Premiér Petr Fiala slavnostně otevřel České centrum Bělehrad. V nové budově se snoubí historie i budoucnost česko-srbských vztahů

© Česká centra

Za účasti premiéra Petra Fialy, představitelů srbské vlády a generální ředitelky kulturního institutu Česká centra Jitky Pánek Jurkové proběhlo ve středu 6. listopadu 2024 slavnostní otevření Českého centra Bělehrad. Historický krajanský dům v Srbsku bude ve své nové éře propojovat českou a srbskou kulturu, napomáhat vzájemným obchodním příležitostem a vyprávět veřejnosti v regionu příběh rozvoje současného Česka.

Tisková zpráva ze dne 6. 11. 2024, Česká centra

Česká centra zahajují své aktivity ve velkorysé budově v centru Bělehradu, kterou zároveň spravují.

„Mám velkou radost, že se tu dnes scházíme, abychom otevřeli České centrum v srbském Bělehradě. Česká centra jsou takové brány do české kultury a do obchodování v Česku. Naše republika se v nich prezentuje jako země, která za posledních třicet let prošla neuvěřitelnou proměnou – ze státu na samém okraji rozpadajícího se impéria v moderní, sebevědomou zemi, která je nesrovnatelně vzdělanější, bohatší a krásnější,“ uvedl premiér Petra Fiala na slavnostním zahájení.

Zahájení se zúčastnili také představitelé srbské vlády Dejan Ristić, ministr pro informace a telekomunikace, a Nemanja Starović, ministr práce a sociálních věcí. Spolu s premiérem Petrem Fialou započali svými příspěvky psaní kroniky budovy.

„Tímto momentem vzniká v tomto krásném a důležitém městě živé mezinárodní centrum, kde se bude prolínat kultura, vzdělávání i byznys. České centrum je stejně jako současné Česko otevřené mnohostrannému dialogu o současné kultuře a světě. Vyprávět tu chceme také náš evropský příběh,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Zahájení proběhlo za zvuků inovativní české dechovky HarMálek Orchestr. V pětipatrové bezbariérové budově je i divadelní sál, před ní nádvoří a parčík. Sídlí tu také česko-srbské firmy Monto Balkan a Royal Storage.

„V mojí vizi je Český dům živým organismem, který reaguje na potřeby komunity a zároveň šíří pozitivní zprávu o Česku jakožto kreativní, otevřené a sebevědomé zemi. V posledním měsíci jsme si už v rámci našich prvních aktivit v objektu ověřili, že skvěle funguje jako místo k propojování různých komunit – krajanů, zájemců o studium v Česku, rodin s dětmi nebo byznys sektoru,“ říká ředitelka Českého centra Bělehrad Lucie Orbók.

Český dům má dlouhou a pohnutou historii. Krajané jej postavili v roce 1928 a fungoval jako středisko spolkového života, byla v něm i česká škola. Během druhé světové války se budova stala útočištěm pro české a slovenské uprchlíky, kteří mířili do Soluně a na Blízký východ. V roce 1964 byla budova znárodněna. Na jejím návratu do českých rukou se dohodli v roce 2023 český prezident Miloš Zeman a jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić.    

Mohlo by vás zajímat

6. 12. Tisková zpráva
Ředitelkou Českého centra New York je Tereza Porybná. Soustředit se chce na mezigenerační projekty a kinematografii.

Ředitelkou Českého centra New York je Tereza Porybná. Soustředit se chce na mezigenerační projekty a kinematografii.

České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...

5. 12. Tisková zpráva
© Igor Paliatka

Evropské turné Stro.my Ensemble míří do finále. Po vyprodaných evropských metropolích vystoupí v pražském komunitním prostoru Smíchov

Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...

12. 11. Tisková zpráva
© Mark Allan

Londýn žije českou kulturou: Festival Made in Prague uvádí českou hudbu i filmové premiéry

V úterý 12. listopadu uvedou v Londýně v rámci multižánrového festivalu Made in Prague herec Karel Roden a tvůrci...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu