Design, který si váží odlišnosti, to je jedna z definic inkluzivního designu, kterému se v českém prostředí věnuje stále více inovátorů a kreativců. Jan Kaděra navrhl rostoucí invalidní vozík jménem Hugo, který může zásadně pomoci rodinám, pro něž je častý nákup vozíku velkou zátěží. Letošní ročník přehlídky Brussels Design September se věnuje tématům jako sociální, ekologický a právě inkluzivní design. České centrum Brusel přispívá k této tematice právě prezentací prototypu Hugo.
Jan Kaděra získal Národní cenu za studentský design GRAND jako student Ateliéru Průmyslového designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. O svém návrhu říká:
„Mým cílem bylo navrhnout invalidní vozík s funkční ergonomií, který se přizpůsobí rozměrům dítěte ve věku od 4 do 10 let. Do návrhu jsem také zakomponoval malou schránku s nářadím, které zajistí snadné a rychlé nastavení jednotlivých částí vozíku dle požadavků uživatele. V designérském návrhu jsem kladl důraz na praktičnost, dlouhou životnost, variabilitu a čistý design.“
Výstava a pobyt v belgické metropoli jsou organizovány díky Ceně Českých center, která podporuje mladé tvůrce v různých odvětvích. Získávají ji laureáti – umělci, designéři, inovátoři a akademici, kteří se díky této ceně mohou v zahraničí s podporou Českého centra setkávat s odborníky z oboru, či vystavit svou tvorbu.
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa ředitel/ředitelka Českého centra Budapešť.
Reclaiming Post-Industrial Futures je multirezidenční program, který zkoumá zapomenutá místa průmyslového dědictví v...
Projekt Umělci po škole pokračuje i v roce 2025. Ve spolupráci s platformou Máš umělecké střevo? propojuje současné...