Ve středu 19. června 2024 proběhla v Muzeu sochařství Xaweryho Dunikowského Národního muzea ve Varšavě tisková konference, na které byl představen připravovaný program k Roku české hudby. V jeho rámci připravilo České centrum Varšava v Polsku pestrý program, jehož cílem je představit českou hudební tvorbu v jejich rozmanitých podobách: od klasických hudebních děl až po současnou hudební tvorbu, od jazzu až k hudbě filmové. Na tiskové konferenci byly představeny hudební události, nad kterými převzalo ČC Varšava záštitu nebo se na nich přímo podílí.
Páteřní událost tvoří koncertní turné Moravské filharmonie Olomouce, které zahrnuje sedm vystoupení na území celého Polska. Symfonický orchestr Moravské filharmonie Olomouc zahraje díla B. Martinů, H. Góreckého, K. Szymanowského a A. Dvořáka. Orchestr povede Zsolt Hamar a sólistou turné bude Marek Kozák, o němž se vyjádřil ředitel MFO Jonáš Harman následovně:
„Nadějný český klavírista a varhaník patří k nastupující generaci českých sólistů na tento nástroj. Jsem přesvědčen, že o něm v budoucnu ještě hodně uslyšíme. I proto jsem velice rád, že právě Marek Kozák je sólistou našeho turné a můžeme jej spolu s Moravskou filharmonií polskému publiku představit,“.
Významnou událostí programu představuje rovněž venkovní inscenace opery Rusalka Antonína Dvořáka, která proběhne před Zámkem Radziwiłłów v Muzeum v Nieborowě a Arkadii, který je součástí Národního muzea ve Varšavě. Tuto inscenaci bude režírovat letošní laureátka medaile ministra kultury ČR Artis Bohemiae Amicis významná operní režisérka Jitky Stokalské, která působí v Polsku víc než padesát let. Podle organizátorů lze předpokládat, že inscenaci nejvýznamněji české opery navštíví v Nieborowě několik tisíc diváků.
Současnou českou hudební tvorbu představí dva site-specific koncerty, které zahrnují premiérové uvedení autorských skladeb třech současných českých skladatelů: Jany Vöröšové, Mikuláše Tichého a Jiřího Trtíka. Hudební nastudování a provedení těchto skladeb zajistí Jiří Trtík & STRO.MY Ensemble. První z těchto koncertů proběhne ve foyer unikátní budovy Filharmonie Mieczysława Karłowicze ve Štětíně. Druhý pak v klasicistním paláci Muzeu sochařství Xaweryho Dunikowského Národního muzea ve Varšavě.
Jedinečné divadelně-hudební představení …because of Alma vypráví příběh Almy Rosé. Almin neskutečný životní příběh nastudovalo vynikající ženské smyčcové kvarteto Alma Ensemble a tři performerky z divadelní skupiny BodyVoiceBand (včetně Antonie Formanové). V prostorách Divadelního institutu Zbigniewa Raszewského ve Varšavě nabídneme toto představení polskému publiku hned dvakrát.
Pestrost programu Roku české hudby v Polsku zajistí i následující události. Ve filharmonii Mieczysława Karłowicze ve Štětíně proběhne koncert pro děti Krtek a muzika. V kině Hudební akademie Fryderyka Chopina ve Varšavě promítneme tři české hudební filmy. Českou jazzovou hudbu bude v rámci koncertu Visegrad Jazz Exchange prezentovat kontrabasista Tomáš Baroš. Elektronickou hudbu naopak český umělec badfocus, který vystoupí na hudebním festivalu Inne Brzmienia v Lublinu.
V úterý 12. listopadu uvedou v Londýně v rámci multižánrového festivalu Made in Prague herec Karel Roden a tvůrci...
Česká centra společně s Nadací Karel Komárek Family Foundation (NKKFF) povyšují podporu českých hudebních talentů na...
Za účasti premiéra Petra Fialy, představitelů srbské vlády a generální ředitelky kulturního institutu Česká centra...