Ascher Challenge

Karolína Liberová © Markéta Slaná, Agnes Willow, Barbora Žentelová

Jsou projekty, které nestárnou. Jedním z nich je i Ascher Challenge, který připravili studentky a studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) u příležitosti velké výstavy věnované textilní tvorbě rodiny Ascherových Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda, která byla v roce 2019 uvedena v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Nyní se projekt mladých talentů, kteří dostali možnost navrhnout vlastní textilní kolekce z látek slavné textilní firmy Archer, představí v rámci Munich Creative Business Week v Českém centru Mnichov.

Zika Ascher otevřel se svým bratrem obchod s luxusními látkami v Praze roku 1933, ale v březnu 1939 nuceně odešel s manželkou do Londýna. Od 40. do 80. let 20. století odsud zásoboval exkluzivními látkami přední francouzské a anglické módní domy (např. Balenciaga, Chanel, Dior), spolupracoval při jejich tvorbě s předními umělci (Henry Moore, Cecil Beaton, Henri Matisse, Barbara Hepworth nebo Alexander Calder) a zároveň po celý svůj život rád spolupracoval se studenty a mladými lidmi. Už v roce 1946 vypsal soutěž „Try Your Hand“, do níž se zapojilo asi deset tisíc mladých lidí. Také proto kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková propojila původního vedoucího Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice s potomky této rodiny a vznikla unikátní spolupráce, kdy studující mohli dát původním látkám a desénům nové formy zpracování i pohled současných mladých lidí.

Ačkoli již Ascherova firma není činná, poskytli její dědicové Peter a Robin Ascherovi ze svých archivů výběr různých látek – pružné bavlněné satény, plátna s keprovou vazbou, hedvábné šátky, hedvábný satén, batist a množství různých potištěných bavlněných tkanin. Studenti dostali k dispozici látky z různých období, různé materiály i dezény. Každý z mladých návrhářů měl za úkol připravit vlastní kolekci zpracovávající původní látky s ohledem na jejich unikátní dezén. Mimo to měli za úkol také využít propojení s moderními technologiemi, přičemž museli plně respektovat látky i autorská práva.

„I přes prvotní nadšení se ukázalo, že se jedná o složitý úkol, který stanovoval různé limity. Ale studenti se ho chopili s vervou sobě vlastní. Určitě pro ně byla silnou motivací příležitost pracovat s tak jedinečnými látkami i možnost se setkat a konzultovat se synem Ascherových Peterem a jeho ženou Robin. Jednalo se o velmi ambiciózní úkol, ale studenti nezklamali“, říká o intenzivním semestrálním projektu tehdejší vedoucí ateliéru Pavel Ivančic.

Z jednotlivých kolekcí bychom mohli jmenovat projekt Karolíny Liberové, který směřuje k volné poloze. Karolína využila jako základ pro své modely střihy na potahy autosedaček. Kombinovala zde černý samet a kepr s potisky skic Henryho Moora a ve výsledku vytvořila alternativu elegantních společenských šatů. Jiný přístup zvolila Barbora Kotěšovcová, která se nechala inspirovat tvaroslovím květinových motivů a převedla své šaty do tvaru květiny.

Výstava Ascher Challenge je důkazem toho, že dějiny nejsou mrtvé a neustále zasahují do toho, jak žijeme. Ascherovi jsou zároveň odrazem komplikovanosti 20. století, všech změn a jejích dopadů. Ač ve světě slavní a uznávaní, u nás opomíjení a téměř zapomenutí. Jejich nadčasové látky přesáhly svou dobu. Naši studující s nimi mohli pracovat, dát jim nový život a propojit minulost se současností i budoucností“, shrnuje hlubší poselství výstavy Ascher Challenge a její aktuálnost, prorektorka UMPRUM Jitka Šosová.

Tvůrčí procesy při inovativní práci s původními látkami i originální přístupy studentů UMPRUM včetně příběhu Ziky a Lídy Ascherových představí ve čtvrtek 11. 5. 2023 v Českém centru Mnichov Lenore Jurkyová. Respektovaná kurátorka spolupracovala také na uvedení výstavy Ascher Challenge v Praze. Její přednáška se uskuteční v rámci Munich creative business week, který je právem považován za největší událost ze světa designu v Německu. Jen v loňském roce se jej zúčastnilo na 60 000 návštěvníků. České centrum Mnichov letos po víceleté pauze navázalo kontakt s organizátory z bavorské platformy Bayern design a zajistilo zařazení výstavy Ascher Challenge do programu Munich creative business week.

„Výstava Ascher Challenge má velký potenciál oslovit zahraniční publikum, protože se v ní pojí silný příběh historie látek s inovativním přístupem mladých návrhářů. Oblast módy a textilního designu je významnou součástí mnichovského design weeku, a výstava v Českém centru Mnichov je tedy vynikající příležitostí, jak upozornit odborné mezinárodní publikum na mladé talenty v České republice,“ uzavírá Blanka Návratová, ředitelka Českého centra Mnichov


INFORMACE O AKCI
4. 5. – 2. 6. 2023
České centrum Mnichov  


Speciální poděkování patří Peterovi a Robin Ascherovým, Uměleckému museu v Praze a Konstantině Hlaváčkové.

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Českým centrem Mnichov.

  • Autor / kurátor projektu: Pavel Ivančic
  • Asistent kurátora: Lenore Jurkyová
  • Doprovodný program: Lenore Jurkyová
  • Kurátorský výběr modelů pro výstavu v Českém centru Mnichov: Miro Sabo a Monika Krobová
  • Pedagogické vedení: Pavel Ivančic, Alice Klouzková
  • Vystavující autoři: Tatiana Piussi, Tatiana Dvořáková, Barbora Kotěšovcová, Anna Tran, Sára Sedlaková, Markéta Kaplanová, Karolína Liberová, Martin Franček, Cindy Kutíková,
  • Architektura výstavy: Lenka Hanzáková
  • Instalace výstavy: Lenka Hanzáková, Stáňa Šedivá
  • Grafika: David Novák
  • Fotografie: studenti a studentky Ateliéru fotografie II pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein


Tisková zpráva je k dispozici ke stažení

Mohlo by vás zajímat

20. 12. Tisková zpráva
© Yuliia Spitsyna

Tlaková vlna při ruském útoku poničila České centrum Kyjev

České centrum Kyjev poničila tlaková vlna, kterou vyvolal ruský raketový útok. Na místě v té době nikdo nebyl, v...

6. 12. Tisková zpráva
Ředitelkou Českého centra New York je Tereza Porybná. Soustředit se chce na mezigenerační projekty a kinematografii.

Ředitelkou Českého centra New York je Tereza Porybná. Soustředit se chce na mezigenerační projekty a kinematografii.

České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...

5. 12. Tisková zpráva
© Igor Paliatka

Evropské turné Stro.my Ensemble míří do finále. Po vyprodaných evropských metropolích vystoupí v pražském komunitním prostoru Smíchov

Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu