Od 21. do 24. listopadu 2023 bude ve španělském Madridu vystupovat v rámci mezinárodní přehlídky současného urbanistického umění Flipas 2023 česká performerka a držitelka řady ocenění Sára Vondrášková alias Never Sol. Projekt se soustřeďuje na inkluzi lidí z vyloučených vrstev obyvatel a lokalit s cílem jejich zapojení do společnosti.
Mezinárodní přehlídka Flipas neboli laboratoř městských kultur spojuje mezinárodní a místní umělce na setkáních a workshopech. Místa konání jsou různá a nacházejí se po celém Madridu. Principem jsou krátkodobé rezidence, v jejichž rámci umělci spolupracují a tvoří buď samostatně či v kolektivu a vznikají tak unikátní díla.
Tento projekt chápe městské umělecké směry a subkultury jako je graffiti, rap, hip hop, breakdance, elektronická hudba, performance, kresba a audiovizuální produkce jako vyjádření kulturního fenoménu a nástroj k rozpoznání a transformaci sociální reality.
Šestý ročník festivalu Flipas byl zahájen v září projektem portugalského umělce Carlose Bunga v muzeu Prado formou workshopu pro mladé lidi zaměřeného na téma domova a jeho významu.
České centrum Madrid se již několik let účastní projektu Flipas, který se každým rokem více rozrůstá. Díky spolupráci se španělským kurátorem se tak mohla v minulých letech představit řada českých umělců, např. výtvarník Přemysl Černý, jenž vytvořil mural na zdi fotbalového hřiště v Casarrubuelos. V roce 2021 vedl na přehlídce svůj vlastní taneční workshop tanečník Kristián Mensa. Letos přijíždí česká umělkyně a producentka Sára Vondrášková neboli Never Sol. Ta představí zcela unikátní program.
Pod záštitou organizace Asociación Garaje povede Never Sol workshop pro mladé návštěvníky se zájmem o hudební kompozici a syntetizátory. Asociación Garaje je mimo jiné i alternativní hudební nakladatelství, které se zaměřuje na různé druhy umění a na hudbu jakožto nástroj hybné síly změn a společenské transformace.
Kurátor festivalu Mateo Feijó ke spolupráci říká: „Never Sol se setká s vězni ve vězení Soto del Real. Už dva roky festival spolupracuje s nevládní organizací Solidarios, jejímž posláním je bojovat proti sociálnímu vyloučení, jeho příčinám a důsledkům, a to prostřednictvím dobrovolnictví a podpory aktivního občanství. Festival Flipas tvoří součást vězeňského programu. Celý program zakončí koncertem v divadle Replika, na kterém představí umělkyně širokému publiku svou hudební tvorbu. Flipas je projekt, který tvoří přímé dialogy s účastníky, a jeho hlavním cílem je formulovat otázky a představit skrze uměleckou tvorbu jiné způsoby myšlení.”
A Jana Polívková Čepeláková, ředitelka Českého centra Madrid dodává: „Cílem Flipas je inkluze vyloučených vrstev obyvatel a zapojení těchto skupin do většinové společnosti pomocí umění. Flipas znamená ve španělštině ohromit či přivést k úžasu. České centrum Madrid usiluje nejen o to ohromit ale také přispět k udržitelnému rozvoji společnosti českou uměleckou účastí.”
Hlavními partnery projektu jsou Goethe-Institut, Francouzský institut a další kulturní instituty v Madridu. Spolupráce probíhá i s místními kulturními centry, školami apod. Flipas nemá přesné ohraničení a umělecká tvorba je založena na společném dialogu s umělci a zapojenou veřejností, na kterou projekt cílí.
Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...
Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...
Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...