyzicky náročná pro tým Českých center, který se denně pohybuje ve ztížených podmínkách. Každodenní fungování v takto vypjaté situaci si vyžaduje velkou dávku odolnosti, flexibility a vzájemné podpory.

„Uvědomujeme si, jak důležité je pečovat o mentální zdraví našeho týmu, který se denně setkává s dopady tohoto dlouhotrvajícího konfliktu. Naše kolegyně pracují s obrovským nasazením, ale víme, že dlouhodobé vypětí si vybírá svou daň. Proto dbáme na to, aby i ony měly potřebnou podporu a prostor k regeneraci, aby mohly ve své misi pokračovat dlouhodobě a udržitelně,“ upozorňuje Jitka Pánek Jurková, generální ředitelka Českých center.

V Malé pevnosti v Terezíně 6. března začíná komiksová výstava Když to začalo. Ta vychází ze stejnojmenné komiksové knihy s díly ukrajinských umělců aktuálně studujících na pražské AVU, která publikaci vydala s podporou Českých center prostřednictvím pražského clusteru EUNIC. Dva komiksy z této knihy jsou nyní nominované na ceny Muriel ve studentské sekci. Letos také pokračují Umělci po škole, náš společný projekt s platformou Máš umělecké střevo?, jehož cílem je propojení současného živého umění a základních škol, respektive mladých tvůrců s vyučujícími, jejich žáky a žákyněmi a vzájemná inspirace i společný zážitek z tvorby. Do projektu se tento rok zapojí 5 ukrajinských škol a jedním z výstupů pak bude výstava dětských prací na Ukrajině a v Česku.

Mohlo by vás zajímat

17. 2. Tisková zpráva
We Do It the Czech Way. Česká centra představují svůj nový spot, potkávají se v něm Wichterle, Panenka i Kashcheeva

We Do It the Czech Way. Česká centra představují svůj nový spot, potkávají se v něm Wichterle, Panenka i Kashcheeva

Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...

6. 2. Tisková zpráva
© Projekt Identita

Projekt Identita bude prezentován v síti Českých center, prvně se představí v Londýně

Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...

4. 2. Tisková zpráva
© Česká centra

Česko se představí na prestižním knižním veletrhu na Tchaj-wanu, vznikla pro něj speciální publikace

Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu