Česko se představí na prestižním knižním veletrhu na Tchaj-wanu, vznikla pro něj speciální publikace

© Česká centra

Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu TIBE proběhne křest literárního sborníku s názvem Co chybí v okolí, nenacházíš uvnitř s čínskými překlady ukázek českých literárních děl. Jednotlivé tematické bloky odráží oblasti, které rezonují v české i tchajwanské společnosti a zrcadlí se v jejím kulturním odraze. Jde například o témata Enviromentalismus a mystika či Ženy ve světě mužů.

Loni otevřené České centrum Tchaj-pej poprvé uvede české autory a autorky na veletrhu TIBE, který se na Tchaj-wanu koná od 4. do 9. února 2025 a osobně se ho zúčastní i spisovatelé Marek Torčík a Magdalena Platzová. U příležitosti premiérové národní prezentace na veletrhu vznikla publikace Co chybí v okolí, nenacházíš uvnitř, která koncepčním průřezem shrnuje českou tvorbu za posledních dvacet pět let. Tento výběr čtenářům přináší široký přehled o současné české próze, jejích vrcholech, trendech a významných autorech i autorkách.

„Naším cílem bylo vytvořit v oblasti literatury něco unikátního speciálně pro Tchaj-wan. Úkolem Českého centra Tchaj-pej je mimo jiné prohloubit vzájemné porozumění našich dvou národů a literatura je pro to ideální nástroj. Jakmile se vzájemně blíže poznáme a pochopíme na vyšší úrovni, veškerá další komunikace a interakce pak bude probíhat snáze,“ říká ředitelka Českého centra v Tchaj-peji Markéta Záhumenská.

Sborník má sedm tematických kapitol: LGBTQ+, Vztah člověka k půdě, Enviromentalismus a mystika, Ženy ve světě mužů, Pohled ven, Střídání generací, Nejistota ve světě. Zastoupeno je jedenáct autorů a autorek: Marek Torčík, Zuzana Brabcová, Jiří Hájíček, Miloš Urban, Anna Bolavá, Iva Hadj Moussa, Magdalena Platzová, Radka Denemarková, Emil Hakl, Elsa Aids a Lucie Faulerová.

Výběr textů pro knihu probíhal ve spolupráci s českými sinology i tchajwanskými bohemisty. Kurátorem sborníku byl literární kritik Kryštof Eder, ten chce podle svých slov představit českou literaturu v její pestrosti i pronikavosti.

„Autory a autorky jsme vybírali nejen na základě estetických kritérií, také jsme se snažili, aby kniha nabídla co nejkomplexnější obraz toho, co se v české literatuře posledních dekád dělo, co zdůrazňovala, jaká témata a jaké tendence pro ni byly klíčové. V neposlední řadě jsme zohledňovali, zda mají vybraná díla šanci oslovit zahraniční publikum žijící v dost odlišném kulturním, sociálním i politickém kontextu,“ říká Eder, který vytvořil také předmluvu k antologii s názvem Hledat tvar i téma aneb česká próza posledních dekád. Za tchajwanskou kulturní scénu napsala úvodní slovo Melissa Lin, profesorka bohemistiky na univerzitě v Tchaj-peji.

Kniha je doplněna autorskými ilustracemi, které pro jednotlivá témata na základě oslovení Českými centry vytvořili výtvarníci nominovaní na cenu Czech Grand Design 2023 v kategorii ilustrace: Nikola Logosová, Tereza Říčanová, Michal Bačák, Magdalena Rutová, Lucie Lučanská, David Böhm, Tomáš Staněk.

Česká kulturní mise se v tchajwanské metropoli slavnostně otevřela loni v červnu a úzce spolupracuje s českým zastupitelským úřadem na místě. Za více než půlrok své činnosti stihla řadu akcí: výstavu zaměřenou na dějiny české umělecké fotografie, uvedení komponovaného programu reflektujícího výročí Franze Kafky, představení českého herního průmyslu v rámci Taipei Game Show i výběrový projekt ze současného českého vizuálního umění na prestižní přehlídce Art Taipei.

Pro národní kulturní institut Česká centra je zastoupení na Tchaj-wanu strategickým počinem, který reflektuje měnící se svět a priority české zahraniční politiky v něm.

„Loni při otevření jsme si vytyčili cíl, že chceme být v Tchaj-peji vidět a slyšet, lépe se poznat a prezentovat českou kulturu v širším historickém a společenském kontextu. V neposlední řadě si bereme za své spoluvytvářet prostředí pro ekonomické příležitosti. Četné akce a zájem o ně ukazují, že se to daří,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Mohlo by vás zajímat

4. 4. Tisková zpráva
© Huť architektury

Ve Vietnamu přivítají proslulého českého architekta Rajniše. Návštěva pomůže k obnovení dialogu české a vietnamské architektury

Renomovaný český architekt Martin Rajniš spolu s kolegou Davidem Kubíkem z Huti architektury míří do Vietnamu. Během...

2. 4. Tisková zpráva
Radka Ondráčková © Filip Jandourek

Český talent v Paříži obstojí a ohromí, říká nová šéfka Českého centra Paříž Radka Ondráčková

České centrum v Paříži nově povede kulturní manažerka a expertka na strategickou komunikaci Radka Ondráčková. Řízení...

24. 2. Tisková zpráva
Eventovou sérií „Focus on Ukraine“ nebo dokumentem „Válečný zpravodaj“ připomínají Česká centra tři roky ruské agrese na Ukrajině

Eventovou sérií „Focus on Ukraine“ nebo dokumentem „Válečný zpravodaj“ připomínají Česká centra tři roky ruské agrese na Ukrajině

Kulturní institut Česká centra si připomíná tři roky od začátku plné ruské invaze na Ukrajinu. Na válečný konflikt,...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu