V rámci projektu Praha město literatury pobýval v září 2023 na rezidenčním pobytu v Praze italský spisovatel Vito Bruschini. Krátce se nám svěřil, jak se mu v Praze líbilo a co si z rezidenčního pobytu odnáší.
Spisovatel Vito Bruschini rezidenční pobyt v Praze využil k dokončení svého románu, ale zároveň zavzpomínal na svá studentská léta spojená právě s tehdejším Československem. Rovněž zmínil důvody, proč se naší rezidence zúčastnil.
„Tímto bych chtěl znovu poděkovat Českým centrům a FUIS (Federace italských spisovatelů) že mi dali příležitost se zúčastnit rezidenčního pobytu právě v domě, kde se v roce 1883 narodil Franz Kafka. Jedná se o pro mě velmi významnou zkušenost hlavně proto, že v této době dokončuji svůj román „I FRATELLI ROTTHENBAUER“, který se částečně odehrává v Praze, a proto bylo nezbytné naplno se ponořit do její tajemné atmosféry plné patosu."
Literát rád zavzpomínal i na dobu, kdy se s Kafkou setkal poprvé:
„Dalším důvodem bylo také, že „METAMORFÓZA“ a „PROCES“ byly prvními knihami, jež jsem jako středoškolský student během svých studií četl a rozebíral. Od těch vzdálených dob se právě tento spisovatel stal jednou z mých hlavních inspirací, spolu s ruskými spisovateli (pokaždé, když začínám svůj nový román, pročítám jejich incipit, abych našel správná slova pro ten svůj)."
„A nakonec také pro to, že patřím ke generaci, která byla zasažena tragickými událostmi doby Jana Palacha. Cesta do Prahy pro mě byla tedy také jakousi poutí, kterou jsem chtěl vzdát holt svému vrstevníkovi, který měl odvahu tak dramaticky ukončit svůj život ve znamení svobody. „Svoboda“, slovo, které jsem se snažil následovat po celý svůj život. To jsou ve zkratce důvody, proč jsem se na rezidenci, která bohužel kvůli osobním důvodům musela být zkrácena na pouhé dva týdny, vydal."
K rezidenčnímu pobytu Vito Bruschini dodává:
„Co se týče mých cílů, prvním bylo uzavřít a zrevidovat svůj román, který bude mít přes tři sta stran (trochu moc, řekne můj redaktor), což se mi k mé velké spokojenosti podařilo. Dále bylo mým záměrem napsat příběh inspirovaný Kafkovým světem. I přes omezený čas se mi povídku podařilo načrtnout a během pár dní ji dokončím. Třetím cílem bylo vytvořit videoreportáž o Praze. V říjnu obnovíme internetový televizní kanál, na kterém spolupracuji s FUIS. Kanál je věnovaný spisovatelům a autorům obecně (dramatikům, scénáristům filmových a grafických románů, hudebníkům). V nejbližších týdnech reportáž odvysíláme. Kromě toho by náš program měl být brzy vysílán i na některých italských digitálních pozemních kanálech, pravděpodobně od Vánoc."
A pobyt uzavírá se slovy:
„Ovšem zde, doufám, naše spolupráce neskončí. Spolu s FUIS bylo naším záměrem navázat spolupráci mezi FUIS, Českými centry a Italským kulturním institutem v Praze za účelem vytvoření synergie s cílem podporovat občany v četbě a lásce ke kultuře obecně. Proto bychom se rádi společně zamysleli nad možností organizovat literární setkání, festivaly a akce, na kterých bychom společně rozvíjeli témata italských a českých spisovatelů. Závěrem lze říci, že literární pobyt v Praze pro mě byl důležitou životní zkušeností, která ve mně vzbudila mnoho emocí a která zůstane jednou z mých nejcennějších vzpomínek."
Děkujeme vám za přízeň a podporu v roce 2024. Česká centra vám přejí klidné a radostné vánoční svátky a vše dobré do...
Rok české hudby, zahájený newyorským recitálem Petra Nekorance, uzavře mladá a úspěšná mezzosopranistka Bella...
V rámci Roku české hudby podporujeme jenom koncertní vystoupení v sítí Českých center, ale také rozvoj spolupráce se...