Posledním kurátorem pozvaným do Česka v rámci Roku české hudby na mezinárodní festival Prague Music Week je Itamar Shlomo Cohen z Izraele. Tento hudebník, producent a umělecký manažer je zároveň členem produkčního týmu nezávislé rozhlasové stanice a klubu TEDER.FM v Tel Avivu. Během své návštěvy Prahy se zúčastnil mezinárodní panelové diskuse v sekci Bohemia, která měla za cíl podpořit kontakty mezi izraelskými a českými hudebními profesionály a rozvíjet přeshraniční spolupráci. V krátkém rozhovoru nám Itamar přiblížil své dojmy a popsal, jak ho Prague Music Week inspiroval k budoucí spolupráci.
Itamare, jaký byl váš výlet do Prahy?
Můj výlet do Prahy byl skvělý. I když byl krátký, byl to opravdu výjimečný zážitek. Náhodou připadl na období Halloweenu, takže některá místa byla krásně vyzdobená kostlivci, dýněmi a pavučinami, což celé atmosféře dodalo kouzlo.
Byl jste v Praze poprvé? Jaké byly vaše první dojmy?
Ano, byl jsem tam poprvé. Praha je nádherné město s úžasnou atmosférou. Lidé byli neuvěřitelně srdeční a měl jsem štěstí na dva slunečné dny, i když jeden den byl oblačný.
Pojďme se bavit o vaší účasti na Prague Music Week. Jak na vás akce celkově působila? Překvapilo vás něco?
Neřekl bych, že mě něco přímo překvapilo, ale velmi mě ohromila celková profesionalita. Všechno bylo neuvěřitelně dobře zorganizované, komunikace s týmem byla vynikající a všichni byli přátelští a podporující. Delegace brala celou akci velmi vážně, což mi dodalo pocit, že jsem v dobrých rukou. Fascinovalo mě sledovat nové produkty spojené se scénickými technologiemi, show a technikami vystupování. Měli jsme také možnost prozkoumat DJ vybavení a vyzkoušet inovativní technologie. Navštívil jsem čtyři až pět různých pražských lokací, kde probíhají kulturní akce, což byl skvělý zážitek.
Bylo nějaké vystoupení, které vás obzvlášť zaujalo?
Moc mě bavilo sledovat místní i mezinárodní talenty. Velmi mě zaujal umělec HRTL, jehož živý elektronický set byl naprosto jedinečný. Hrál před americkým umělcem Johnem Mausem a jeho vystoupení bylo opravdu působivé. Akce se konala v MeetFactory, což bylo jedno z míst, která jsem měl možnost navštívit.
Užil jste si MeetFactory?
Rozhodně! Připomínalo mi to prostor v Tel Avivu jménem Hameretz 2. Atmosféra byla velmi podobná a i design prostoru mi byl povědomý. Místní umělec z Prahy, který tam vystupoval, na mě opravdu udělal velký dojem.
Myslíte, že by mohl někdy vystoupit v Tel Avivu?
Opravdu doufám, že ano! Myslím, že lidé v Tel Avivu by jeho styl milovali. Perfektně by zapadl do naší nezávislé hudební scény a věřím, že by místní publikum jeho talent ocenilo.
Také jste se během Prague Music Week účastnil mezinárodní panelové diskuze. Jaký byl váš dojem?
Účastnil jsem se panelové diskuze v sobotu ráno na téma, jak mohou čeští umělci uspět v zahraničí. Bylo to velmi inspirativní setkání s vynikajícími řečníky. Mezi nimi byl vedoucí uměleckého managementu pro významnou společnost v New Yorku, ale také tři úspěšní čeští umělci: Lenny, která dosáhla mezinárodního úspěchu, český rapper známý na hip-hopové scéně a Rido, producent a skladatel působící v Německu. Diskuze byla fascinující a měl jsem příležitost sdílet zkušenosti s přiváděním mezinárodních talentů do Tel Avivu. Mluvili jsme o procesu objevování a propagace umělců mimo Evropu, což bylo pro všechny zúčastněné velmi obohacující.
Bylo na konferenci něco, co vás osobně oslovilo? Inspirovalo vás to k novým nápadům pro vaši práci?
Ano, obzvlášť mě zaujal workshop Spotify for Artists. Bylo fascinující slyšet přímo od zástupců Spotify, jak přistupují k marketingu umělců, a získat přehled o jejich strategiích. Workshop byl velmi přínosný z hlediska marketingových tipů a strategií.
Jsem ráda, že to pro vás bylo přínosné!
Rozhodně! Bylo úžasné setkat se se skutečnými profesionály z oboru, poznat je a vyměňovat si s nimi nápady. Ujistilo mě to, že to, co děláme v Tel Avivu, je v souladu s mezinárodní hudební scénou. I když náš rozsah je menší, přemýšlení o nadcházejícím Jazz Festivalu ukazuje, že naše úsilí má na globální úrovni svou relevanci a vzrušující potenciál. V Praze jsem dokonce viděl vystoupení kapely z Tel Avivu, Ice Hokku, a bylo úžasné sledovat, jak nadšeně na jejich hudbu reagovalo publikum.
Je zajímavé, že jste jel až do Prahy a viděl izraelskou kapelu!
Já vím, je to šílené! Bylo to nečekané a příjemné překvapení, a skvěle jsme si popovídali. Pozorování angažovanosti publika mi ukázalo, že rozdíl mezi místní a mezinárodní hudební scénou není tak velký, jak by se mohlo zdát. Bylo to inspirující a přimělo mě přemýšlet o budoucích spolupracích.
Navázal jste nějaké kontakty s ostatními účastníky?
Ano, určitě. Navázal jsem několik cenných kontaktů s mezinárodními delegáty a doufám, že to povede k budoucím projektům. Během konference jsme měli speed-datingovou sekci, kde jsem se setkal s místními umělci z Prahy. Mluvili jsme o tom, co by mohlo zaujmout publikum v Tel Avivu a jaký druh hudby by tam mohl fungovat. Jeden místní umělec mi dokonce dal své CD a setkal jsem se s jazz-hip-hopovým umělcem, jehož tvorba by mohla rezonovat v Izraeli. Rád bych viděl, jak se jejich hudba dostane k širšímu publiku.
Takže další krok je na těchto kontaktech stavět?
Přesně tak. Tohle byl jen začátek, stále je toho tolik k prozkoumání a k vzájemnému učení.
Předpokládám, že to znamená, že se budete muset do Prahy vrátit!
Opravdu doufám, že ano!
Jelikož jste také hudebník, chtěl byste v Praze vystupovat?
Rozhodně! Rád bych tam vystoupil se svou kapelou. Dokonce jsem viděl vystoupení, které skvěle odpovídalo našemu žánru.
Chtěl byste ještě něco dodat?
Prague Music Week je fantastická akce a vřele ji doporučuji. Je to skvělá příležitost dozvědět se více o hudebním průmyslu, propojit se s lidmi z celého světa a vidět, co se děje na globální scéně. Akce jako tato jsou neocenitelné pro mezinárodní hudební komunitu.
Děkujeme!
V rámci Roku české hudby podporujeme jenom koncertní vystoupení v sítí Českých center, ale také rozvoj spolupráce se...
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa ředitel/ředitelka Českého centra Paříž.
Elitní světové orchestry, návraty slavných osobností a ansámblů, nové tváře v českých a festivalových debutech,...