Evropské hlavní město kultury Tartu 2024 inspiruje akcí Car-Free Avenue

  • 16. 12. 2023
  • Novinka
  • 2 min. čtení

Mobilita a ekologická řešení urbanistického plánu velkých měst se začínají stávat prioritními pro řadu světových metropolí i měst, které dopravní situaci a problémy s ní spojené stále častěji řeší.

Dobrým příkladem je estonské město Tartu. To se v posledních letech zaměřuje na zlepšení své složité environmentální situace a podporuje aktivity spojené se zlepšováním kvality ovzduší a bezpečností silničního provozu. 

V rámci příprav na rok Evropského hlavního města kultury Tartu 2024 pořádá město pravidelnou letní akci „Car-Free Avenue“, která se setkává s obrovským ohlasem místních i návštěvníků. Projekt, jenž byl letos inspirován Rokem mobility, spočívá v tom, že se část města, konkrétně úsek od budovy tržnice po most Kaarsild, uzavře pro automobily a prostor naplní kulturní program, stánky s občerstvením, prodejní stánky, workshopy, diskuze či osvětové přednášky na téma ekologie, udržitelnosti či mobility. Čeští občané mohou podobné akce znát pod názvem Zažij město jinak a sousedé na Slovensku si oblíbili Dobrý trh.

Letošní rok poslouží jako generální zkouška pro příští rok, kdy se stane Tartu Evropským hlavním městem kultury. Atraktivní centrum města poskytne stravovacím a ubytovacím zařízením více příležitostí k přivítání návštěvníků," vysvětlil starosta Tartu, Urmase Klaase v rozhovoru pro tartu.ee.

Sten Svetlyakov, vedoucí oddělení kultury dodává: „Car-Free Avenue přichází ve známé podobě, posílená osvědčenými postupy z předchozích let. Program je nabitý různými akcemi, aby si obyvatelé a návštěvníci Tartu mohli užít odlišný městský prostor a bohatý program. Zároveň zůstává prostor pro spontánní zábavu a účastníci mohou přispět svými nápady k obohacení programu.“

Car-Free Avenue se přes léto zaplní různými mládežnickými centry, která denně nabízí rozličné aktivity pro děti a mládež. Pracovníci těchto center pracují s mladými lidmi v rámci těchto aktivit, představují jim aktuální témata, která tíží město Tartu a spolu se snaží najít objektivní řešení kritickou optikou mladých. Organizátoři nezapomínají ani na nejmenší. Oblíbený je bazén, kolotoč, prolézačky, mlhoviště a další atrakce. Starý městský mobiliář se každoročně recykluje pro účely akce.

Samozřejmou součástí projektu se stala minimalizace environmentálního dopadu akce. V praxi to znamená, že v rámci areálu se používají zálohované nádoby, spotřebovává se obnovitelná energie, nabízí se pitná voda namísto balené, odpad se třídí a návštěvníci jsou povzbuzováni k ekologicky šetrným způsobům cestování.

Projekt, který se úspěšně zabydlel i v jiných částech Evropy v různých obměnách, je společným dílem města Tartu, nadace Tartu 2024, Společenského domu Tiigi, Tartu Turg, Centra práce s mládeží Tartu a mnoha dalších partnerů.

Mohlo by vás zajímat

18. 2. Novinka
© Leon Aguilar, Francisco Javier

Rozhovor s kurátorkou Lenkou Lindaurovou

Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...

17. 2. Novinka
Newsletter Českých center – únor 2025

Newsletter Českých center – únor 2025

Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....

13. 2. Novinka
Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Hledáme koordinátora/koordinátorku pro Tchaj-pej

Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu