Během listopadu hostila hned dvě Česká centra ve svých prostorách prezentaci Jihočeského divadla, a to 15. 11. v Mnichově a 22. 11. ve Vídni. Jejich hlavní myšlenkou bylo téma Kultura jako nedílná součást cestovního ruchu. Obě akce proběhly za účasti zástupců české diplomacie, generální konzulky v Mnichově Ivany Červenkové a velvyslance ČR ve Vídni Jiřího Šitlera, a obě byly připraveny ve spolupráci s agenturou CzechTourism.
Ústředním motivem nebylo jen Jihočeské divadlo a jeho letní scéna Otáčivé hlediště, ale došlo i na téma České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028, a jižní Čechy byly také prezentovány jako mimořádně atraktivní turistická destinace.
Program Jihočeského divadla sestává každý rok ze dvou sezón: zimní uvádí na svých scénách v Českých Budějovicích a letní pod širým nebem na unikátní scéně Otáčivého hlediště v barokní zahradě zámku Český Krumlov. Jedná se o unikátní přírodní divadlo s originálním využíváním scénického prostoru, které funguje již 65 let.
„Naším posláním je tvořit a přinášet tuzemským i zahraničním divákům mimořádně obohacující zážitky v oblasti scénického umění, kulturního vzdělávání a společenského života. Tyto zážitky přinášíme prostřednictvím pěti souborů – činohra, opera, balet, divadlo pro děti a mladého diváka a edukační centrum Ateliér 3D. Jihočeské divadlo navštíví každoročně na 120 000 diváků,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.
V létě 2023 mělo svou světovou premiéru právě před Otáčivým hledištěm taneční představení Egon Schiele – Autoportrét v choreografii Jana Kodeta a režijním zpracování uměleckého dua SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský). Velký úspěch zaznamenala také opera, a sice scénické provedení oratoria Mesiáš v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a hudebním nastudování Davida Švece.
„Když jsem v loňském roce viděl premiéru Mesiáše na Otáčivém hledišti v barokní zahradě zámku Český Krumlov, byl jsem naprosto okouzlen. Nejen krásou prostředí a Händlovou hudbou, ale zejména profesionalitou a kreativitou se kterou Budějovické divadlo tento projekt zrealizovalo,“ vzpomíná Jiří Hubač, kreativní producent České televize. Právě Česká televize pořídila letos v létě záznam tohoto představení v režii Ondřeje Havelky.
Dalším významným projektem opery Jihočeského divadla je opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, uváděná pod širým nebem v unikátních kulisách typické jihočeské vesničky Holašovice. Ta byla v roce 1998 zapsána na seznam kulturních památek UNESCO, a to díky zachovalé architektuře tzv. selského baroka z 19. století a je tak naprosto autentickým dějištěm příběhu.
V letošním roce se Jihočeské divadlo stalo hrdým partnerem projektu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. Klíčovou vizí konceptu Českých Budějovic je tzv. permakultura – vize propojení všech složek kulturního života včetně sfér vzdělávání, sociální péče nebo veřejného prostoru a jejich rozvoj v duchu udržitelnosti a péče.
„Více než 50 programových linií, které zde již od příštího roku začneme realizovat, má významnou evropskou dimenzi, a proto již nyní mohu pozvat na nultý ročník unikátního bienále „South Specific“, zaměřeného na zážitkové a imerzní divadlo v netradičních prostorách po celých jižních Čechách, nebo například na nově vzniknuvší „Culture island“, díky němuž bude možné navštívit během jediné návštěvy Českých Budějovic hned celou řadu sousedících kulturních institucí,“ vysvětluje umělecký šéf opery a zároveň člen dramaturgické rady Evropského hlavního města kultury Tomáš Ondřej Pilař.
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.