Výstava Českých hrdinek získala záštitu první dámy, portréty významných žen si letos prohlédnou například na Tchaj-wanu

Výstavní projekt kulturního institutu Česká centra České hrdinky, který vznikl ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, získal pro rok 2025 záštitu manželky prezidenta ČR Petra Pavla, paní Evy Pavlové. Portréty 51 významných žen české minulosti i současnosti si prohlédli lidé už ve více než 30 zemích celého světa, letos výstava zamíří například na Tchaj-wan nebo do Kuvajtu.

Tisková zpráva ze dne 28. 1. 2025, Česká centra

České hrdinky jsou jedním z nejúspěšnějších výstavních projektů Českých center z posledních let. Vznikly v roce 2020 ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, v Ateliéru didaktické ilustrace pod vedením renomované české výtvarnice, ilustrátorky a pedagožky Renáty Fučíkové. Její studentky a studenti výtvarně ztvárnili na pět desítek významných žen české historie i současnosti, mezi které patří například Božena Němcová, Charlotte Garrigue Masaryková, Milada Horáková, ale také Dana Zátopková, Olga Havlová nebo Ester Ledecká.

„Máme velkou radost ze záštity paní Evy Pavlové pro výstavní projekt České hrdinky. Portréty českých žen, které dosáhly mimořádných úspěchů v různých profesních a tvůrčích oblastech, vypráví příběhy o nich samotných a zároveň o Česku. V autorském pojetí portrétů hrdinek se navíc odráží pohled mladé generace na jejich odkaz. Letos si například připomínáme 150. výročí narození české političky a feministky Františky Plamínkové, jejíž práci díky projektu prezentujeme ve světě. Představujeme ženy průkopnice i naše současné hrdinky. Projekt na svých cestách po světě připomíná, že v Česku ani leckde jinde nejsou ženská práva samozřejmostí a že jejich prosazování nás může propojovat,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

V některých zemích k cyklu portrétů vznikají reciproční kolekce místních hrdinek a vedle českých hrdinek tak Česká centra představila i kolekce hrdinek pakistánských, egyptských, řeckých, hongkongských, gruzínských nebo nigerijských.

„Nesmírně si vážíme záštity první dámy České republiky. Loni v září jsem měla tu čest s ní osobně promluvit několik slov. Tohoto setkání se zúčastnily i dvě významné současné spisovatelky, Kateřina Tučková a Markéta Pilátová. Všechny tři se hluboce zajímáme o problematiku menšin. Ženská otázka do této oblasti také patří, ačkoliv nejde o problematiku nějaké menšiny. Celá polovina světové populace stále volá po větším uznání svých práv a po lepším uplatnění. Jsem šťastná, že naše první dáma zahrnuje do své práce i péči o ženy, které potřebují podporu. A jsem hrdá, že náš soubor portrétů nazvaný České hrdinky vyvolává souhlasné reakce po celém světě a inspiruje další mladé výtvarníky, spisovatele a samozřejmě i obyčejné návštěvníky naší výstavy,“popisuje projekt výtvarnice a pedagožka Renáta Fučíková.

Výstavu si prohlédli lidé už ve více než 30 zemích celého světa, např. v USA, Jižní Koreji, Japonsku, Hongkongu, Egyptě, Izraeli, Gruzii, Ukrajině, Rumunsku, Polsku, Nizozemsku, Bulharsku a v řadě dalších zemí.

„Úspěch Českých hrdinek spočívá v kombinaci několika aspektů – tematizování životních příběhů zajímavých žen a zprostředkování tématu ženské rovnoprávnosti v regionech, kde jde o navýsost aktuální téma, dále v jednoduchém, ale atraktivním zpracování plakátů a také v tom, že se jedná o práce mladých začínajících autorek a autorů. Jsme proto moc rádi, že výstavu můžeme prostřednictvím sítě našich poboček i zastupitelských úřadů šířit po světě,“ dodává Hana Pištorová, která má v Českých centrech projekt Českých hrdinek na starost.

Mohlo by vás zajímat

6. 2. Tisková zpráva
© Projekt Identita

Projekt Identita bude prezentován v síti Českých center, prvně se představí v Londýně

Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...

4. 2. Tisková zpráva
© Česká centra

Česko se představí na prestižním knižním veletrhu na Tchaj-wanu, vznikla pro něj speciální publikace

Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...

29. 1. Tisková zpráva
Výstavní projekt STVOŘENÍ – MÝTUS – UMĚNÍ spojí staroegyptské texty a současné výtvarné umění

Výstavní projekt STVOŘENÍ – MÝTUS – UMĚNÍ spojí staroegyptské texty a současné výtvarné umění

Společná akce Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu