V posledních letech mají v programech Českých center v zahraničí stále častěji místo rezidenční a tvůrčí pobyty. Jedním z důvodů je stoupající obliba propojení místní scény a českého umělce, což vede ke vzniku nových a originálních děl, která jsou vázána na konkrétní projekt nebo místo. Výstupem takového pobytu však může být i zcela nové dílo s následnou premiérou na zahraničním festivalu nebo v rámci mezinárodního projektu.
Část rezidencí se v roce 2024 zaměřila na aktuálně probíhající Rok české hudby. Hned v březnu nastoupil na tříměsíční uměleckou rezidenci do Varšavy skladatel a dirigent Jiří Trtík, který během svého pobytu v Českém centru Varšava napsal a finalizoval novou komorní operu Kafkův dopis otci. Opera bude mít premiéru 15. června v Národním divadle v rámci festivalu Opera Nova.
Jiří Trtík: „Pro skladatele není nic lepšího, než když je v novém inspirativním prostředí se zajímavou atmosférou, má neomezený přístup k prvotřídnímu nástroji a nemusí řešit nic jiného než tvorbu. To se to pak píše samo!”
V červnu letošního roku pak absolvuje v izraelském The Arad Contemporary Art Center (ACAC) prostřednictvím Českého centra Tel Aviv měsíční tvůrčí rezidenční pobyt Lucie Páchová. V rámci programu ACAC "Release" bylo vybráno dalších pět zahraničních umělců. Rezidence poskytuje umělcům platformu pro vytváření nových děl souvisejících se zvukem, frekvencí nebo hlasem, která zohledňují různá témata vyplývající z místního kontextu. Umělkyně bude tvořit v jedinečném pouštním a městském prostoru města Arad. Účastníci absolvují skupinová setkání, na kterých budou sdílet své nápady a díla, pořádat komentované prohlídky a setkávat se s místními i mezinárodními odborníky na zvukové a hlasové umění. Výsledné dílo Lucie Páchové bude představeno v Izraeli na konci roku 2024.
Jiným druhem rezidence je srpnová účast tří studentek – houslistek brněnské JAMU, které budou v rámci mezinárodního varhanního festivalu na řeckém ostrově Syrov členkami speciálně vytvořeného Youth Orchestra, festivalového orchestru ze studentů hudebních akademií pod vedením známého řeckého dirigenta Stefanose Tsialise. Mimo závěrečného koncertu festivalu se hudební těleso představí i na ostrově Santorini.
Českým centrem, které organizuje rezidenční pobyty dlouhodobě a nejintenzivněji, je to pařížské. Letos zde již absolvovala týdenní tvůrčí pobyt ve spolupráci s Palácem Akropolis Iva Bittová a norsko-česká free jazzová kapela NOCZ. Společně připravili projekt, který následně prezentovali nejenom v Paris-Prague Jazz Clubu, ale také na koncertech v Česku. Na stejném principu se v Paříži představil i folklórní soubor Dubinka. V květnu uvedl zmíněný jazzový klub mezinárodní formaci Jeux, založenou v Paříži jako výsledek setkání dvou francouzských a dvou zahraničních hudebníků, z nichž jedním byl český pianista Miloš Kunc. Poslední velkou rezidencí Roku české hudby v Paříži bude tvůrčí pobyt v rámci hudební platformy Voicingers v říjnu tohoto roku, kterého se zúčastní basistka Klára Pudláková a kytarista David Dorůžka.
Na elektronickou hudbu se zaměří rezidence ve švédském Malmö, kde ve spolupráci Českého centra Stockholm a Institutu umění – Divadelního ústavu bude vyhlášen open call na českého účastníka/účastnici. Jedná se o třítýdenní tvůrčí pobyt v multidisciplinárním centru Inkost, které pak dílo uvede na mezinárodním festivalu Intonal se zaměřením na současnou elektronickou hudbu. Původ elektro hudby se stane předmětem našeho posledního letošního výzkumně-rezidenčního pobytu. Petr Ferenc bude v Egyptě mapovat hudbu jednoho z průkopníků žánru elektroakustické a konkrétní hudby Halima El-Dabh (1921–2017). Rezident bude v rámci pobytu hledat paralely mezi českým/československým a egyptským prostředím a podmínkami vzniku elektroakustických kompozic. Na obou místech jak v Česku/Československu, tak i Egyptě vznikala elektroakustická hudba v prostředí rozhlasových studií. Na této rezidenci spolupracují České centrum Káhira a České muzeum hudby.
Do Sofie jsme přijížděli s nulovým očekáváním a po 4 měsících odjížděli nadšení. Bulharsko se pro nás stalo srdcovou...
Posledním kurátorem pozvaným do Česka v rámci Roku české hudby na mezinárodní festival Prague Music Week je Itamar...
Věříme, že umění by se mělo podílet na vytváření představ o budoucnosti, a řešit tak problémy udržitelné městské...